همان طور که دکوراسیون منزل شما مبیّن شخصیت ، سلیقه و سبک زندگی شماست ، دکوراسیون اداری محل کار شما هم نشان دهنده ی نوع کار، اخلاق وشخصیت کاری شما می باشد . برای صنایع و شرکت های مختلف ، چیدمان های اداری متفاوت و مدل های مختلف میز و صندلی به کار گرفته می شود .

شخصیت

امروزه تقریبا همه ی کارمندان از کامپیوتر استفاده می کنند و میز آنها باید فضای کافی برای آن را داشته باشد . در برخی شرکت ها ، استفاده از طرح های صیقلی و براق و ارگونومیک کارایی بیشتری دارند، در حالی که برای بعضی دیگر، مثل دفتر یک حسابدار و یا وکیل، مبلمان چوبی تیره و آنتیک مناسبت بیشتری دارد.

مبلمان اداری و کارایی

البته این موضوع فقط به سبک و نوع کار مربوط نیست . کارمندان ، زمان زیادی را در اداره سپری می کنند و بنابراین دکوراسیون محل کار ، باید به گونه ای باشد که کارایی خوبی داشته باشد و کارها به راحتی در آن انجام شود . قبل از سفارش ، باید ایده ی روشنی از مبلمان مخصوصی که به جز میزهای کامپیوتر معمولی لازم داریم داشته باشیم ، مثلا یک طراح گرافیست ممکن است برای انجام کار خود ، مانیتور اضافی لازم داشته باشد و به همین علت مسلما نسبت به یک تایپیست به جای بیشتری احتیاج دارد . احتیاجات و نیازهای خود را باید با (طراحان) شرکت تولید کننده ی مبلمان اداری مطرح کنید.

سفارشی سازی

اگر شما شرایط بخصوصی دارید یا به دنبال چیزی متفاوت هستید ، ممکن است راه حل های اداری استاندارد برای شما کارساز نباشد . در این شرایط ، مبلمان اداری مورد نیاز شما به صورت سفارشی و قراردادی طراحی شده و تولید می شوند .

اگر میز و صندلی ها کارایی لازم را نداشته باشد ، راندمان کاری شرکت پایین می آید . بنابراین ، یکی از اولویت ها برای انتخاب ، کارایی و بهره وری می باشد . طرح درخواستی شما از هر نوعی که باشد ، چه استاندارد و چه قراردادی و سفارشی ، باید درعین برخورداری از سبکی زیبا ، متناسب با هدف خاصی باشد که برای آن تولید شده است .

تاثیر چیدمان بر کارایی و بهره وری

وقتی که صحبت از کارایی می باشد ، در نظر گرفتن کمد بایگانی ، کمد زونکن و فایلینگ اداری از ضروریات است . اگر در محل قرارگیری آنها ، حجم قابل توجهی فایل و کاغذ استفاده می شود ، بایگانی صحیح آنها از اهمیت خاصی برخوردار است . این محل بایگانی می تواند به صورت کمدهای دیواری ، بدون درب ، درب دار ، کوتاه ، پشت پارتیشن و یا حتی جایی در میز اداری شما باشد .

در ادارات مدرن ، یکی از بزرگترین موانع کارایی و بهره وری ، بی نظمی است ، اما انتخاب مناسب ، این مشکل را رفع می کند . اگر در محل کار ، جای مناسبی برای بایگانی و طرحی معقول برای چیدمان داشته باشیم ، کارها به نحو روان و راحت انجام می شوند .

اولین اولویت برای طراحان ، میز و صندلی اداری می باشد ، که می توان گفت بیشترین تأثیر را در کارایی و بهره وری دارند . اگر کادر اداری موقع نشستن پشت میز ، زاویه ی راحتی نداشته باشند و برای تایپ کردن و یا دیدن مانیتور خود دچار مشکل باشند ، از کارایی و بهره وری آنها کم می شود و حتی ممکن است باعث بروز مشکلاتی گردد و حتی متعاقبا موجب می شود که کارمند برای حل این مشکلات ساعاتی را خارج از شرکت سپری کند که در نهایت موجب کاهش بهره وری خواهد شد .

طرحی که شما انتخاب می کنید باید متناسب باشد . شرکت های اُپن آفیس از پارتیشن اداری دوجداره بلند و کامل که دیگر مد نیستند ، استفاده نمی کنند و دلیل آن هم این است که در شرکت های مدرن ، ارتباط بین کارمندان بیشتر است و همین نوع چیدمان باعث افزایش کارایی و بهره وری ( بالارفتن راندمان کاری و افزایش سینرژی ) خواهد شد . بهتر است از نوعی پارتیشن اداری استفاده کنید که کاملا با هم فیت شوند ، جای اضافی برای کمد ها فایل ها و برای میز داشته باشند و در صورت نیاز ، برای بزرگ کردن محیط ، امکان متصل کردن میز ها یه یک دیگر هم وجود داشته باشد .

مسائل مهمی که هنگام انتخاب مبلمان اداری باید به آن توجه کرد :

فرهنگ

دکوراسیون داخلی که دکوراسیون ادارات و شرکت ها هم بخشی از آن به شمار می رود ، باید در راستای فرهنگ و دیدگاه فرد باشد . بعضی از مدیران شرکت ها ، این اقلام را به عنوان یک کالا قلمداد می کنند اما این دیدگاه ارزش کامل سرمایه گذاری شما را نشان نمی دهد بلکه نشان دهنده ی فرهنگ شماست و با کمی برنامه ریزی می توانید ست اداری مورد نیاز خود را کاملا مطابق با دیدگاه خود انتخاب کنید

میزهای اداری

قبل از خرید تک تک اجزا ، در مورد آنچه که می خواهید انجام دهید فکر کنید . جالب است بدانید مدیران زیادی مسئولیت خرید مبلمان اداری را به معاونین خود واگذار می کنند و فقط در آخ ، چک پرداخت را امضا می کنند . اما شما بهتر است این کار را نکنید . چرا که این کار در واقع یک سرمایه گذاری است و شما قرار است از این خرید برای مدت زمانی طولانی استفاده کنید . مطمئن باشید که می توانید محیط دلخواه خود را خلق کنید .

اجتناب از خرید اقلام اضافی     

ما هر از چندی به افرادی برمی خوریم که هر تکه کاغذ ، وسایل تزیینی ، مارکرهای جادویی و هر چیز دیگری را که از مدتها پیش داشته اند ، در اطراف میز خود جمع می کنند . آنها انبوهی از وسایل بلا استفاده در اطراف خود دارند و همیشه از کمبود جا شکایت دارند و به کمد ، کشو زونکن بیشتری احتیاج دارند . اما راه حل مناسب برای این مسئله ، خرید مبلمان اضافی نیست . این در واقع یک مشکل ذهنی است نه مشکل فیزیکی و کمبود جا . با خرید جدید مشکل ذهنی آنها حل نمی شود . پیشنهاد ما برای حل این مشکل این است ؛ اگر در شرکت خود کسی را دارید که نظم و انضباط لازم را در کار خود ندارد ، به جای این که برای کمد های بیشتر هزینه کنید ، بهتر است یک فرد متخصص و حرفه ای در زمینه ی نظم و سازمان دهی مبلمان و فضای شرکت استخدام کنید . برخی شرکت ها برای ایجاد نظم بیشتر ، در کادر خود چنین فردی را دارند .

میزهای ایستاده

وقتی که شما به اندازه ی کافی به خرید خود فکر کردید و مطمئن شدید که طراحی و ساخت مبلمان اداری با فرهنگ شما سازگاری دارد ، زمان آن رسیده است که قبل از خرید ، برای انتخاب و امتحان کردن موارد مختلف وقت بگذارید . بهتر است صندلی انتخابی خود را به شرکت ببرید تا کارمندان برای 8 ساعت از آن استفاده کنند . گاهی اوقات بین 15 دقیقه نشستن و 8 ساعت نشستن پشت میز تفاوت زیادی وجود دارد . شما می خواهید صندلی برای تمام طول روز راحت باشد و در صورت امکان مبلمان ومخصوصا میز را به نحوی انتخاب کنید که امکان ایستاده کار کردن با آن هم برای کارمندان ممکن باشد ، مخصوصا برای افرادی که از سر جای خود بلند نمی شوند و در اطراف حرکت نمی کنند . چند راه برای این کار وجود دارد . می توانید میزی انتخاب کنید که پایه ی قابل تنظیم دارد . می توانید میز اداری ساده ای با ارتفاع قابل تنظیم تهیه کنید و یا یک یونیت قابل نصب بر روی میز که در حال حاضر استفاده می کنید ، اضافه کنید تا آن را از فرم نشسته به ایستاده تغییر دهید . خرید مبلمان اداری یک سرمایه گذاری ارزشمند است

انتخاب مناسب برای طرح داخلی دفتر کار ، دقیقا به اندازه ی انتخاب خود دفتر مهم است . انتخاب مناسب نه تنها به سلامتی افراد مربوط می شود ، بلکه بر کارایی اداری نیز تأثیر گذار بوده و باعث جلب رضایت کارمندان خواهد شد .

برای اطلاع از چگونگی انتخاب مبلمان اداری مناسب متن زیر را مطالعه نمایید!

1 – راحتی در یک الویت است

صندلی ها و میزهای راحت و مناسبی که فضای زیادی را در اختیار شما می گذارند باید در ابتدای لیست خرید شما قرار بگیرند . اگر کارکنان از سفتی ، گردن درد یا هر درد دیگری رنج می برند ، حداکثر بهره وری آنها میسر نخواهد بود . در طرف مقابل کارکنانی که در آرامش و راحتی هستند قادر خواهند بود که کارهای بیشتری را در مدت زمان کم تر انجام دهند . شما نمی توانید هیچ بهای مادی را برای راحتی در نظر بگیرید چرا که یک نیاز اساسی و ضروری است .

 2 – مبلمانی را انتخاب کنید که بازتاب کسب و کار شما باشد

مبلمان منزل شما بازتابی از شخصیت و هویت شما است . چرا درباره اداره یا شرکت متفاوت باشد ؟ طراحی داخلی نشان دهنده ویژگی های زیادی درباره شرکت شما است . به عنوان مثال معمولاً مبلمان اداری مدرن و معاصر در شرکت های رسانه ای استفاده می شود در حالی که مبلمان چوبی سنتی در شرکت های حقوقی با سابقه طولانی کاربرد دارد . این موضوع حاکی از آن است که مبلمان شما می تواند چیزهای زیادی درباره شما و کسب و کارتان و همچنین تصویری که می خواهید از خود نشان دهید به دیگران منتقل کند .

3 – فضایی که اشغال می شود را در نظر بگیرید

ادارات و دفاتر کار به دلیل انباشته شدن حجم زیادی از اسناد و مدارک کاری نیازمند مکانی برای بایگانی آنها هستند . همچنین ممکن است به مکانی برای نگه داری یک پرینتر بی سیم که هر کس در دفتر کار استفاده می کند ، نیاز داشته باشید . بنابراین در هنگام برنامه ریزی برای خرید مبلمان جدید نیاز است تا به فضای موجود در دفتر کار توجه شود .

4 – جا برای انبار کردن در نظر بگیرید

اگر جای کافی برای همه چیز فراهم باشد ، سازماندهی کار راحت تری می شود ، بنابراین یکی از باید ها ، وجود فضای کافی هست . کمد و کتابخانه،  قفسه های کتاب و فضای انبار را در طرح ریزی فضای کاری لحاظ کنید ، اگر با کمبود فضا مواجه هستید ، می توانید از بعضی تجهیزات چند منظوره یا ترکیبی استفاده کنید تا فضای بیشتری برای جا دادن وسایل خودتان در اختیار داشته باشید .

5 – طرح ریزی برای وسایل الکترونیکی

امروزه بیشتر کارها با کامپیوتر ها انجام می شود ، و امروزه دکوراسیون اداری مدرن بازتابی از همین مساله است . اگر دفتر شما پر از تجهیزات برقی و الکترونیکی هست ، بهتر است به دنبال تجهیزاتی مثل این ها بگردید : میز کنفرانس برای اتاق جلسات که از داخل کابل کشی شده و خروجی USB هم دارند ، دیواره های جداکننده فضای کاری با کابل های توکار ( پارتیشن) ، و تجهیزاتی برای ساماندهی کابل های کامپیوتر / نمایشگر / تلفن / اینترنت در زیر میز شما

6 – مبلمانی که به راحتی تمیز شوند

آیا تمیزی برای کسب و کار شما در اولویت است ؟ هر فضای اداری باید تمیز نگه داشته شود ، ولی بعضی شغل ها نیازمند شرایط بدون آلودگی و میکروب هستند . اگه وضعیت شما هم همینطور است ، این نکات را برای خرید مبلمان دفتر به خاطر بسپرید :

روکش های چرمی و پلاستیکی بهتر از پارچه لکه ها زدایی می شوند. کف پوش صاف و مسطح بهتر از کف پوش های بافت دار تمیز می شود . مواد با دوام تر در برابر مواد پاک کننده ی قوی و سایش مداوم ، مقاوم تر هستند .