تحقیقات نشان داده است که  استفاده از میزهای اداری معمولی و نشستن طولانی مدت، اثرات منفی زیادی برای سلامتی فرد به همراه دارد. از جمله این مشکلات می‌توان به چاقی، بیماری‌های قلبی و دیابت اشاره کرد. این مطالعه در بررسی‌های اولیه به این نتیجه رسید که بزرگ‌ترین مشکل کارمندان در حال حاضر نشستن طولانی مدت پشت میز است. نشستن مداوم کارمندان حتی تا 6 ساعت پشت سرهم نیز مشاهده شده است.

یکی از روش‌هایی که می‌توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد، استفاده از میزهای اداری ایستاده در شرکت است. در این مقاله سه فایده اصلی استفاده از این نوع میز نسبت به میز اداری ساده را باهم مرور می‌کنیم:

  • فواید سلامتی استفاده از میز اداری ایستاده

همه‌ی ما می‌دانیم که نشستن طولانی برای بدن ضرر دارد و می‌تواند آسیب‌های جدی به مرور زمان به بدن وارد کند. از طرفی ثابت شده که ایستادن (به جای نشستن) می‌تواند تا حد قابل توجهی ریسک چاقی را کاهش ‌دهد، زیرا شما در حالت ایستادن کالری بیشتری می‌سوزانید. البته نه به اندازه‌ی وقتی که مشغول نرمش هستید. بنابرای باید در خرید مبلمان اداری توجه لازم را داشت تا با هزینهای مقرون به صرفه راحت ترین کار را انتخاب کرد.

بر اساس مطالعات انجام شده، اگر شما تمام بعدازظهر را در حالت ایستاده بگذرانید، جمعاً حدود 170 کالری می‌سوزانید. در حالت ایستاده، سطح قند خون کاهش می‌یابد، بنابراین احتمال ابتلای شما به دیابت و نیز بیماری قلبی کم‌تر می‌شود. علاوه بر این، با کارکردن پشت این میز و ایستادن، عضلات شما فعالیت بیشتری خواهند داشت.

چه باور کنید و چه باور نکنید، ایستادن در تمام روز واقعا می‌تواند درد کمر و مفاصل را کاهش دهد. ایستادن باعث می‌شود عضلاتی که در حالت نشستن فعالیت نمی‌کنند، کاملا درگیر شوند. نکته ی دیگر این که است کارکردن در شرایط ایستاده، می‌تواند بر عمر مفید فرد نیز تاثیرگذار باشد. بر طبق مطالعه‌ای که در سال 2011 انجام شد، اگر افراد مدت نشستن خود را از 6 ساعت در روز به 3 ساعت در روز کاهش دهند، می‌توانند تا دو سال انتظار عمر بیشتری داشته باشند.

البته باید این مورد را درنظر داشت که ایستادن‌های طولانی مدت هم می‌تواند برای فرد ضرر داشته باشد. خصوصاً اگر فرد مستعد واریس و یا مشکلات دیگری باشد. بنابراین در بهترین حالت ممکن باید شرایطی برای کارمندان فراهم کرد که بتوانند وضعیت قرارگیری پشت میز را تغییر دهند.

  • افزایش بهره وری و راندمان کاری با میز اداری ایستاده

در برخی از مشاغل بهتر است در کل از میز کار ایستاده استفاده شود. از جمله این مشاغل می‌توان به نقشه کشی اشاره کرد که لازم است به قسمت‌های مختلفی از کار اشراف داشت. ایستاده کارکردن شاید در ابتدا به نظر خسته کننده باشد اما می‌تواند راندمان کاری را نیز بالاتر ببرد. حالی خیلی ها فکر می‌کنند هر چه بیشتر بایستند، بیشتر خسته می‌شوند. البته در ابتدا ممکن است این مشکل پیش بیاید. اما تقریبا همیشه به این صورت بوده است که استفاده از میز اداری ایستاده و تغییر وضعیت بدنی، سطح انرژی شما را افزایش می‌دهد.

بازهم باید این نکته را درنظر داشت که برای هر شغلی باید میزهای متناسب با نوع فعالیت را انتخاب کرد. قطعاً میزی که برای نقشه‌کشی استفاده می‌شود، نمی‌تواند برای کسی که کار روتین دفتری و بایگانی انجام می‌دهد مناسب باشد.

  • مزایای شخصی استفاده از میز اداری ایستاده

اگر این امکان وجود داشته باشد که موقع کارکردن در طول روز در وضعیت نشسته قرار نگیرید، قطعا احساس بهتری پیدا خواهید کرد. تحرک می‌تواند کسالت و خمودگی را از بین برده و حال روحی و جسمی را بهتر کند.

چگونه از میز اداری ایستاده بیشترین استفاده را ببریم؟

برای تغییر وضعیت از حالت نشسته به ایستاده لازم است نکاتی را دانسته و رعایت بفرمایید:

  • در استفاده از میز اداری ایستاده و تغییر وضعیت از نشستن به ایستادن، به تدریج عمل کنید. یک میز اداری با ارتفاع قابل تنظیم بگیرید و در ابتدا هر روز برای 2 ساعت، در حالت ایستاده کار کنید. پس از چند هفته، اگر احساس می‌کنید که آماده هستید، این زمان را افزایش دهید.
  • یک زیرپایی بگیرید تا موقع ایستادن و کار پشت میز اداری ایستاده، روی آن بایستید و خستگی کمتری را احساس کنید. زیرپایی‌هایی که به صورت تخصصی طراحی شده‌اند تا خستگی پاها را کاهش دهند، برای این کار بسیار مناسبند.
  • بهترین ارتفاع را برای میز اداری خود پیدا کنید. برخی متخصصین توصیه می‌کنند که میز اداری باید در ارتفاع آرنج آنها باشد. در هر صورت، باید مطمئن باشید که وقتی با میز اداری ایستاده کار می‌کنید، مجبور نیستید دست های خود را به سمت پایین آورده و یا به بالا بکشید تا بتوانید کار کنید.

نشستن در بهترین وضعیت ممکن، علاوه بر اینکه احساس بهتری در شما ایجاد می‌کند، از نظر جسمی نیز، از آسیب‌های احتمالی جلوگیری می‌کند. به طور کلی می توان گفن انتخاب مناسب مبلمان اداری شامل ( میزها ، صندلی ها، پارتیشن اداری، کمد بایگانی، میز پیشخوان منشی و …) جلوه ی ظاهری شرکت شماست که هم برای کارمندان امری مهم تلقی می شود و هم برای مشتریانی که به مجموعه شما مراجعه می کنند. بنابراین بهتر است در هنگام انتخاب و سفارش این موارد حتما با طراحانی که در این زمینه فعالیت می کنند مشورت لازم را داشته باشید.