پارتیشن ، یک محیط باز اداری را به قسمت های مجزا تقسیم می کند و با این روش ، هم فضا را چند منظوره می کند و هم این که به نوعی برای کارمندان ، حریم خصوصی فراهم می کند .

نکات اصلی

  • مزایای نصب پارتیشن در محیط کار
  • متریال پارتیشن و استایل های مختلف موجود

فواید نصب پارتیشن در محیط کار چیست؟

پارتیشن اداری به دلایل مختلفی نصب می شود :

  • برای ایجاد حریم خصوصی به این معنا که :
  • صدا در محیط کار رد و بدل نشود .
  • در معرض دید دیگران نباشیم و دیدن دیگران هم حواسمان را پرت نکند .
  • اطلاعات یا مکالمات ، در معرض دید و شنود همگان نباشد .
  • برای ایجاد فضایی برای جلسات مجزا از فضای شرکت اصلی
  • برای کنترل بوی غذا در آشپزخانه و سالن غذاخوری

این که آیا پارتیشن ها برای شرکت شما مناسب هستند یا نه به فاکتورهایی مثل این ها بستگی دارد : سازماندهی شرکت ، فضای در دسترس شرکت و این که نتیجه دلخواه از نظر شرکت چیست . پارتیشن ها برای هر سازمانی مناسب نیستند ، بنابراین در مورد لزوم استفاده یا عدم لزوم خرید پارتیشن از طراح مبلمان اداری سؤال کنید . طراح می تواند با توجه به نیازهای شرکت تشخیص دهد که آیا پارتیشن بندی برای شرکت شما مناسب است یا نه . البته می توان اصولی را برای فضاهای خاصی بیان کرد . در اتاق های کوچک یا اتاق هایی با فرم غیر معمول ، می توان از پارتیشن تاشو یا قابل حمل استفاده کرد تا مطمئن شویم که فضا تا حد امکان قابل تغییر و منعطف و نیز قابل استفاده است .

چه انتخاب هایی برای طراحی پارتیشن در دسترس داریم؟

اگر شما در مرحله ی طراحی مجدد شرکت هستید ، بهترین کار این است که با طراحان که مهارت لازم را در این کار دارند تماس بگیرید . برای این که شما ایده ای از انتخاب های موجود برای پارتیشن داشته باشید ، نگاهی گذرا به معروف ترین متریال و استایل های موجود برای پارتیشن خواهیم انداخت :

پارتیشن های مدولار

وقتی که لغت ” پارتیشن  اداری ” استفاده می شود ، معمولا منظور ما پارتیشن مدولار می باشد . این نوع پارتیشن ها ، پارتیشن هایی هستند که توان تحمل بار ندارند و در زمان جابجایی شرکت به مکانی جدید و یا موقع تغییر دکوراسیون و چیدمان شرکت ، می توانند برداشته شده و دوباره در محیط جدید نصب شوند . مزیت دیگر این گونه پارتیشن ها این است که سیستمی هستند و می توانند به سرعت و با کمترین به هم ریختگی و مزاحمت برای کارمندانی که از فضا استفاده می کنند ، در محل جدید نصب گردند . پارتیشن های باز شدنی و مدولار با متریال مختلف و در استایل های متفاوتی ساخته می شوند . متریالی مثل آلومینیوم ، چوب و شیشه و ام دی اف ، به تنهایی و یا هرکدام از این مواد در ترکیب با شیشه به کار میروند ، شیشه ی یک جداره و شیشه ی دو جداره و با کرکره یا بدون کرکره . روش ساخت پارتیشن و متریالی که در ساخت پارتیشن استفاده می شود ، درجه ی زیبایی شناسی آن را مشخص می کند . در ساخت پارتیشن هم باید به جنبه ی زیبایی شناسی آن توجه کرد و هم به حفظ حریم خصوصی .

پارتیشن دو جداره

شیشه ی دو جداره انتخاب خوبی برای پارتیشن می باشد ، زیرا در غیر این صورت پارتیشن ، جلوی نور طبیعی را می گیرد ، در حالی که با پارتیشن بندی با شیشه ی دوجداره ، هم می توانید از فضا استفاده ی بهتری ببرید و هم این که حریم خصوصی شما حفظ شود و در عین حال فضای شرکت هم تاریک نخواهد شد .

پارتیشن بندی با شیشه ی دوجداره برای شرکت ، جلوه و استایل خوب و خاصی به شرکت می دهد مخصوصا اگر پارتیشن ها بدون چارچوب باشند و از زمین تا سقف کشیده شوند و نشان دهنده ی برند شرکت باشند . در پارتیشن دو جداره شیشه ای بدون چارچوب ، پنل های شیشه ای با استفاده از بست های خشک یا سیلیکونی به هم متصل می شوند ، در حالی که برای اتصال شیشه به سقف ، زمین و دیوارها ، چارچوب چوبی یا آلومینیومی نازک استفاده می شود .

بلوک های شیشه ی دوجداره برای این که انتقال صدا را به حداقل برسانند ، فیت می شوند و شیشه ی رنگی یا طرح های وینیل برای حفظ حریم خصوصی استفاده می شوند . اگر شرکت شما شکلی غیر عادی  دارد و یا شما می خواهید آن را زیباتر کنید ، در این صورت شیشه ی منحنی برای پارتیشن می تواند به شما کمک کند که بهترین استفاده را از فضای در دسترس خود ببرید .

یکی از تصمیمات اصلی موقع بازسازی شرکت این است که آیا می خواهید از پارتیشن در شرکت خود استفاده کنید یا نه .

فواید پارتیشن

خلاقیت بیشتر : وقتی افراد آزاد باشند که بیازمایند و امتحان کنند ، خلاقیت و ابتکار بیشتری بروز می کند . چشم های همکاران کنجکاو می تواند برای تفکر خلاق ، ضرر به حساب بیاید و پارتیشن می تواند کیفیت ایده های ایجاد شده را بهبود بخشد .

حفظ حریم خصوصی بیشتر : کار کردن در یک شرکت اپن آفیس اغلب می تواند راه خوبی باشد برای این که ارتباطات بین کارمندان بیشتر شود . نکته ی منفی این است که امکان صحبت خصوصی در هیچ موردی به هیچ وجه نیست مگر این که به اتاق دیگری بروید . پارتیشن در حفظ حریم خصوصی مؤثر است و میزان توجهی را که کارمندان می توانند به مشتریان ارائه دهند را بهبود می بخشند .

عوامل حواس پرتی کمتر : در یک شرکت اپن آفیس که همه ی کارمندان در کنار هم و دوش تا دوش همدیگر کار می کنند ، عوامل حواس پرتی بسیار متداول است . پارتیشن با ایجاد حریم برای هر کسی ، عوامل حواس پرتی را در شرکت محدود می کند و این امکان را برای کارمندان فراهم می کند که به آرامی و به صورت مستقل به کارهای خود برسند.

به معرض نمایش گذاشتن برند و لوگوی شرکت :  یکی از مهم ترین نکات در مورد پارتیشن این است که شما می توانید از آن برای برجسته کردن برند و لوگوی شرکت خود استفاده کنید . با پارتیشن شیشه ای می توان طرح ها ، رنگ ها و لوگوهایی را که نشان دهنده ی برند شرکت می باشد ، به معرض نمایش گذاشت و یک جو جذاب و حرفه ای را به وجود آورد که بر مشتریان شما تأثیر بگذارد و روحیه ی همکاری را در کارمندان شرکت برانگیزد .

عایق در مقابل گرما و حفاظت در برابر حریق و آتش سوزی : یکی از مزایای دیگر پارتیشن این است که در مقابل گرما ، عایق بیشتری ایجاد کند و به همین دلیل باعث می شود که هزینه ی انرژی شرکت پایین تر بیاید و در عین حال در فصل زمستان کمتر احساس سرما کنند . علاوه بر این ، در صورت بروز آتش سوزی ، پارتیشن ها می توانند در جلوگیری از گسترش آتش مؤثر باشند.

یک گرایش روز افزون : پارتیشن اداری در بسیاری از شرکت ها، روز به روز رواج بیشتری پیدا می کند . دلایل زیادی می توان برای آن برشمرد ، از جمله دلایلی که در بالا ذکر شد اما همچنین می توان این دلیل را هم به آن اضافه کرد که پارتیشن در فضاهای اپن آفیس بسیار مناسب است . به همین صورت ، شما همچنین می توانید از پارتیشن هایی که تا سقف نیستند و نیمه هستند ، استفاده کنید تا هم از فواید اپن آفیس بهره مند شوید وهم از مزایای پارتیشن برخوردار باشید .

چگونه پارتیشن اداری مدرن به حفظ حریم خصوصی کارمندان کمک می کند؟

اگر با کمبود جا مواجه هستید ، در این صورت فیت کردن درب پارتیشن تا شو باعث می شود که بر خلاف درهای معمولی ، فضای پشت آن ها گرفته نشود . شما می توانید با شیشه ، نور و حریم خصوصی را افزایش دهید و با استفاده از شیشه هایی که قابلیت تبدیل شدن از شفاف به مات و یا برعکس را دارند ، از مزایای هر دو نوع شیشه بهره مند شوید . وجود کرکره ها در پارتیشن همچنین باعث می شود که در یک اتاق ملاقات بتوانیم حریم خصوصی را افزایش دهیم .

هر طرحی که شما می خواهید انتخاب کنید ، در انتها پارتیشن شیشه ای اداری باید با دو ردیف نقطه های مات ، مربع یا نوارهای متراکم پرداخت شوند تا مطابق اصول استاندارد در مورد معرض دید بودن در ساختمان سازی باشند . برای تطابق با مقررات ساختمان ، پارتیشن با پنل های ضد حریق و چارچوب های ضد حریق هم در دسترس هستند .

برای انتخاب پارتیشن مناسب بری دفتر کار خود با بخش فروش بنکو تماس بگیرین تا طراحان ما مشاوره های لازم و مفید را به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهند .