تخته کوبی دیوار و یا نصب دیوارپوش یک تکنیک تزیین بسیار محبوب است ، چون به هر اتاقی یک سبک خاص و زیبای منحصر به فردی می دهد . شما می توانید از یک نصاب حرفه ای برای نصب دیوارپوش استفاده کنید ، ولی این گزینه بسیار هزینه بر و در اکثر مواقع غیر ضروری است ؛ شما می توانید با استفاده از ابزار درست و دستورالعمل های ساده یک دیوار یا یک اتاق را دیوارکوبی کنید .

مراحل نصب دیوارپوش

1- متریال مورد نظر خود را انتخاب کنید

گزینه های زیادی برای انتخاب کردن وجود دارند . شما باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید از ورقه ها و تخته های چوبی یا ام دی اف در چه اندازه و از چه نوعی استفاده کنید . شما می توانید در مورد سبک ها و رنگ های مختلف به صورت آنلاین یا در مغازه ابزار فروشی نزدیک خود تحقیق کنید تا انتخاب برای شما راحت تر شود .

2- اندازه برداری دیوار

اتاقی که می خواهید در آن دیوارپوش نصب کنید را اندازه گیری کنید ، تا بتوانید به صورت دقیقی مقدار تخته مورد نیازتان را محاسبه کنید. از یک متر نواری استفاده کنید. از یک طرف اولین دیوار شروع کنید و متر را در طول دیوار باز کنید تا به سمت دیگر دیوار برسید. این قدم را روی دیوارهای دیگری که می خواهید دیوارپوش نصب کنید تکرار کنید و نتایج را یادداشت کنید تا بتوانید خریدهای لازم را انجام دهید .

3- ورق های مورد نیاز خود را بخرید.

اکثر تولید کننده ها راهنمایی هایی عرضه می کنند که با استفاده از آن ها می توان محاسبه کرد که چقدر تخته باید خرید. اگر مطمئن نیستید ، از فروشنده بخواهید به شما کمک کند .

4- هم دما کردن

تخته های چوبی را در اتاقی که می خواهید آن ها را در آن نصب کنید قرار دهید و اجازه دهید که دو تا پنج روز دما و رطوبت اتاق را به خود بگیرند. این کار جلوی جمع شدن یا منبسط شدن چوب را پس از نصب می گیرد .

5- حل قرارگیری اولین تخته

اولین تخته را در گوشه اولین دیوار قرار دهید و از فرد دومی کمک بگیرید تا ورق را نگه دارد . از یک تراز استفاده کنید تا مطمئن شید که تخته به شکل کاملا عمودی و تراز قرار گرفته است. از یک پرگار برای علامت گذاری لبه تخته استفاده کنید تا بتوانید آن را به شکلی که به خوبی در گوشه دیوار جای می گیرد ببرید و حتما حواستان باشد که در حین پیشروی پرگار را به سمت دیوار همجوار بکشید. این کار نا یکنواختی روی تخته را از بین می برد و باعث می شود تخته بهتر سر جایش چفت شود .

6-  تخته اول

تخته اول را از دیوار جدا کنید و لبه ای که در طول آن علامت گذاری کرده اید را با اره دندانه دار ببرید . از تیغه ای با دندانه های ریز برای جلوگیری از فرسایش و خرد کردن چوب استفاده کنید .

7- از دستیارتان بخواهید به شما کمک کند

تخته هموار شده را مجددا روی دیوار قرار دهید و آن را با استفاده از میخ های مخصوص تخته کوبی از گوشه ها به دیوار میخ کنید. برای نتیجه گیری بهتر، از دستگاه میخکوب استفاده کنید، اما استفاده از چکش نیز مناسب است. میخ ها را در بخش های تیره تخته بکوبید تا نتیجه بهتری به دست آورید.

8- فرایند نصب

فرایند نصب را به تخته بعدی تکرار کنید و این کار را در طول دیوار یا دیوارها ادامه دهید تا زمانی که به صورت کامل اتاق را تخته کوبی کنید.