هر مجموعه‌ای برای چیدمان وسایل خود، به طراحی و چیدمان خاص مبلمان اداری متناسب با نیاز آن شرکت احتیاج دارد. بنابراین برای استفاده‌ی مؤثر و بهینه از فضای یک شرکت، به یک طرح استراتژیک دکوراسیون اداری نیازمندیم. اینکه بتوانیم از حداقل فضا بیشترین استفاده و بهره‌وری را داشته باشیم، مزیت بزرگی به حساب می‌آید. پارتیشن های اداری یکی از مواردی است که در طراحی و بخش‌بندی دفترکار استفاده می‌شود. در این مقاله با به اهمیت استفاده از این مورد در طراحی داخلی یک شرکت خواهیم پرداخت.

هر مجموعه‌ای داری واحدهای مختلف با کارهای مختلف است. فرض کنید در یک دفترکار با حدود 15 نفر پرسنل سه بخش کلی فروش، خرید و بازرگانی و طراحی را داریم. هر یک از این واحدها، فضای پویای خاص خود را داشته و نیازمند تمرکز برای انجام کارهای خود هستند. بنابراین در صورتی که فضای موجود اجازه این کار را بدهد، لازم است مرز بین واحدها از هم جدا شده و هر بخش حریم مشخصی برای خود داشته باشد.

بهترین راه حل برای مدیریت فضای اداری، استفاده از پارتیشن‌ها است. از مهم‌ترین مزیت‌های آن می‌توان به تنوع مدل‌ها و نصب آسان آن‌ها اشاره کرد. همچنین می‌توان هر زمان که نیاز است به راحتی آنها را از هم باز کرده و به جای دیگری منتقل کرد.

انواع پارتیشن اداری

پارتیشن‌های اداری انواع مختلفی دارند که بسته به بودجه و نیاز شخص می‌توان نوع مناسب آن را انتخاب کرد. یکی از رایج‌ترین مدل‌های آن ، پارتیشن زمین تا سقف است. این طرح از پارتیشن، فضای یک اتاق واقعی را ایجاد کرده و برای کارمندان، بیشترین حریم خصوصی را فراهم می کند. همچنین بخاطر ارتفاع تا سقف (که عملاً مثل یک دیوار فضای درون و بیرون را از هم جدا می‌کند)، از عوامل ایجاد حواس پرتی و سر و صدای اضافی جلوگیری کرده و به همین علت، برای اتاق جلسه و سالن کنفرانس و اطاق مدیریت ، جز مناسب ترین طرح‌های ممکن به حساب می‌آید.

متریال استفاده شده در پارتیشن‌ها عموماً  ام دی اف ، فلز، شیشه ، چوب و پنل های خشک گچی و یا ترکیبی از آنها است. طراحی آن‌ها نیز می‌تواند با چارچوب و یا بدون چارچوب باشد.

نوع رایج دیگری از پارتیشن ها، پارتیشن‌های شیشه‌ای می‌باشد. خیلی از مدیران شرکت ها، این مدل را به نسبت سایر طرح‌ها ترجیح می‌دهند، زیرا با این طرح، نور طبیعی بیشتری به درون فضای اتاق تابیده و از طرف دیگر می‌توان به بیرون فضا نیز اشراف کافی داشت.

به هر حال، در صورت استفاده از شیشه ی ساده، خصوصی بودن فضا تا حد زیادی تحت تأثیر قرار می گیرد. برای حل این مسئله می‌توان از صفحه‌ها مات‌کننده روی شیشه استفاده کرد. همچنین می‌توان شیشه را دو جداره کرده و در بین آن کرکره قرار داد. صفحات مات کننده یا سندبلاست کردن شیشه قابلیت تغییر نداشته اما وقتی بین شیشه ها کرکره کار می‌شود، می‌توان هر زمان که نیاز بود آن را بست و فضای اتاق را جدا کرد. زمانی که لازم نباشد اتاق ها به هم دید داشته باشند، استفاده از شیشه ی سندبلاست زیبایی بیشتری به محیط می‌دهد.

تولید پارتیشن اداری و توجه به کاربردی بودن آنها

استفاده از پارتیشن‌ها اساساً  برای جداسازی واحدهای مختلف و تفکیک فضای کلی مجموعه به اتاق‌های کوچک‌تر است، تا فضا را برای کارمندان و مدیران خصوصی‌تر کند. این جداسازی می‌توان بر تمرکز و کارکرد بهتر کارمندان نیز تاثیرگذار باشد. همچنین هر زمان که تغییری در ساختار تیم‌ها رخ بدهد، به راحتی می‌توان آنها را باز کرده و یا ابعاد را تغییر داد. بنابراین فضای کلی شرکت به یک فضای منعطف و قابل تغییر تبدیل خواهد شد.

طراحی مختلف پارتیشن‌ها می‌تواند کارایی و کارکردی متفاوت برای مجموعه به همراه داشته باشد. بنابراین لازم است بدانید که متناسب با فعالیت خود دقیقاً باید چه طرحی را سفارش دهید. به طور مثال می‌توان به اتاق های ساخته شده با پارتیشن دوجداره اشاره کرد که معمولا از سه طرف محصورند و ضلع چهارم برای رفت و آمد باز است. نوعی دیگر، پارتیشن های متحرک‌اند که به شما این امکان را می‌دهند تا به راحتی مبلمان و تجهیزات مورد نیاز اتاق‌ها را جابجا کنید، مخصوصا وقتی که لازم باشد به اتاق میزکار جدیدی اضافه یا کم کنید. ابعاد برخی از وسایل یا تجهیزات به گونه‌ای است که از هر دری ممکن است به راحتی داخل نرود. شما هم‌چنین می‌توانید از پارتیشن آکاردئونی به عنوان یک دیوایدر زمین تا سقف استفاده کنید و به راحتی آن را به سمت داخل یا بیرون تا کرده و طرز قرار گرفتن آن را تغییردهید.

جنس و متریال استفاده شده در پارتیشن‌ها

برای ساخت پارتیشن‌ها از متریالی مثل شیشه، چوب، ام‌دی‌اف ، بلوک‌های پیش ساخته‌ی گچی و … در طرح های مختلف با چارچوب و یا بدون چارچوب استفاده می‌شود. اما این روزها، به طور کلی متریال ضد حریق برای ساخت پارتیشن استفاده می‌شود. کارخانه برای تولید پارتیشن، پیش فرض را بر این می‌گذارد که برای ساخت پارتیشن‌ها باید از متریال محکمی استفاده شود.

پارتیشن هایی وجود دارند که برای ایجاد یک محیط کاری ساکت تر، عایق صدا هستند و مانع ورود سر و صدای بیرون می‌شوند. نصب برخی پارتیشن‌ها به زمان و هزینه‌ی بیشتری نیاز دارد، در حالی که نصب انواع دیگر آن مقرون به صرفه‌تر است. بنابراین، بودجه و نیازهای شما است که تعیین می‌کند، که چه نوع پارتیشنی برای شما ایده آل است. برای انتخاب طرحی مناسب‌تر برای فضای اداری خود می‌توانید با تیم طراحی و فروش بنکو در ارتباط باشید.