معنی هایگلاس چیست ؟
حالت شیشه ای «های گلاس» موجب شده است عموماً تصور کنند کلمه «گلاس» از لغت شیشه (Glass) در زبان انگلیسی آمدهاست . در حالی که اصل این واژه ، High Gloss به معنای درخشندگی زیاد (براقیت زیاد) است

هایگلاس نوعی ورق بوده که مغزی آن ام دی اف خام و  روکش ان پلاستیکی و از جنس پلاکسی گلاس می باشد ، جنس پلاکسی گلاس از پلی کربنات است که ظاهردرخشان و شیشه ای دارد .

مزایا :

روکش های هایگلاشس به خاطر براقیت زیبایی که دارند ، در طراحی دکوراسیون مدرن به کار برده می شوند و ظاهر زیبایی به نمای کلی کابینت ها ، کمد ها ، دیوارپوش و یا سایر مبلمان اداری می بخشد .همچنین پوشش پلکسی گلاس دارای خاصیت ضد آبی است و همین موجب می شود که طول عمر محصولات شما افزایش یابد .

ورق های هایگلاس در طرح ها و رنگ های متنوعی به بازار عرضه شده اند که موجب تنوع در طرح و رنگ محصولات و زیبایی خاص آنها می شود .

این ورق در کنار مزایایی مثل زیبایی ، امکان طراحی مدل های هایگلاس مدرن، درخشندگی، مقاومت و کیفیت نسبتا بالایی هم داره ؛ تازه قیمت کابینت هایگلاس هم نسبت به سایر کابینت ها خیلی زیاد نیست .

 

معایب :

  1. امکان آسیب ناشی از رطوبت

درست است که روکش ورق های هایگلاس ضد اب است اما مغزی ورق های گلاس از جنس ام دی اف است . این یعنی اشکالات مربوط به رطوبت در کابینت های گلاس (High Gloss) هم کم و بیش صدق می‌کند . (البته مقداری کمتر).

پس کابینت های هایگلاس هم در برابر رطوبت، آسیب پذیری نسبتا زیادی دارند. البته این آسیب پذیری به دلیل نوع خاص روکش کابینت هایگلاس که از جنس پلکسی گلاس است ، از mdf مقداری کمتراست اما بالاخره آسیب پذیری این ورق ها هم نسبتا زیاد است .

چه زمانی رطوبت به مغزی ورق های گلاس نفوذ میکند؟  پاسخ: زمانی که روکش کابینت هایگلاس آسیب ببیند و مغزی آن به طور مستقیم در برابر رطوبت قرار بگیرد. و یا در محل برش های ورق های گلاس . اما راه چاره در برابر این مشکل هایگلاس چیست ؟ این 3 مورد:

الف) استفاده از یونیت PVC برای اطراف سینک (برای کابینت ها )

ب) آب بندی اتصالات برش خورده

در مورد جذب آب در بخشهای برش خورده ی ورق های هایگلاس، توصیه می شود در آب بندی این قسمت ها دقت کافی صورت گیرد. یعنی ابه عبارتی : اولاً پس از برش ، قسمت برش خورده با چسب های آکواریومِ با کیفیت ، پوشش داده شود . ثانیاً در هنگام نصب ورق ها برای ساخت ، اجزا در این قسمت ها با دقت بوسیله چسب های مرغوب آب بندی بشن.

ج) آب بندی درز صفحه با T   و یا استفاده از صفحات ضد آب

اگر برای صفحه روی کابینت یا صفحه روی میز ، از متریال های کاملاً نفوذناپذیر استفاده شود ، کارآمد تر است ، موادی مانند «کورین» هستند که البته هزینه نسبتاً زیادی دارند . اما بهرحال یک راه حل برای آسیب ناپذیر شدن بخش اصلی کابینت و میز استفاده از این متریال ها است .

2.     تیزی لبه‌ها

کمتر افرادی به این ایراد دردناکِ محصولات گلاس توجه میکنند ،در طرح های حجمی و کنج‌ها و گوشه‌هایی که قطعات برش خورده های گلاس (High Gloss) با روش اتصال فارسی بر به هم متصل می‌شوند ، تیزی قابل ملاحظه‌ای بوجود می آیدد که می‌تواند آسیب‌زننده باشد . این اشکال در کابینت‌های ام در اف (MDF) هم به چشم می‌خوره که با سنباده کاری گوشه ها کمی مرتفع می شود . اما به خاطر نوع متریال های گلاس ، میزان تیزی در این نوع بیشتراست و نمی توان این محل را سنباده  زد چرا که به زیبایی هایگلاس لطمه وارد می شود .

بهترین راه برای برطرف کردن این مشکل این است که از حفاظ های مخصوص لاستیکی برای گوشه های تیز و برنده ورق هایگلاس استفاده کنیم . این محافظ ها رو حتی خودتان هم با برش زدن لاستیک و چسباندن به گوشه های ورق میتوانید درست کنید . فقط باید حواستان باشد که از لاستیک های خیلی بزرگ و چسب زیاد استفاده نکنید . چرا که به زیبایی و درخشندگی هایگلاس ضربه میزند . یک

3.     لک پذیری

هایگلاس (High Gloss) در اثر تماس دست یا هر عامل لک کننده ، لکه را به خوبی نشان میدهد . این مساله می‌تواند برای مصرف کننده به خصوص خانم‌ها مقداری دردسر ساز باشد . البته این مشکل حادی نیست . لک پذیری «های گلاس» های تیره نسبت به کابینت های هایگلاس روشن بیشتر است .

4.     خش پذیری

تماس مدام جسم های سخت یا حتی نیمه سخت با های گلاس (High Gloss) می‌توانئ روی لایه بیرونی آن اثر بگذارد و باعث ایجاد لکه و خش شود . حتی این پدیده در اثر تماس زیاد ناخن (مثلا در اطراف دستگیره‌ها) محتمل هست که رخ دهد . البته در اینجا کیفیت جنس متریال های گلاس و لایه پلکسی گلاس که روی ورق استفاده می‌شود اهمیت بسیار زیادی دارد . هرچه جنس ورق «های گلاس» مرغوب‌تر، عمر مفید بیشتر .

البته خبر خوب اینه که نوعی هایگلاس اخیرا وارد بازار شده که در برابر خط و خش مقاومه. این هایگلاس دارای روکش لمی گلاس است که مقاومت خیلی بالایی در برابر خش داره.

5.     ورق یک طرفه

ورق‌های هایگلاس معمولاً یک طرفه هستند یعنی فقط از یک سمت های گلاس محسوب می‌شن و سمت دیگه ورق ، لایه پلکسی گلاس ندارد . ایراد این قضیه کجاست؟! ایراد این ورق ها برای جاهایی است که باید هر دو سمتِ کار ظاهر شکیل و زیبایی داشته باشد . در این صورت باید از دو ورق استفاده کرد. (دوبل کردن قطعه) این عمل هزینه‌ و ضخامت کار رو زیاد می‌کند .

6.     خارجی یا ایرانی

کیفیت تولید ورق‌های های گلاس (High Gloss) کاملاً بستگی به کیفیت متریال‌های خام، تکنولوژی و دقت ساخت کارخانه تولیدی دارد . نمی‌توان آنطور که در بازار تا حدی شهرت دارد ، گفت اجناس خارجی بهتر از ایرانی‌هستند. اما با تجربه کارشناس‌های ما در مجموعه بنکو ،  پیشنهاد می کنیم ورق های ساده رو از برندهای مطمئن‌تر انتخاب کنید . چون در ورق های «های گلاس» ساده که طرح خاصی ندارند ، عیب‌های سطح ورق های گلاس خیلی بیشتر به چشم می خورد. منظور از ورق ساده، طرح ورق است.

برای چک کردن کیفیت ورق های گلاس (High Gloss) می‌توانید با نور چراغ قوه روی ورق ، موج‌ها و نواقص ورق رو کنترل کنید .