میز اداری ، خواه ناخواه یکی از واقعیت های زندگی ما به شمار می رود . این میز در واقع جایی است که کامپیوتر، کاغذها ، مدارک و لوازم التحریر بر روی آن قرار می گیرد و بیشتر کار ما بر روی آن صورت می گیرد . حتی اگر شما به صورت غیر حضوری و دورکاری کار می کنید ، برای مطالعه و انجام کار خود پشت یک میز می نشینید .

اگر شما از نظر جا محدودیت داشته باشید ، برای خود یک میز اداری یا میز مدیریت بزرگ در نظر بگیرید . بر روی میز با این مشخصات ، فضای کافی در اختیار دارید و به راحتی می توانید کاغذها و مدارک خود را بر روی آن قرار دهید . کار بر روی چنین میزی باعث افزایش راندمان کاری و کارایی فرد شده و موجبات افزایش رضایت شغلی را فراهم می کند .

پیشرفت های اخیر در زمینه ی طراحی باعث شده است که انتخاب های زیادی در اختیار داشته باشیم . برای این که شما بتوانید برای رفع نیازهای خود بهترین انتخاب را داشته باشید ، در اینجا نکات اصلی و اساسی مطرح می شود که باید در نظر گرفت .

 1. روش کار کردن و تأثیر آن

شاید مهم ترین سوالی که موقع خرید یک میز از خود می پرسید ، این است که روش شما در کار کردن چگونه است ؟ آیا کار شما انفرادی است یا عضوی از یک تیم هستید ؟ تا چه حد به حریم خصوصی احتیاج دارید ؟ هر چند وقت یکبار ممکن است جلسه تشکیل دهید و تا چه حد جلسات فی البداهه دارید ؟ به گستره ی وسیعی از انواع میز که در بازار موجود است ، نگاه کنید و بر اساس نیازهای خود از نظر محیط فیزیکی ، حریم خصوصی و کار گروهی ، لیستی کوتاه از انتخاب هایی که می توانید داشته باشید را تهیه کنید .

 1. نیازهای شما در سر کار

بعد از این که درک روشنی از روش کار خود به دست آوردید ، حال وقت آن است که شکل های متفاوت میز را که برای محل کار شما مناسب است در نظر بگیرید . ممکن است بهترین انتخاب برای فضا و حریم خصوصی شما ، یک میز عادی مستطیلی باشد . به هر حال اگر شما کارهای گروهی انجام می دهید ، شکل های نامنظمی مثل میز به شکل L به شکل P و یا به شکل U ممکن است برای تسهیل بخشیدن به ارتباطات مناسب تر باشد .

 1. تناسب با چیدمان اداری

یقینا میز انتخاب شده توسط شما باید با اندازه و فضای کلی شرکت تناسب داشته باشد . اگر شما در یک کلبه ی تاریخی و یا در یک شرکت بسیار کوچک مدرن کار می کنید و یا اگر فضای کاری خود را با چند همکار شریک هستید ، احتمالا یک میز بزرگ و عریض برای شما خوب نیست . شما نمی خواهید در محیطی تنگ و محدود کار کنید و بین مبلمان اداری ، فضای کافی برای رفت و آمد نداشته باشید .

درنظر گرفتن میزهایی با شکل غیر معمول که بتواند به گوشه های عجیب محیط کار شما یا فضاهای محدود داخلی بخورد ، طوری که بتوانید از فضای میز خود بیشترین استفاده را ببرید . برای مثال میز به شکل L می تواند به خوبی در گوشه جای گیرد و به شما فضای کار کافی بدهد و نیز برای میزهای دیگر هم جای کافی موجود باشد .

 1. بودجه ی شما

ممکن است برای خرید ، بودجه ی محدودی داشته باشید . وقتی که صحبت از خرید مبلمان اداری می شود ، اگر بودجه ی شما محدود است ، بهتر است به فکر طرح های عجیب و غریب و رؤیایی نباشیم . در عوض ، با دیدی واقع بین به بودجه ی خود بهتر است نوعی میز که بهترین کیفیت را دارد و با بودجه ی ما سازگار است را خریداری کنیم . زمانی که می دانید که می خواهید برای میز اداری چقدر هزینه کنید ، می توانید از بین انتخاب های جذاب بیشماری که موجود است انتخاب کنید . برای مثال با پوشش چوب و لمینیت می توان مدل های با استایل ، مدرن و یا مقرون به صرفه ای را تهیه کرد . از طرف دیگر در شرکت هایی که لازم است دکوراسیون خاص و غیر طبیعی ای داشته و تأثیر گذاری بیشتری داشته باشند ، می توان از شیشه و یا چوب برای میزها استفاده کرد .

 1. نیازهای شما برای فضاهای بایگانی

آیا شما کارمندی هستید که نیاز دارید برای کار کردن چیزهای زیادی را ( مثل انبوهی از کاغذها ، فایل ها و لوازم التحریر ) روی میز و دور و بر خود داشته باشید یا یک مینیمالیست هستید و عادت دارید که فضای اطراف خود را خلوت نگه دارید ؟ بهتر است که در یک میز جاهایی را برای بایگانی و ذخیره در نظر گرفت . اگر هر چیزی را با نظم و ترتیب در جای خود بایگانی کنیم ، همیشه روی میز شما مرتب و منظم است و برای انجام کار خود ، فضای زیادی در اختیار دارید و در عین حال هم تمام مدارک مهم را به صورتی منظم و سازمان دهی شده در کمد فایل یا کشویی که نزدیک شما است ، قرار می دهید . به فکر میزهایی باشید که به شکل L  و یا P می باشد  و کمدهای بایگانی و فایل های دلخواه خود را در آن در نظر بگیرید .

نحوه انتخاب

با انتخاب درست و مناسب ، روز کاری شما بسیار آسان تر و راحت تر طی می شود ، در حالی که انتخاب نامناسب باعث اذیت و آزار شما در طول روز می شود . آیا میزی که شما در فکر خرید آن هستید ، با استایل کاری شما هماهنگی دارد و نیازهای شغلی شما را رفع می کند ؟ آیا اندازه و استایل آن با پارامترها و استایل شرکت شما یا محدودیت های فضای کاری شما هماهنگی دارد ؟ آیا سطح میز برای نیازهای روزانه ی شغلی شما و محیط کاری شما مناسب است و مقاومت کافی را دارد ؟

برای انتخاب میز جدید و یا تعویض میز قبلی خود ، حتما این نکات را در نظر بگیرید تا انتخاب شما با نیازهای شما هماهنگی داشته باشد . اینها فقط چند نکته از نکاتی است که لازم است موقع انتخاب و قبل از خرید در نظر گرفته شود ، زیرا میز مناسب و ارگونومیک می تواند به صورت قابل توجهی در راحت انجام دادن وظایف کاری و با بازدهی و راندمان بالا کمک کند .

مشخص کنید که از میز خود چه استفاده ای می کنید و با توجه به نوع استفاده ، می توانید نوع مناسب را انتخاب کنید

 • میز برای کارهای کامپیوتری : یک میز کار گروهی انتخاب کنید که اختصاصا برای کار با کامپیوتر در نظر گرفته شده است . در صورتی که از دسک تاپ کامپیوتر برای کارهای خود استفاده می کنید ، اطمینان داشته باشید که میز شما فضای کافی برای آن را داشته باشد و این که بهتر است در زیر میز قفسه ای وجود داشته باشد تا بتوانید کیس کامپیوتر را در آن بگذارید . توجه کنید که در میز خریداری شده ، برای جای سیم ها و کابل ها کانالی تعبیه شده باشد تا بتوان سیم ها را به فرم مناسبی مرتب و منظم کرد .
 • میز برای کارهای دفتری : میزی را انتخاب کنید که بیشترین فضا را روی سطح خود داشته باشد تا بتوانید کاغذهای خود را بر روی آن پخش کنید ، کتاب های حجیم را روی آن بگذارید و یا انبوهی از کاغذهای مهم را در دسترس خود بگذارید . ممکن است لازم باشد میزی را در نظر بگیرید که طبقه داشته یا در فضای بالای سر شما جایی برای کابینت داشته باشد .
 • میز برای ترکیب کارهای کامپیوتری ، کارهای دفتری و جلسات : برای این منظور باید میزی را در نظر بگیرید که به شکل L باشد ، که هم بتوان بر روی آن کار کرد و هم بتوان موقع جلسات ، از آن استفاده کرد . اگر از نظر بودجه و فضا محدودیتی ندارید ، شکل U فضای بیشتری را فراهم می کند و جلوه ای تأثیر گذاری برای مشتریان و مهمانان خواهد داشت .
 • میز برای کار در خانه : اگر می خواهید میز شما در خانه ، منظم بوده و عاری از هر به هم ریختگی باشد ، بهتر است میزی را انتخاب کنید که طبقه داشته باشد ، یک میز به شکل L راه حل خوبی است و وقتی که اتاق کار شما با اتاق خواب یکی است ، فضای کاری بیشتری را فراهم می کند .
 • میز برای فضای کوچک : یک میز جمع و جور یا یک میز متحرک کامپیوتر انتخاب کنید .

میزهای امروز دیگر مثل میزهای ساده ی متداول سالها پیش که فقط چند تا کشو داشتند ، نیستند . امروزه مدل ها و استایل های متنوعی موجود است که می توانید از بین آنها ، مدلی را که با کار شما هماهنگی دارد انتخاب کنید . انواع میز را می توان با قیمت های منطقی در فروشگاههای مبلمان اداری پیدا کرد و یا می توان با توجه به فضای موجود و نیاز خود و نوع کاری که می خواهید بر روی میز انجام دهید ، یک میز سفارش دهید تا مخصوص شما ساخته شود .

عوامل مؤثر در انتخاب مناسب

میز اداری در انواع و اقسام شکل ها ، سایزها و استایل ها وجود دارد : میز چوبی ، شیشه ای ، همراه با تردمیل و انواع و اقسام میزهای دیگر . اما این که کدام یک از این میزها برای شما مناسب است ، نکته ای است که باید به آن توجه کرد . در اینجا نکاتی اساسی مطرح می شود که بهتر است در نظر گرفته شوند .

ارگونومیک بودن

حتی اگر فکر می کنید همه ی آنچه که نیاز دارید ، فقط سطح صافی است که کامپیوتر خود را روی آن بگذارید ، موقع انتخاب از راحتی و ارگونومیک بودن میز غافل نشوید . گذشته از همه ی اینها ممکن است بخواهید چندین سال هر روز ساعت های متمادی از آن استفاده کنید .

بیشتر میزها در حدود 76 سانتی متر ارتفاع دارند ، که برای یک فرد عادی خوب است ، اما این ارتفاع ممکن است برای همه مناسب نباشد . در صورت امکان سعی کنید موقع انتخاب ، شخصا آن را با صندلی خود ، امتحان کنید . اطمینان داشته باشید که جای کافی برای پاهای خود دارید و ارتفاع میز برای شما مناسب است . برای اطمینان از ارتفاع می توانید دستهای خود را با زاویه ی 90 درجه خم کنید و ببینید آیا راحت بر روی میز قرار می گیرند یا نه . میز شما چه عادی باشد و چه ایستاده ، فرقی نمی کند . در صورتی که پایه های میز قابل تنظیم باشد  .

نکته ی دیگری که باید به آن توجه کنید ، این است که ارتفاع میز باید به حدی باشد که صندلی شما زیر آن برود ، زیرا در غیر این صورت فاصله ی شما از کیبورد زیاد خواهد بود و همین امر باعث می شود که با مشکل مواجه شوید . ابتدا عرض و ارتفاع صندلی خود را با احتساب دسته ی صندلی اندازه گیری کنید تا با جا دادن صندلی در زیر میز خود مشکلی نداشته باشید .

در نهایت جای مانیتور را در نظر بگیرید . مانیتور باید به اندازه ی طول دست از شما فاصله داشته باشد . بنابر این اطمینان حاصل کنید که میز انتخابی بیش از حد لازم عمیق نباشد وگرنه در این صورت در زیر مانیتور فضایی را هدر داده اید .

شکل

میز اداری شکل های مختلفی دارد که هر کدام از آنها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند ، از آن جمله : میز گوشه ، به شکل  L، U شکل ،  و یا یک میز معمول مستطیل شکل . اطمینان داشته باشید که میز انتخاب شده نه فقط با فضا و استایل کاری شما هماهنگ است ، بلکه در صورتی که بخواهید به اتاق دیگری هم بروید ، قابل استفاده است . برخی از نکات لازم برای طراحی دکوراسیون اداری :

 • میز تا شو برای اتاق خواب یا فضاهای باز کارایی بهتری دارد زیرا شما می توانید در پایان روز میز را ببندید . البته این نکته را در نظر داشته باشید که این نوع میز ، سطح خیلی وسیعی برای کار کردن ندارد .
 • میز به شکل U، به شما اجازه می دهد که به راحتی بنشینید و بر روی میز خود مناطق مختلفی را برای کار کردن در نظر بگیرید . در چنین میزی همه چیز در دسترس شما می باشد ، اما نکته ی منفی این شکل این است که آنها فضای زیادی را اشغال می کنند .
 • میز به شکل L خیلی از مزایای میز U شکل را دارد ، در حالی که فضای خیلی کمتری می گیرد . اما بسته به میز شما ، ممکن است فقط به یک صورت بتوانید میز خود را در اتاق بگذارید .
 • میز مخصوص گوشه ، جای خیلی کمتری می گیرد و در چیدمان های مختلف اتاق جا داده می شود . اما موضوع این است که با این میز ، به هر حال شما روبروی یک کنج اتاق قرار می گیرید و در ورودی معمولا پشت سر شما قرار می گیرد .
 • میز صاف و مستقیم رایج ترین و تطبیق پذیرترین نوع میز می باشد . این میز را می توان در کنار دیوار و یا در وسط اتاق قرار داد . اما نکته ی منفی در مورد این میزها این است که آنها همیشه سطح زیادی را برای کار کردن در اختیار شما نمی گذارند .

هر شکلی را که انتخاب کنید ، فرقی نمی کند. به هر حال باید ابعاد اتاق و ابعاد میز را در نظر داشته باشید و مطمئن باشید که انتخاب شما برای اتاق مناسب است و جلوی رفت و آمد را نمی گیرد .

جایی برای بایگانی فایل ها و سطح لازم برای کار کردن

برخی از میزها ممکن است از نظر ظاهر و مینی مالیستی بودن عالی باشند ، اما از نظر فضای بایگانی و سازمانی ، کمبودهایی داشته و کاربردی نباشند و یا برعکس .

میز فعلی خود را در نظر بگیرید . آیا دوست داشتید کشوهای بیشتری داشته باشید تا بتوانید وسایل بیشتری را در آن جا دهید ؟ آیا می خواهید فضای بیشتری روی سطح میز داشته باشید تا بتوانید چند مانیتور روی آن بگذارید ؟ کدام یک را ترجیح می دهید : میز خلوت و منظم و مرتب ، یا میز شلوغ را ؟ می خواهید چه چیزهایی روی میز شما باشد ؟

برخی بر این عقیده اند که بهتر است میز ما در سایز خود ، بیشترین سطح ممکن را داشته باشد . فاکتورهای دیگری که باید موقع خرید در نظر گرفته شوند ، شامل موارد زیر است :

 • صفحه ای که در زیر سطح میز قرار دارد و می توان آن را بیرون کشید و از سطح آن استفاده کرد . با این کار یک میز مستطیل شکل به طورموقت به میزی به شکل L تبدیل می شود .
 • جایی برای کیس کامپیوتر . برخی دوست دارند که در میز آنها ، چنین جایی در نظر گرفته شده باشد ، زیرا معمولا کیس کامپیوتر را در جای دیگری می گذارند ، اما از طرف دیگر قرار دادن کیس در میز ، باعث مشکلاتی برای عبور و جریان هوا می شود .
 • کانال ها یا سوراخ هایی برای سیم ها .
 • طبقه . طبقاتی که در خود میز تعبیه شده باشند ، جای زیادی را برای ذخیره ایجاد می کنند ، اما وقتی بر روی میز متصل شوند ، سطح روی میز را اشغال کرده و جلوی کاربر را می گیرند .
 • جای کشوها . می خواهید کشوهای میز شما در سمت راست باشد یا در سمت چپ ؟

ساختار میز اداری و کیفیت آن

اگر چه متریال واقعی میز و سطح آن (چوب ، ام دی اف یا فلز و غیره ) ، به استایل میز مربوط می شود ، اما به هر حال در هر مورد باید چیزهایی را در نظر گرفت .

متریال : در سایت بزینس نو هاو (Business Know How) گفته می شود که لمینیت و ام دی اف بیشترین رواج و محبوبیت را در بین مردم دارد ، زیرا با دوام بوده و قیمت آن به نحوی است که بیشتر افراد از پس خرید آن بر می آیند . اما باید لمینیتی را انتخاب کنید که ضخیم باشد و بتواند فشار زیادی را تحمل کند . ( باید اعتراف کنم که میزهای ساخته شده با لمینیت ارزان قیمت ، به هزینه و زحمت آن نمی ارزد ) .

میز فلزی یا استیل دوام بیشتری دارد . بر اساس این مقاله ، کیفیت کلی این نوع میز را می توان با وزن کلی آن سنجید .

استفاده از چوب یا روکش چوب طبیعی برای میز به آن جلوه ی کلاسیک می دهد ، اما سطح آن زودتر آسیب می بیند .

کیفیت : برای این که به کیفیت یک میز پی ببرید ، به کشوهای آن دقت کنید . اگر راحت و روان بوده و غلتک های آن محکم باشند ، از کیفیت خوبی برخوردار هستند .

کشوهای چوبی با کیفیت بالا با ساختار دم چلچله ای به هم وصل می شوند ؛ در این صورت کشوها محکم تر از زمانی هستند که با چسب و یا منگنه به هم متصل می شوند . در میزهای استیل و یا فلزی به کشوها دقت کنید . اگر وقتی که کشوهای آن بسته هستند ، در محل تلاقی میز با کشو ، فاصله ای وجود داشته باشد ، این نشان دهنده ی این است که میز درست ست نشده است .

به گوشه ها و لبه های میز با دقت نگاه کنید . وجود هر ناصافی و یا ساییدگی نشان می دهد که کیفیت آن مطلوب نیست .

گارانتی و ضمانت نشان دهنده ی ایده ی خوبی از کیفیت ، دوام و طول عمر یک محصول خاص است . ضمانت ها انواع و اقسام دارد ، از ضمانت های یک ساله گرفته تا ضمانت مادام العمر و همیشگی .

استایل

نکته ی آخر که کم اهمیت هم نیست ، استایل ست اداری است . یک فضای کاری چشم نواز می تواند به شما کمک کند که کارایی بیشتری داشته باشید . در واقع میز اداری معمولا نقطه ی کانونی یک فضای کاری است .

اگر هنوز موفق به انتخاب میز مورد نظر خود نشد اید با بخش فروش بنکو تماس بگیرید ، کارشناسان ما در این ضمینه مشاوره های لازم را به شما خواهند داد تا یک انتخاب درست و مناسب انجام دهید .