دیوارپوش های ام دی اف
دیوارپوش های ام دی اف به دلیل وزن بالایی که دارند ، با قطر ظریفتر (16 میلیمتر) ساخته می شوند . این نوع دیوارپوش دارای طرح و نقش های مختلفی هستند . جنس این دیوارپوش ها از ام دی اف به همراه روکش ملامینه می باشد ، روکش های ملامینه طرح ها و رنگ های متنوعی دارند و با انتخاب طرح و رنگ درست و متناسب با محیط می توانید جلوه خاصی به دیوارهای محیط خود بدهید .
دیوارپوش پی وی سی
دیوارپوش های پی وی سی از مواد پلاستیکی و از مشتقات نفت خام تهیه می شوند . این ماده در مقابل نفوذ حشرات ، آب ، سر و صدا و … مقاوم است و به همین دلیل گزینه مناسبی است برای ساختمانهایی که به مقاومت و استحکام بیشتری نیاز دارند . ماده اولیه دیوارپوش های پی وی سی از ترکیبات شیمیایی و حاوی کلر ، کربن و هیدروژن است که این ماده در تولید پروفیل های درب و پنجره نیز کاربرد دارد . به همین دلیل سازندگان ماده اولیه پی وی سی تلاش می کنند تا هر روز بر استحکام و مقاومت این ماده بیفزایند .
تفاوت دیوارپوش های پی وی سی و دیوارپوش های ام دی اف
مقایسه پایداری آنها در برابر نور خورشید
به این معنا که دیوارپوش های ام دی اف می توانند تا مدت زمان زیادی در مقابل نور خورشید مقاومت کند . به همین منظور توصیه می شود که برای دیوارپوش های پی وی سی ، از سایبان استفاده شود زیرا رنگ آنها تغییر می کند . البته این دیوارپوشها برای فضای داخلی ساختمان استفاده می شوند و به همین دلیل کمتر در معرض نور خورشید قرار می گیرند . در حالی که دیوارپوش های ام دی اف نسبت به دیوارپوش های پی وی سی ، در مقابل نور خورشید مقاومت بیشتری داشته و در نتیجه به سادگی رنگ آنها از بین نمی رود .
مقایسه پایداری در برابر تغییرات دما
انواع دیوارپوش پی وی سی در مقابل تغییرات دما مقاوم هستند . البته اگر میزان تغییرات دمایی به حرارت بالا تبدیل شود ، در این صورت نمی توان انتظار داشت که دیوار پوش پی وی سی به همان حالت اولیه باقی بماند . با این وجود گفته می شود که دیوارپوش های پی وی سی نسبت به دیوارپوش های ام دی اف ، در برابر آتش سوزی مقاومت بیشتری دارند . در حالت کلی انقباض و انبساط زیادی ندارند و همین عامل دوام و مقاومت آنهاست . دیوارپوش های ام دی اف نسبت به حرارت حساسیت بالایی داشته و ممکن است مقاومت و تاب کافی را نداشته باشند . اما این نوع دیوارپوش ها نیز در مقابل انبساط و انقباض مقاوم هستند .
مقاومت در برابر تجزیه توسط عوامل بیولوژیکی
دیوارپوش های پی وی سی دارای ویژگی هایی از قبیل عدم پوسیدگی و عمر طولانی هستند . به این معنا که در مقابل عوامل تجزیه پذیر که عبارتند از اکسیژن و رطوبت ، مقاوم بوده و براحتی دچار آسیب نمی شوند . از سوی دیگر رنگ آنها نیز در مقابل این عوامل همچنان ثابت و پایدار می ماند . اما دیوارپوش های ام دی اف در مقابل عوامل بیولوژیکی همچون رطوبت به شدت حساس بوده و ممکن است پس از مدت کوتاهی پوسیده شوند . به همین دلیل پیشنهاد می شود برای محیط های مرطوب و یا محیط هایی که خطر اشتعال وجود دارد از دیوارپوش های پی وی سی استفاده شود .
عایق حرارتی و برودتی
از آنجا که پلاستیک های فشرده یا پی وی سی در مقابل حرارت و سرما مقاوم هستند ، مانع از عبور جریان هوا نیز می شوند . در واقع این نوع دیوارپوش از عبور جریان هوا جلوگیری کرده و در نتیجه هوای داخل ساختمان به همان حالت باقی می ماند و از هدر رفتن انرژی برودتی و حرارتی تا حدود 40 درصد جلوگیری می شود . دیوارپوش های ام دی اف نسبت به دیوارپوش های پی وی سی مقاومت کمتری در مقابل سرما و گرما داشته و براحتی هوای داخل ساختمان را عبور می دهند .
سهولت در نصب دیوارپوش ها
برای نصب دیوارپوش های ام دی اف نیاز به کنده کاری نیست . بلکه این نوع دیوارپوش ها به وسیله ابزارهای خاص و بدون استفاده از پیچ و مهره نصب می شوند . بنابراین نه تنها دیوارهای ساختمان هیچ آسیبی نمی بینند ، بلکه نصب دیوارپوشها نیز در مدت زمان کوتاه و براحتی انجام می شود به طوری که می توان ۱۰۰ متر دیوارپوش ام دی اف را تنها در یک روز نصب کرد . همچنین در صورت تصمیم ساکنین می توانند دیوارپوش ها را برداشته و آنها را تغییر دهند .
نظافت سریع و آسان و شستشو با آب
دیوارپوش های پی وی سی به دلیل مقاومت و نفوذناپذیری در مقابل آب ، می توانند به راحتی با آب شسته شوند . به همین دلیل می توان به راحتی هرگونه لکه را از روی آنها برداشت . همچنین این نوع دیوارپوش در مقابل حمله حشرات از قبیل موریانه مقاوم است . در حالی که دیوارپوش های ام دی اف به هیچ وجه در مقابل آب مقاومت ندارند و رطوبت عامل اصلی پوسیدگی آنهاست . بنابراین برای تمیز کردن آنها نمی توان از آب استفاده کرد . همین امر نظافت دیوارپوش های ام دی اف را دشوار کرده است .
استحکام دیوار پوش ها
دیوارپوش های پی وی سی مقاومت کمتری نسبت به دیوارپوش های ام دی اف دارند . به همین دلیل گفته می شود برای مکانهای پرتردد از دیوارپوش های mdf استفاده شود . از سوی دیگر دیوارپوش های پی وی سی ، سبک تر بوده و حجم کمتری نیز دارند . همین امر موجب کاهش وزن ساختمان و در نتیجه مقاومت بالای آن در مقابل بلایای طبیعی و حوادث می شود .
هزینه و قیمت
دیوارپوش های ام دی اف هزینه پایین تری نسبت به دیوارپوش های پی وی سی دارند . زیرا از نظر جنس طبیعی بوده و برای ساخت و همچنین طراحی و نصب آنها ، زمان و انرژی کمتری صرف می شود .