ایده های تغییر دکوراسیون به درد همین روزها می خورد. دقیقا همین روزهایی که به دلیل مهمان ناخوانده ای به نام کرونا بهترین ساعات بهار را گرفتار چهار دیواری خانه و اداره مانده ایم و نمی دانیم تا کی باید به جای زیبایی طبیعت در و دیوار را تماشا کنیم. این روزها میتوانیم با تغییرات کوچک ، تحولاتی بزرگ در خانه و محل کارایجاد کنیم .
امیلی دانْسْتِن، از فروشندگان شرکت طراحی و ساخت مبلمان هیلز (Heal’s) می‌گوید: وقتی در پی راهی برای تغییر و نو کردن فضای منزل خود هستید ساده‌ترین راه، تغییرات کوچکی است که می‌تواند برای تجدید انرژی فضا کافی باشد.

برای تغییر چشمگیر سکان را خلاف جهت بچرخانید

می‌خواهید فضا را تغییر دهید اما نصاب و وسایل و از همه مهم تر پول کافی در دسترس نیست؟ راهی راحت‌تر انتخاب کنید که خودتان از پس آن بر می آیید. یک قلم‌مو و کمی رنگ چاره کار است . خودتان می توانید رنگ محیط و یا بخشی از اتاق مثل یک دیوار و یا یک پنجره را عوض کنید .

و یا به طور مثال تعویض دستگیره‌ها و یا دستگیرۀ کابینت و کمدها ، حتی برداشتن درهای کابینت و ایجاد نمایی باز و وسیع می‌تواند متحول کننده باشد.

بازیگوش باشید و لذت ببرید

یکی از سریع‌ترین راه های ایجاد تغییرات بهاری ، تمیز کردن پنجره‌ها ، به‌خصوص پس از هوای طوفانی است. این نحوۀ تغییر فضا شگفت‌زده‌تان خواهد کرد. امتحانش کنید.

همچنین راهی ساده و کم هزینه برای رنگی کردن محیط خانه استفاده از کوسن‌ های رنگارنگ است . برای تازه کردن فضای زندگی می‌توانید از رنگ‌های سبز، زرد یا خنثی کمک بگیرید تا سردی و تاریکی ماه‌های زمستانی فضای خانه‌تان را ترک کند.
همیشه کاغذ دیواری راهی هیجان انگیز برای ایجاد تنوع در محیط خانه و محل کار بوده و هست .

هنری که بسیار برتر از گوهر است

یک قطعه هنری می‌تواند فضا را احیا و از نو تعریف کند ؛ لازم نیست که یک فرآیند وحشت‌آور و یا سرمایه‌گذاری عظیم باشد . می تواند اثری از یک دانشجوی هنر جلوه محیط را صد چندان کند.

اگر نمی‌خواهید برای قطعات جدید هزینه کنید ، فقط آنچه را که دارید تغییر بدهید . از جابجا کردن کارهای هنری درجاهایی غیر معمول یا نصب تابلو در بالاتر از سطح عادی نترسید . گاهی این قبیل ساختارشکنی ها جذابیت بیشتری به وجود می آورد و کاملا نظرگیر است. و نه تنها فضا را به نظر جدید و جالب می کند بلکه کارهای هنری هم بهتر و بیشتر مورد توجه قرار می گیرند  .

اگر راهرو و یا لابی کسل‌کننده به نظر می‌رسد بجای تغییر رنگ آن به کف پوش هایی با طرح چوب فکر کنید . همان مقدار زمان و هزینه می‌برد اما نتیجه چشمگیر است.
یکی از جذابیت های خانه مادربزرگ ها، طاقچه بود. ما استفاده مجدد از این جذابیت گم شده را پیشنهاد می دهیم . می توان طبقات دکوراتویوی از جنس ام دی اف و یا چوب را به دیوار زد و روی آن ها گلدان ، کتاب و اشیای تزئینی گذاشت.

استفاده از فضای سبز

بخشی از محیط را به فضای سبز اختصاص دهید ، از گلدان های کوچک و بزرگ غافل نشوید ، گلدان و گل حس زندگی و تازگی به محیط می بخشد . برای محیط های اداری می توان از فلاورباکس های چوبی و ام دی اف برای یک دست شدن گلدان ها با مبلمان اداری استفاده کرد .

 نور محیط

با اینکه نورپردازی تغییراتی چشمگیر در فضا ایجاد می کند امّا اغلب آن را نادیده می‌گیریم . نصب لامپ‌های کم‌نور در جای مناسب و حساب‌شده مستقیماً بر تغییر میزان روشنایی کل فضا تأثیرگذار می گذارد ؛ روشنایی گرم و چشم نواز که ایده آل هر فضایی است محصول این شیوه نورپردازی است. پیشنهاد می شود که از نورپردازی سنتی استفاده نکنید ، بهره‌گیری از چراغ کف ، گوشه یا لامپ اضافی روی میز به‌جای نوربالای سر و یا استفاده از باکس های نوری ، بسیار بهتر و زیباتر است.

اگر در حال نصب چراغ دیواری در اتاقی به رنگ روشن هستید برای تناسب رنگ سیم ها با دیوارها بهتر است آنها را به زنگ سفید انتخاب کنید و و اگر اتاقی بارنگ تیره دارید ، سیم های سیاه را جایگزین کنید . همیشه با کمی دقت و صرف چند ثانیه زمان بیشتر نتیجه بهتری به دست می آورید.

با نصب چراغ دیواری می توان جلوه کاغذدیواری‌های راه‌ راه و سایه‌روشن را بیشتر کرد  . این کار در سالن‌ها یا اتاق‌هایی با سقف بلند بیشتر جواب می دهد چراکه باعث می‌شود بلندی سقف‌ها به چشم بیاید  ، اتاق را دلپذیر تر جلوه دهد حس لذّت بخشی القا ‌کند که ضریب شادی فرد را بالا می برد . رنگ و قلمو حریف تاریکی است .

پارچه ، پرده ، کرکره ، پارتیشن

پارچه‌ها را تغییر دهید . بهار که شد ، پارچۀ کتانی ساده را جایگزین مخملی ها کنید . به‌جای پارچه‌های سنگین و حجیم پشمی ، از پارچه‌هایی نازک‌تر بهره ببرید و روانداز و روتختی های سنگین و زمستانی را جمع کنید و پارچه های نازک را جایگزین آنها کنید . حتی رویه کوسن‌های مخملی را هم با رویه‌های پنبه‌ای عوض کنید و یا از پرده کرکره استفاده کنید .پرده هایی با ارتفاع بلند می‌تواند اتاق شمارا بزرگ‌تر نشان دهد. این‌که پرده می تواند اتاق را کوچک یا بزرگ نشان ‌دهد تصوری غلط و رایج است ، امّا اگر پرده‌ها بلند باشند و از نزدیک سقف آویزان شوند ، می‌تواند توهمی از وجود یک پنجره بزرگ‌ را ایجاد کند.

اگر می خواهید حریم خصوصی بیشتری داشته باشید و از باز بودن فضا و محیط بیزارید، از پارتیشن استفاده کنید. پارتیشن به شما امکان را می‌دهد که فضای داخلی خود را از نو طراحی کنید و بخش هایی از محیط را که بدون استفاده مانده اند ، به زندگی برگردانید .