در ابتدای کار دفتر کار هم برای مشتری و هم برای کارمند باید جذاب ، دلسپند و آرام باشد همچنین شخص مراجعه کننده به دفتر، باید حس حرفه ای بودن فضا را بلافاصله درک کند. این موضوع پس بسیار مهم است و باید کاملا اصولی و دقیق طراحی و اجرا شود .

رنگ ، معرفی کننده نوع فعالیت :

1 –  استفاده از رنگ : اگر در این مرحله از دکوراسیون داخلی هدف نقاشی کردن است ، باید از رنگ هایی که زمینه فعالیت کاری را منعکس می کنند استفاده شود . برای مثال ، اگر فعالیت تجاری در زمینه های عرفی و معمول مثل بانکداری است ، احتمالا باید از رنگ های خنثی و ملایم مانند رنگ زرد کم رنگ ، کرم متمایل به ، آبی روشن و یا طوسی روشن استفاده شود . از سوی دیگر اگر نوع کسب و کار نیاز به خلاقیت داشته باشد مثل یک دفتر طراحی ، می شود از رنگ هایی مثل رنگ نارنجی ، یا درجات تیره تر رنگ های سبز و آبی استفاده کرد . البته باید در نظر داشت که برای رنگ کردن دیوارها از رنگ های تند بهتر است کمتر استفاده شود به طوری که از  رنگ های خنثی مانند سفید ، کرم و یا طوسی در ترکیب ین رنگ ها استفاده شود .

رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی و مبلمان اداری ، قضاوت افراد را از نوع خدمات یک مجموعه تعیین می‌کنند . مکانی که برای پذیرش مراجعان در نظر گرفته می شود ، می تواند تصویر مثبت و یا منفی در ذهن مشتری تداعی کند .

لزوم اینکه کسب و کار و برند یک مجموعه شناخته شود و مراجعان به دنبال آن بیایند ، تصویری است که از مجموعه و خدمات آن در ذهن آنها ماندگار می شود.

البته معمولا افراد رنگ‌ها را براساس سلیقه شخصی و حس درونی خود انتخاب می‌کنند ، اما اصولی نیز وجود دارد که می‌تواند ترکیباتی صحیح و موثر به وجود آورند و در جذب بیشتر مشتری موثر باشند.

رنگ‌های گرم  مثل زرد، نارنجی و قرمز

در اداراتی که فعالیت‌های بدنی زیادی انجام نمی شود ، رنگ‌های گرم مثل طیف‌هایی از زرد ، قرمز ، نارنجی و آجری به افراد کمک می‌کند کمتر دچار کسالت و خواب آلودگی شوند . به عنوان مثال‌ در فضای یک محیط داری که محیطی نسبتاً ساکت است ، حضور رنگ زرد یا قرمز حتی اگر در بخشی از اتاق نیز استفاده شود می‌تواند به بالا رفتن سطح انرژی افراد کمک کرده و از کسالت کارمندان جلوگیری کند.

در اتاق‌های کنفرانس ، جایی که جلسات تشکیل می شود و افراد درباره مسایل مخلتف بحث و تبادل نظر میکنند و باید به ایده‌های جدید دست یابند ، استفاده از رنگ‌های گرم تحرک کافی را ایجاد خواهد کرد. البته می‌توان ترکیبی از رنگ‌های خنثی مانند خاکستری یا کرم را به همراه آنها به کار گرفت تا رنگ‌های گرم تعدیل شوند .

رنگ زرد و گرم ، پرانرژی و گشاینده راهروهای باریک است ، هم چنین باعث بالا بردن خلاقیت ، بالا رفتن روحیه و افزایش سطح انرژی می شود .

نارنجی رنگی چالش برانگیز و پرانرژی است و هوش، وفاداری و اعتماد به نفس انتخاب کننده‌اش را به نمایش می‌گذارد. در ترکیب با سفید ، مناسب برای قسمتی است که کارمندان فروش در آن مستقر هستند . همچنین در ترکیب با خاکستری متانت بیشتری یافته و محیط کاری گرم و امروزی به وجود می‌آورد .

تاثیری دوگانه:‌ بنفش

رنگ‌هایی مانند بنفش که ترکیبی از رنگ آبی و قرمز می باشد به خاطر نزدیکی به هر دو رنگ ، خصلتی دوگانه از خود نشان می‌دهد و می‌تواند بنابر اینکه به کدام سمت متمایل هست ، تاثیرات متفاوتی بر جای بگذارد. اما در مجموع رنگی عمیق و باهویت است که ترجیحا بهتر است از طیف‌های ملایم آن در محیط کار استفاده شود.

رنگ‌ سرد: آبی و سبز

در مجموع انتخاب رنگ بسته به نوع فعالیت ، در اصول معماری و دکوراسیون داخلی به خصوص طراحی دکوراسیون محیط های اداری  و طراحی مبلمان اداری بسیار متنوع است. اما رنگ‌ در طراحی محیط کار بایستی باعث بالا رفتن روحیه کار کارمندان و تولید شود .

در محیط‌هایی که فعالیت‌های بدنی زیاد است ، رنگ‌های ملایم و آرامش‌بخش ، باعث کاهش خستگی می شود و به افراد کمک می‌کند با مدیریت نیروی خود در تمام زمان‌ها با نیرویی هماهنگ از پس انجام کارها برآیند.

رنگ آبی و سبز ، محیطی آرام و صلح‌ آمیز به وجود می آورند و افراد را از هیجانات ، استرس و تنش های بی‌ مورد به دور نگه می‌دارند . البته ممکن است این آرامش را در فضای کاری نپسندید و به دنبال هیجان و انرژی بیشتری باشید ، اما در برخی محیط‌ های کاری که تنش زیاد است ، شاید این راهی برای تسکین تنش‌های روانی ناشی از کار باشد.  همچنین در محیط هایی که نوع کسب و کار به بیماری ، دارو و یا پاکیزگی مربوط می باشد ، این رنگ ها تداعی کننده آرامش ، سلامتی و پاکیزگی می باشند .

رنگ خنثی: سفید ، خاکستری، سیاه و قهوه ‌ای

سفید رنگی خنثی ، باز و تمیز است که فضایی راحت را فراهم می کند و مکمل رنگ های دیگر است .به طوری که در کنار بقیه رنگ‌ها به شفاف ‌تر شدن اثر آنها کمک می‌کند . در فضاهای کوچک باعث بزرگنمایی می‌شود. بهتر است از سفید یا دیگر رنگ‌های خنثی برای سطوح بزرگ و رنگ پس ‌زمینه مثل دیوارها استفاده شود تا فضا از آشفتگی نجات یابد .

رنگ‌های خنثی شامل طیف وسیعی می‌شوند که از سفید شروع شده و تمامی طیف‌های خاکستری را از روشن تا تیره در بر می‌گیرند و به سیاه ختم می‌شوند .

بر این اساس رنگ‌ها به دو گروه سرد و گرم تقسیم‌ بندی می‌شوند:

رنگ‌های زرد، قرمز و نارنجی جزء‌ رنگ‌های گرم به حساب می‌آیند.

رنگ‌های آبی ، سبز و بنفش جزء رنگ‌های سرد هستند . البته رنگ ‌های مابین آنها نیز براساس اینکه به کدامیک نزدیک‌تر هستند ، تقسیم می‌شوند .

اجسامی که رنگ گرم دارند در مقایسه با اجسامی که رنگ سرد دارند ، نزدیک ‌تر بنظر میرسند. به همین دلیل برای فضاهای کوچک از رنگ های سرد ( برای بازتر و بزرگ تر نشان دادن فضا ) و از رنگ های گرم در محیط های بزرگ ( برای جمع تر و پوشیده تر شدن فضا ) استفاده می شود .

تیم بنکو ، به همراهان طراحان حرفه ای و برجسته از طراحی تا اجرا همراه شماست .