چه در خانه کار می کنید چه در یک خوابگاه، میز کار شما یعنی جایی که بیشترین وقت خود را پشت آن و روی صندلی اداری سپری می کنید. ممکن است گاها به صورت اتفاقی غذا، جوهر و یا نوشیدنی روی صندلی اداری شما بریزد و مسلما شما می خواهید که آن را تمیز کند. با گذشت زمان ممکن است مبلمان شما نیاز به یک تمیز کاری کلی نیز داشته باشند و اگر چرخ های صندلی اداری اداره شما به خوبی ای که باید نمی چرخند، احتمالا آن ها نیز نیاز به تمیز شدن دارند.

بخش یک: پاک کردن لکه از روی صندلی

1 – پسماند سست باقی مانده را بردارید. از یک حوله کاغذی برای برداشتن مواد جامد، تا حد ممکن استفاده کنید و آن را درون سطل زباله بیاندازید. ممکن است لازم باشد که این کار را چندین بار تکرار کنید تا به صورت کامل بخش جامد را پاک کنید. اگر صندلی اداری  شما از جنس پارچه برجسته است، نباید در حین تمیز کردن ماده جامد پارچه را بمالید؛ چون اینکار باعث می شود که مواد جامد به داخل پارچه فرو برود و تمیز کردن آن سخت شود.

حتما باید همان زمان که کثیفی را دیدید دست به کار شود، در نتیجه نباید زمانی را مشخص کنید.

2 – مایع ها را با یک دستمال نم دار پاک کنید. هر چه سریع تر به سراغ چیزی که روی صندلی اداری ریخته بروید، احتمال اینکه این ماده تبدیل به لکه شود کمتر می شود. اگر به اندازه کافی سریع عمل کنید، احتمالا فقط نیاز دارید که یک تکه پارچه یا کهنه را با آب نمناک کنید. از این پارچه مانند یک اسفنج برای جمع کردن مایع تا جای ممکن استفاده کنید. پارچه را در یک ظرف یا در سینک بچلانید و به پاک کردن ماده ادامه دهید تا اینکه کاملا از بین برود.

3 – برچسب نگه داری صندلی اداری خود را بررسی کنید. این برچسب دستورالعمل های شستشو را مستقیم از تولید کننده منتقل می کند. اگر شما روی این برچسب یک حرف S می بینید، فقط باید شوینده های بر پایه حلال برای تمیز کردن صندلی اداری استفاده کنید. حرف W به این معنی است که شما باید از شوینده با پایه آب استفاده کنید. در حالی که SW یا S/W یعنی شما می توانید از هر دو نوع محلول استفاده کنید.

4 – برای تمیز کردن صندلی اداری هایی که روی برچسب آن ها S نوشته شده است از شوینده های خشک استفاده کنید. هر محصولی که شامل آب باشد ممکن است به پارچه صندلی اداری آسیب بزند. چندین برند از شوینده وجود دارند و شما همیشه باید دستورالعمل هایی که روی محصول درج شده اند را اجرا کنید. بعضی از شوینده ها مایع هستند در حالی که بعضی دیگر به شکل پودر هستند.

 • در هر دو مورد، شما باید مقداری از شوینده را روی یک پارچه خشک بریزید و لکه را پاک کنید.
 • حواستان باشد که از یک پارچه نم برای پاک کردن ماده شوینده استفاده کنید، در غیر این صورت ممکن از روی پارچه صندلی اداری لکه ای به شکل حله باقی بماند.

5 – صندلی اداری هایی که روی برچسب آن ها حرف W درج شده است را با شوینده با پایه آب بشویید. یک مایع ظرفشویی ملایم را با آب ترکیب کنید و یک پارچه تمیز را با آن نمناک کنید. لکه را با پارچه پاک کنید. حواستان باشد که لکه را نمالید، در غیر این صورت ممکن است به پارچه صندلی اداری آسیب بزنید، مخصوصا روکش صندلی اداری شما از جنس پارچه یا میکروفایبر ساخته شده باشد.

6 – لکه ها را با الکل صنعتی پاک کنید. یک تکه پنبه را با چند قطره الکل نمناک کنید. الکل را روی بخش کوچکی از صندلی اداری که خارج از دید است، مثل زیر صندلی. اگر آسیبی ایجاد نکرد، از این پنبه برای پاک کردن لکه استفاده کنید.

 • اگر روکش های بافته شده را با سرعت زیاد بمالید ممکن است فرسوده شوند. حتما با این سطوح ملایم تر برخورد کنید.
 • از الکل برای پاک کردن پارچه هایی که با رنگ الکرلیک رنگ شده اند استفاده نکنید.
 • الکل فقط مقدار کمی آب در خورد دارد و ممکن است بتوانید از آن برای پاک کردن صندلی اداری های کد S استفاده کنید. اگر به این موضوع شک دارید، مقداری از الکل را روی یک بخش کوچک و خارج از دید صندلی اداری اعمال کنی. اگر آسیبی ایجاد نشد، شما باید قادر باشید که از الکل استفاده کنید.

بخش دو: تمیز کردن مبلمان اداری

1 – با استفاده از جارو برقی غبار و آشغال ها را پاک کنید. با سری فرچه دار پلاستیکی جارو برقی شروع کنید. فرچه این سری به اندازه کافی نرم هست که روی چرم یا رنگ مبلمان شما خراش ایجاد کند. سر جاروبرقی را روی نشیمنگاه، پشتی و دسته های صندلی اداری بکشید.

 • پس از استفاده از سری پهن فرچه دار، شما می توانید از سری باریکتر استفاده کنید تا به جاهایی برسید که دسترسی به آن ها سخت تر است.
 • حواستان باشد که مکش خیلی شدید نباشد، چون ممکن است به مبلمان شما آسیب بزند.

2 – صابون مایع و آب را با هم ترکیب کنید. از یک مایع ظرفشویی طبیعی و زیست تخریب پذیر به عنوان صابون استفاده کنید. ابتدا این محلول را روی یک بخش کوچک و خارج از دید صندلی اداری امتحان کنید؛ این تنها راهی است که می توان مطمئن شد محلول به صندلی اداری آسیب نمی زند. بسته به اینکه صندلی اداری شما از چه جنسی ساخته شده باشد، طرز تهیه محصول متفاوت است.

 • برای پارچه، وینیل یا چرم از چند قطره صابون به علاوه یک فنجان (240 میلی لیتر) آب استفاده کنید.

3 – یک کهنه را در محلول شوینده فرو کنید و آن را روی صندلی اداری بکشید. حتما حواستان باشد که از یک پارچه تمیز و بدون پرز استفاده کنید. پارچه خود را به جای خیس کردن نمناک کنید؛ چون نمی خواهید که مقدار اضافی از محلول پاک کننده روی صندلیتان باقی بماند. حواستان باشد که پارچه را روی صندلی اداری نمالید، چون این کار بافت را می فرساید و روی چرم خراش ایجاد می کند.

4 – صندلی اداری را با یک پارچه خشک پاک کنید. آب و صابون باقی مانده را پاک کنید و بعد اجازه دهید صندلی اداری با جریان هوا خشک شود. صندلی اداری را در جایی قرار دهید که جریان هوای خوبی در آن وجود دارد. این کار باعث می شود که صندلی اداری زودتر خشک شود.

بخش سه: تمیز کردن چرخ ها، دسته ها و پایه های صندلی

1 – صندلی اداری را واژگون کرده و چرخ ها را جدا کنید. اگر روی یک صندلی اداری دیگر نشسته باشید کار برای شما ساده تر خواهد شد. با اینکار نیازی به خم شدن های مداوم ندارد و اینکار برای حفاظت از کمر مفید است. انواع خاصی از صندلی اداری ها تنها با کشیدن از جای خود در می آیند در حالی که بعضی دیگر ممکن است برای باز شدن نیاز به پیچ گوشتی داشته باشند.

2 – از یک چاقوی کره خوری برای تراشیدن پسماند های بزرگ استفاده کنید. چه غذای خشک شده باشد چه چرک و چه سنگریزه، هر کدام از این ها می توانند جابه جایی صندلی اداری شما را ناهموار کنند. می توان چاقوی کره خوری را به داخل شیار های بین چرخ و روکش آن سر داد و با استفاده از آن پسماندهای گیر کرده درون چرخ را تراشید و بیرون آورد.

 • اگر درون چرخ مو گیر کرده است، آن ها را با قیچی ببرید و از موچین برای برداشتن آن ها استفاده کنید.

3 – چرخ را با یک پارچه خشک تمیز کنید. این کار می تواند کثیفی هایی را که نمی توانید با چاقوی کره خوری بتراشید پاک کند. اگر چرخ ها به شدت کثیف هستند، پارچه خود را نمناک کنید و چند قطره مایع ظرفشویی روی آن بریزید.

 • اگر نیاز دارید که بین چرخ و روکش چرخ را تمیز کنید، می توانید از یک گوش پاک کن پنبه ای که با آب نمناک شده برای پاک کردن شیار ها استفاده کنید.

4 – از حوله های کاغذی برای خشک کردن چرخ استفاده کنید. رطوبت باقی مانده روی چرخ جلوی نرم چرخیدن آن را می گیرد. به صورت کامل چرخ را با حوله کاغذی خشک کنید، مخصوصا اگر از صابون استفاده کرده اید

5 – چرخ ها را سر جایشان بگذارید و صندلی اداری را به حالت عادی برگردانید. صندلی اداری شما اکنون باید خیلی نرم تر بچرخد. اگه چرخ ها پیچ دارند، حتما یادتان باشد که پیچ ها را قبل از نشستن روی صندلی اداری ببندید.

6 – دسته و پایه صندلی اداری را با یک دستمال نمناک پاک کنید. از آنجایی که این بخش ها معمولا از فلز یا پلاستیک ساخته شده اند، تمیز کردن آن ها به مراتب از تمیز کردن روکش صندلی اداری راحت تر است. تمیز کردن آن ها با استفاده از یک پارچه نمناک معمولا کافی است. اگر لگه مقداری سر سرخت تر است، از محلول ملایم مایع ظرفشویی و آب استفاده کنید.

 • بعد از تمیز کردن، روی دسته ها و پایه ها یک دستمال خشک و تمیز بکشید.