سازمان ها و شرکت ها این روزها بیشتر به دنبال پیاده سازی ایده ها و راهکارهای خلاقانه ای هستند که هرچه بیشتر فضای اداری خود را با ماهیت کاری خود تطابق دهند. در چنین فضای کاری، راندمان کاری پرسنل بالاتر و محیطی پویاتر را شاهد خواهیم بود.

در انتخاب یک دفتر در وهله اول، موارد متعددی مد نظر کارفرما قرار می گیرد. یکی از مهم ترین موارد بودجه ای است که قرار است صرف گرفتن محل کار و تجهیز کردن آن شود. به عنوان مثال می توان به موقعیت مکانی دفتر کار اشاره کرد. اگر ماهیت کاری شما به گونه ای است که مراجعه کننده ی زیادی دارید، قطعا باید مسیر دفتر کار شما برای مراجعه کننده مناسب باشد.

در رابطه با تجهیزات و دکوراسیون داخلی نیز همین مورد بازهم باید مد نظر قرار بگیرد. قطعا دفتر کاری با مراجعه کننده با دفتر کاری که تنها پرسنل دفتری در آن مشغول هستند، طراحی متفاوتی داشته و برای تجهیز آن باید مبلمان اداری متفاوتی را خریداری کرد.

چند نمونه از ایده های مختلف برای انتخاب فضای اداری متناسب با ماهیت کار

دفتر کار یکپارچه

این طراحی عموماً برای محیط های کاری پویا که نیاز به تامل بیشتر کارمندان دارد، انتخاب می شود. نکته لازم به ذکر در انتخاب این طراحی این است که از آن نمی توان برای تمام بخش های یک مجموعه استفاده کرد. فرض کنید واحد آمار و اطلاعات مجموعه که برای محاسبات و تهیه گزارش های خود نیاز به تمرکز بیشتر دارد، در کنار واحد مارکتینگ یا فروش که اعضای تیم با هم تامل بیشتری دارند، قرار بگیرد. به این ترتیب نه تنها راندمان کاری این واحد بیشتر نشده، بلکه تمرکز آنها نیز برهم خورده و اثر سو بر کارشان خواهد گذاشت.

در حال حاضر استارتاپ ها از این طراحی برای دفاتر خود بیشتر استفاده می کنند. اما برخی از آنها بدون درنظر گرفتن موردی که ذکر شد، برای تهیه دفتر کار مجدد مجبور به صرف هزینه و زمان می شوند.

دورکاری برخی از واحد ها و اختصاص فضای اداری آن به واحد های دیگر

در برخی از مشاغل و کسب و کارها می توان برخی از واحدها را به صورت دورکاری درنظر گرفت. به این ترتیب دیگر لازم نیست برای این قسمت ها دکوراسیونی در نظر گرفت. بنابراین فضا و هزینه ای که باید صرف طراحی دکوراسیون و تجهیز این قسمت ها شود، می تواند صرف بهبود بقیه واحدها شود.

فضای کار اشتراکی

ماهیت برخی از مشاغل به گونه ای است که می توان از فضای کار اشتراکی نیز استفاده کرد. در این نوع طراحی چند مجموعه متناسب با شیفت و زمانبندی کسب و کار خود و یا درون یک مجموعه چند واحد بازهم متناسب با شیفت کاری می توانند از یک فضا برای کار استفاده کنند.

مثلا مرکز تماس یک شرکت که دو شیفت کاری دارد را در نظر بگیرید. برای این کار لازم نیست شیفت های مختلف فضای کاری مجزایی داشته باشند. بنابراین می توان از یک سری تجهیزات برای دو شیفت استفاده کرد.

به این ترتیب هریک از مشاغل با درنظر گرفتن ماهیت شغلی خود می توانند از صرف هزینه های اضافی خودداری کرده و بهترین فضا را برای بهبود راندمان کاری انتخاب نمایند.

برای انتخاب سبک دکوراسیون دفتر کار خود می توانید از مشاوره طراحان گروه بنکو استفاده کرده و طرح مناسب را قبل از اجرا مشاهده کنید.