کتابخانه ها از کاربردی ترین وسایل هستند که نه تنها کلکسیون کتاب های شمارا نظم و ترتیب می بخشند، بلکه به عنوان فضایی برای نمایش هنر کاربرد دارند. در انتخاب مبلمان اداری محل کار خود ، طراحی یک کتابخانه اداری نیز از ملزومات است .

با اضافه کردن تعدادی سطل یا سبد، آنها نیز می توانند مکان بی نقصی برای انباشتن خرت و پرت ها فراهم بیاورند. درست انتخاب کنید. و کتابخانه ی خود را برای سالها (یا حتی دهه ها) نگه دارید. اینجا میتوانید چند نکته برای پیدا کردن بهترین کتابخانه برای خانه و یا محل کار تان ببینید.

سبک

مهم نیست که چند قفسه ی محدود می خواهید یا به دنبال یک کتابخانه ی کوچک هستید، وقتی زمان انتخاب کتابخانه برسد، با ده ها انتخاب روبرو می شوید. تعدادی از رایج ترین سبک ها، موارد زیر هستند.

1-استاندارد کتابخانه: کتابخانه های استاندارد، کاربردی ترین واحد های قفسه ای هستند. آن ها معمولا از چوب یا ام دی اف ساخته می شوند. و به قفسه هایی با فضای مساوی و قابل تغییر تقسیم می شوند. و البته پشت بسته دارند.

-2اتژر: اتژر از کتابخانه ی استاندارد ظریفتر است. پشت باز دارد و قفسه های آن معمولا شیشه ای هستند. اگر یک کتابخانه استاندارد برای کاربردی بودن طراحی شده باشد، اتژر برای شکل و ظاهرش طراحی شده است.

3- کتابخانه نردبانی یا تکیه داده: کتابخانه ی نردبانی شکل، به دیوار تکیه داده می شود و معمولا قفسه های پله ای دارد که از پایین به بالا با کاهش سطح مواجه می شوند.

4- کتابخانه گوشه ای: کتابخانه های گوشه ای، برای یک زاویه  قائمه ساخته شده اند. که باعث می شود، بهترین شکل را برای جاگرفتن در گوشه کنار ها داشته باشند.

5- کتابخانه داربستی: این کتابخانه ها، اسمشان را از ظاهرشان می گیرند. آنها از قفسه بندی های معلق بین دو نردبان شکل می گیرند.

6- کتابخانه مکعبی: کتابخانه های مکعبی هم به صورت افقی و هم عمودی تقسیم بندی میشوند تا بخش های مکعبی شکلی به وجود بیاورند که برای قرار گرفتن کتابها و سبد ها عالی است.

7- کتابخانه  توکار: اگر می خواهید قفسه هایی روی دیوار (یا اتاق) یا از کف تا سقف داشته باشید، این نوع کتابخانه بهترین انتخاب است. البته برای این سبک باید چند بار به فروشگاه لوازم خانگی مراجعه کنید. همچنین، باید با یک طراح کار کنید تا یک نقشه ی سفارشی برای فضای شما طراحی کند.

 

اندازه کتابخانه

اندازه احتمالا مهمترین فاکتور هنگام تصمیم خرید یک کتابخانه است. چرا که همین فاکتور تعیین می کند که قفسه ها چه ظاهر و کاربردی با توجه به فضای شما داشته باشند. اینجا مجموعه ای از چیز هایی که باید در نظر بگیرید ذکر شده است.

1-ارتفاع کتابخانه : بیشتر کتابخانه ها بین 1 تا 5/2 متر ارتفاع دارند. با توجه به بعد زیباشناسی و هم از نظر کاربردی ارتفاع درست کتابخانه را انتخاب کنید. کتابخانه های مرتفع که تا سقف را میپوشانند معمولا پرهزینه تر و رسمی تر به نظر می آیند. در عوض، کتابخانه های کوتاه تر فضای قابل استفاده ای در بالای خود ارائه می دهند. که این اجازه را میدهد تا به عنوان میز تلویزیون، بوفه یا فضای کار هم مورد استفاده قرار بگیرد.

2-عرض کتابخانه : عرض کتابخانه ی شما باید با توجه به ارتفاع آن مشخص شود. اگر می خواهید یک کتابخانه ی بلند انتخاب کنید، چند واحد کوچکتر به جای یک واحد بزرگ، انعطاف پذیری بیشتری برای اضافه یا کم کردن فضا بر حسب نیاز، از خود نشان می دهد. اگر یک کتابخانه ی کوتاه می خواهید، انتخاب یک چیز وسیع باعث میشود که کتابخانه حقیقی تر به نظر برسد.

3-عمق کتابخانه : بیشتر کتابخانه ها حداقل 30 سانتی متر عمق دارند. که فضای کافی برای قرار دادن اجسام را داشته باشند. ولی بعضی کتابخانه ها، مخصوصا از سبک نردبانی یا مدل های تکیه داده، قفسه بندی های کم عمق تری دارند. قبل از خرید کتابخانه، در نظر بگیرید که چه چیزی را می خواهید در آن بگذارید.

4-فاصله بین قفسه های کتابخانه: اگر جای قفسه ها روی کتابخانه ی شما ثابت است، حتما فاصله بین آنها را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید که کتاب ها و سایر وسایلتان در آن ها جا خواهند شد. قفسه های قابل تنظیم، انعطاف پذیری بیشتری دارند.

کارایی

وابسته به کاربردی که شما از کتابخانه تان توقع دارید، ممکن است بخواهید که قابلیت های زیر را به کار بگیرید:

1-قفسه هایی با قابلیت تغییر ارتفاع: برای بیشترین تطبیق پذیری، کتابخانه ای با قفسه های متحرک انتخاب کنید. این قفسه ها معمولا روی پایه هایی معلق هستند که میتواند درون حفره هایی قرار بگیرد تا موقعیتشان تنظیم شود.

2-چرخ ها: اگر تصمیم دارید که از کتابخانه تان برای تقسیم کردن اتاق استفاده کنید، یا میخواهید بعدا تغییر دکوراسیون بدهید، حتما کتابخانه هایی که چرخ دارند در نظر بگیرید. این قابلیت به شما اجازه ی جا به جایی کتابخانه از یک اتاق به دیگری را می دهد.

3-تقسیم کننده های اتاق:در خانه هایی با فضای باز یا در یک اتاق بزرگ، کتابخانه می تواند به عنوان تقسیم کننده ی اتاق استفاده شود. اگر برنامه ی شما همین است، مطمئن شوید که کتابخانه ای بخرید که مستقل بایستد. بیشتر کتابخانه ها نیاز دارند که به دیوار تکیه داده شوند و نمیتوانند به عنوان تقسیم کننده ی اتاق، مورد استفاده قرار بگیرند.

جنس کتابخانه

کتابخانه ها جنس های مختلفی دارند. این جا چند نمونه از رایج ترین آنها را ذکر می کنیم.

1-چوب: کتابخانه های چوبی ظاهر سنتی و قاب ماندگار تر و محکم تری را ارائه میدهند. چوب، برای کتاب خانه های استاندارد ایده آل است. چرا که می تواند وزن حقیقی را تحمل کند..

2-تخته پارتیکل: اگر بودجه کمی دارید، به دنبال کتابخانه ای با قفسه هایی از جنس پارتیکل با ام دی اف باشید. چراکه ظاهر چوب واقعی را با هزینه ی بسیار پایینتر از آن ارائه می دهد. حواستان باشد که تخته ی پارتیکل به استحکام چوب واقعی نیست. پس مطمئن شوید که به محدودیت وزن قابل تحمل آن، قبل از پر کردن قفسه هایتان توجه کرده اید.

3-آهن: قفسه های آهنی استحکام بالا و جثه ی کوچکتری نسبت به چوب یا تخته ی پارتیکل به ارمغان می آورند. این موضوع باعث می شود که آهن، بهترین جنس برای کتابخانه افرادی باشد که ظاهر ساده و مدرن را ترجیح می دهند.

نکته هایی راجع به خرید کتابخانه:

قیمت کتابخانه به اندازه، جنس و تولیدکننده ی آن بستگی دارد. یک کتابخانه از کف تا سقفی از جنس چوب محکم در صورتی که از یک خرده فروش وسایل گران قیمت خریداری بشود، می تواند گران قیمت داشته باشد. در حالی که یک کتابخانه از جنس ام دی اف و با قفسه ی 3 واحدی قطعا خیلی ارزان تر است.

برای انتخاب بهترین کتابخانه با توجه به فضایتان، با فکر کردن به مورد استفاده و کاربردش آغاز کنید. سپس، تعیین اندازه و جنس و سبک خیلی ساده تر می شود. موارد زیر را در نظر بگیرید:

1-فضایتان: در نظر داشتن جایی که تصمیم دارید کتابخانه را در آن قرار دهید میتواند انتخاب های شما را محدود تر کند. عرض، عمق و ارتفاع مکان مورد نظر را اندازه بگیرید و هنگام خرید از آن ارقام کمک بگیرید.

2-چگونه از کتابخانه استفاده خواهید کرد: قبل از خرید، ایده ی واضحی از مورد استفاده و کاربرد کتابخانه ی خود داشته باشید. اگر یک کتابخوان مشتاق هستید، شما فقط نیاز به استحکام کافی برای تحمل حداکثر وزن کتابهای جلد سختتان دارید. از دیدگاه دیگر، کتابخانه ای که به عنوان ویترین استفاده می شود، میتواند تزیینی تر باشد.

3-بودجه: از آنجایی که کتابخانه چیزی است که شما سالها از آن استفاده خواهید کرد، بیشترین بودجه ی ممکن را بگذارید تا بهترین کیفیت نصیبتان شود. اگر به کتابخانه های درون ساخت علاقه دارید، ولی نمی توانید هزینه آن را پرداخت کنید، گروهی از کتابخانه های بلند و با کیفیت که کنار هم قرار میگیرند را در نظر بگیرید. این کار می تواند با نتیجه ی یکسان و هزینه ی بسیار پایین تر صورت بگیرد .