نحوه ی چیدمان مبلمان اداری در فضاهای کوچک بسیار مهم است ، در واقع عناصر مختلفی در طراحی برای این فضاها حائز اهمیت هستند که با توجه به آنها می توان فهمید که در یک شرکت کوچک چگونه می شود فضای بیشتری داشت ، چرا که در این شرکت ها فضا محدود است و شما باید چیدمان مناسبی را برای دکوراسیون اداری سازمان دهی کنید ، اما می توان از این هم فراتر رفت . با به کار بستن یک سری  نکات و ایده می توان نتایج خوبی را در طراحی و ساخت مبلمان اداری در یک فضای کاری گرفت.

  1. میز کار را به گونه ای طراحی کنید که هیچ فضای پرتی وجود نداشته باشد

با توجه به این که در یک محیط کار کوچک ، فضای کمی روی زمین داریم ، بهتر است چیدمان را به نحوی انجام دهید که هر گونه فضای پرتی را در روی زمین کاهش داده و یا حذف کنید .

این به این معنی نیست که دو میز معمولی را در گوشه ی اتاق قرار داده و به شکل ال قرار دهیم     .

چرا که این طراحی باعث می شود که نتوانیم از فضای زیادی استفاده کنیم ، زیرا صندلی های کاربران به همدیگر برخورد می کند و یا این مشکل به وجود می آید که فضای کنج اتاق زائد به نظر برسد . این مدل چیدمان در فضاهای کوچک یک طراحی ضعیف است .

به جای آن ، می شود هر میز اداری را طوری طراحی کنید که در گوشه ای از اتاق قرار گیرد و کارمندی که پشت میز می نشیند ، در واقع رو به گوشه ی اتاق بنشیند .

  1. سعی کنید تا حد امکان از نور طبیعی استفاده کنید

بر طبق مطالعات و نظر سنجی های مطمئن ، در تحقیقی مبنی بر این که آنچه که کارمندان نیاز دارند تا خوب و در یک قاب مثبت ذهنی کار کنند ، این است که بیشتر در معرض نور طبیعی باشند که باعث می شود تا جو طبیعی تر و آرام بخش تری را ایجاد کند و باعث افزایش راندمان کاری شرکت شود .

این موضوع کمک می کند تا ارتباط خوبی بین محیط کاری و محیط طبیعی ایجاد شود و شما می توانید به این نحو ، طبیعت را به نوعی وارد محیط شرکت کنید .

  1. فایل های خود را به صورت اینترنتی بایگانی کنید

استفاده از فضای دیجیتالی و خدمات بایگانی کلاود می تواند به شکل چشمگیری ، فضای اداری کوچک شما را بهبود بخشد . فضای ارزشمند محیط کار نباید با سیستم های فایلینگ اداری و جاهای ذخیره و بایگانی مثل کابینت ، کمد بایگانی و پایه ی میز اشغال شود.

اگر لازم نباشد که هر کارمندی در میز و یا کنار میز خود فضایی برای ذخیره داشته باشد ، شما می توانید از میزهای کوچکتری استفاده کنید ، زیرا هر چیزی به جز یک سری کاغذهای ضروری (مثلا کاغذ یادداشت) به صورت الکترونیکی ذخیره می شود .

سیستم های کلاود نسبت به اتاق سرور (server) به جز فواید فضای فیزیکی بیشتر ، فواید دیگری را هم در اختیار شما می گذارند ، زیرا این فضا کاملا از دور و از طریق اینترنت قابل دسترسی است . این کمک می کند تا کار کردن از راه دور و کار غیر حضوری و از طریق اینترنت را بهینه کند ، به این معنی که شما می توانید شرکت خود را طوری سازمان دهی کنید که میزهای کم تری از تعداد کارمندان لازم داشته باشید ، زیرا هر روز تعدادی از کارمندان در خانه کار می کنند.

  1. کادر کارمندان را در کنار هم نگه دارید

اما اگر کار غیر حضوری برای شرکت شما کارایی ندارد ، می توانید در یک شرکت کوچک به نحوی طراحی مبلمان اداری را انجام دهید که همه ی کارمندان در یک فضا و در کنار هم کار کنند. اگر تیم شما خیلی کوچک است ، همه ی کارمندان را در یک اتاق قرار دهید و از یک میز کار گروهی استفاده کنید . اگر به اتاق کنفرانس احتیاج دارید ، ترجیح داده می شود به جای این که به بعضی از کارمندان جای خصوصی برای کار بدهید ، یک اتاق را به عنوان اتاق کنفرانس اختصاص دهید .

اگر شما نمی توانید تیم کارمندان خود را به آسانی دور یک میز مرکزی جای دهید ، میزها را در محیط اتاق قرار دهید طوری که کارمندان به سمت دیوار بنشینند و یک میز مرکزی در وسط اتاق برای جلسه و کار گروهی در نظر بگیرید .

  1. فضای میز کاری خود را هدر ندهید

میز کارمندی شما فقط باید تا اندازه ای بزرگ باشد که کارمندان واقعا برای انجام وظایف خود به آن احتیاج دارند . برای کسی که در شرکت با یک نت پد یا یک لپ تاپ کار می کند و یا برای مدیر سایت یا نماینده ی فروش ، هیچ نیازی به استفاده از یک میز بزرگ تر با جایی که بتوان فایل ها را در آن بایگانی کرد ، نیست و یک میز اداری ساده کفایت می کند . همین مطلب در مورد انتخاب صندلی های اداری هم به کار می رود.

  1. از صندلی های اداری درست و مناسب استفاده کنید

بهتر است از صندلی هایی که بیش از حد بزرگ هستند و یا بسیار تخصصی هستند، استفاده نکنید. درجه ی مرغوبیت صندلی نباید به میزان حقوق ربطی داشته باشد. اما متأسفانه در بین مشتریان ما این یک باور غلط است. َ

افرادی که در طی هفته ی کاری همیشه پشت میز خود حاضر هستند و مشغول کار می باشند، باید صندلی ای داشته باشند که ارگونومیک باشد، در حالی که کسی که هر از چندی پشت میزش می نشیند و یا فقط برای مدت کوتاهی پشت میزش ثابت است، می تواند با یک صندلی عادی تر هم کار کند. انتخاب صندلی مناسب برای نقشی که شما در شرکت دارید و هدفی که می خواهید در کار از آن استفاده کنید، مهم است. اغلب، یادآوری این می تواند فرصتی ایجاد کند تا هر چه بیشتر بتوانیم در فضا صرفه جویی کنیم.

  1. طراحی مبلمان اداری به گونه ای باشد که به تشکیل جلسات و تشریک مساعی تشویق شوید

در یک شرکت کوچک با هدف چند منظوره ، شما می توانید بیشترین استفاده را از فضای محدود خود ببرید . اگر در شرکت شما تشکیل جلسات و همفکری در مورد مسائل ، اهمیت خاصی دارد ، کوچک بودن فضا و نبود فضای اختصاصی برای جلسه نباید مانع این کار شود ، بلکه می توان با انتخاب طرح مناسبی برای خرید مبلمان اداری ، امکان این کار را فراهم کرد .

این طرح باید به گونه ای باشد که همه ی کارمندان بتوانند به راحتی یکدیگر را ببینند . برای این که کارمندان راحت تر بتوانند با هم بحث کنند ، باید مسیر دید آنها راحت و بدون مزاحمت باشد . سعی کنید جو شرکت و فرهنگ بحث های گروهی به گونه ای باشد که کارمندان دوست داشته باشند در یک فضا با همکاری با هم و تشریک مساعی ، به سرعت راه حلی برای مسائل پیدا کنند ؛ به نحوی که کارمندان در یک فضای اشتراکی به راحتی با هم کار کنند، نه این که احساس کنند که افراد زیادی در یک فضای تنگ جا داده شده اند .

این به این معنی است که با داشتن صندلی های متحرک و میزهای سبک، بتوان چیدمان آنها را به راحتی تغییر داد تا بتوان به چیدمانی دست پیدا کرد تا با تیم و فضای شما هماهنگی داشته باشد.

در چیدمان مبلمان اداری نه فقط باید به راندمان کاری و بهره وری بالا توجه کرد ، بلکه باید روحیات و رفاه کارمندان را هم در نظر گرفت .