در طی چند سال گذشته در سراسر دنیا  در صنعت طراحی مبلمان اداری ، گرایش برای استفاده از پارتیشن اداری روز به روز رواج بیشتری پیدا کرده است.

امروزه  در شرکت ها ، طراحی مبلمان اداری بیش از پیش مورد توجه است . مهم نیست که شما در چه نوع کاری مشغول هستید ، به هر حال شرکت به عنوان مرکز فعالیت شما عمل می کند و طراحی دکوراسیون اداری آن بسیار مهم است . چه در طراحی گرافیک کار کنید یا در یکی از رشته های مهندسی ، در هر صورت ظاهر خوب شرکت از اهمیت خاصی برخوردار است .

موضوع مهم در صنعت طراحی داخلی شرکت این است که هیچ دو شرکتی مثل هم نیستند . همه ی ما نمونه هایی از جذاب ترین شرکت ها را دیده ایم . در این زمینه آنقدر ایده زیاد است که شما می توانید با وجود تمام ایده های موجود ، ایده ی جدیدی را برای شرکت خود انتخاب کنید .

چه باور کنید و چه باور نکنید ، تغییر دکوراسیون و طراحی شرکت می تواند به اندازه ی طراحی خانه مهیج باشد و حتی در فضای کار  در طرح ها و شکل های داخلی برای دکوراسیون ، مانور بیشتری می توان داد .

البته اگر شرکت دارای سبک و استایل خوبی باشد ولی طراحی داخلی آن کاربردی نباشد ، هیچ امتیازی برای شرکت به شمار نمی رود . شرکتی که با طرح های عجیب و غیر معمول مبلمان پر شده باشد و جاهای خاصی برای استراحت در نظر گرفته باشند ، ممکن است به نظر تأثیر گذار بیاید اما اگر جایی برای این که بتوانیم به طور مؤثر در آن کار کنیم و کار خود را به انجام برسانیم ، باقی نمانده باشد این دیگر برای آن شرکت امتیاز به شمار نمی آید آید. در واقع چنین شرکتی به هدف خود به عنوان یک شرکت دست پیدا نکرده است . بعضی از ضروری ترین ویژگی های طراحی و ساخت مبلمان اداری شرکت های مدرن ، ایجاد فضاهایی برای همکاری و تشریک مساعی است مثل اتاق ملاقات خصوصی ، اتاق کنفرانس و البته فضاهایی برای میز اداری انفرادی .

اگر شما در طراحی شرکت خود فقط فضای باز دارید ، در این صورت چگونه می توانید در شرکت هم فضاهایی گروهی برای همکاری داشته باشید و هم فضاهایی داشته باشید که برای کار انفرادی با تمرکز حواس بالا لازم است ؟ خوب بدون این که هیچ کار بنایی خاصی انجام دهیم و دوباره شرکت را کامل بازسازی کنیم ، چرا از پارتیشن برای این کار استفاده نکنیم؟

پارتیشن سریع ترین ، آسان ترین و مقرون به صرفه ترین روش خلق یک فضای کاری مؤثر در طراحی های اداری می باشند .  پارتیشن ها  ممکن است موقت یا دائمی باشد و می تواند در اتاقی به هر اندازه و ابعاد و بر حسب نیاز ، فیت واندازه شود . در واقع می توانید این طور تجسم کنید که پارتیشن دیوار موقتی است که می تواند همانند یک دیوار واقعی جلوی سر و صدا و به هم ریختگی را بگیرد .

پارتیشن ها بسته به ظاهر و جلوه ای که لازم دارید ، در استایل ها و سبک های مختلف موجود می باشند ، از پارتیشن شیشه ای گرفته تا پارتیشن چوبی و یا ام دی اف .

این مقاله ادامه دارد

انواع پارتیشن اداری

  • ام دی اف / چوبی
  • آلومینیومی
  • شیشه ای

حال در مورد هر کدام ، توضیح مختصری می دهیم تا با مزایا و یا معایب انواع پارتیشن آشنا شوید و طرح مناسب فضای کار خود را پیدا کنید .

پارتیشن های چوبی یا ام دی اف

انوع پارتیشن اداری ام دی اف در عین حال که برای همه ی فضاهای کاری قابل استفاده است و جلوه ای سنتی به شرکت می دهد ، حس گرم و کلاسیکی به محیط می بخشد . این نوع پارتیشن سالهای متمادی در صنعت طراحی ، رایج بوده است و در عین حال که حسی طبیعی به محیط می دهد ، به آسانی با هر طرحی هماهنگ می شود .

پارتیشن ها بسته به ظاهر و جلوه ای که دوست دارید ، با روکش های مختلفی از چوب ، ام دی اف یا روکش چوب طبیعی موجود می باشند که با لبه های تر تمیز و صاف و صیقل داده شده ، قاب های آنها و نحوه ی جفت شدن آنها ، باعث می شود که به راحتی بتوان آنها را جدا کرده و دوباره نصب کرد .

به وسیله پارتیشن می توان به شرکت جلوه ی خانه داد ؛ از لابی و ورودی شرکت گرفته تا اتاق کنفرانس و جلسات یا محیط عمومی شرکت . برای انتخاب جنس چوب گزینه های زیادی داریم ، مثل بلوط ، راش ، افرا ، گیلاس و خیلی انتخاب های دیگر .

نکته ی مهم در مورد سیستم پارتیشن بندی این است که آنها به نوع تمام چوب محدود نمی شوند و می توان آن را با شیشه ترکیب کرد تا فضایی روشن تر به اتاق بدهد . این سیستم ها و سیستم های محکم و منسجم می توانند محیطی عایق صدا به وجود بیاورند و تا حد 52 db صدا را کاهش دهند . پارتیشنی که با شیشه ترکیب شده است ، می توانند تا حد 40 db صدا را کاهش دهد .

یکی از بزرگ ترین نکات در محیط های تجاری و اداری ، امنیت در مقابل حریق و آتش سوزی و رعایت قواعد و قوانین استاندارد ساختمان سازی در ساختمان می باشد . این در واقع باعث می شود که پارتیشن های ضد حریق ، یک ضرورت برای شرکت به حساب می آید تا به هنگام آتش سوزی آتش و دود و گازهای سمی در یک جا مانده و به قسمت های دیگر سرایت نکند . پارتیشن های منسجم و محکم می توانند تا 60 دقیقه آتش را تحمل کنند در حالی که پارتیشن هایی که با شیشه های تک جداره و دو جداره ترکیب شده باشد ، می تواند تا 57 دقیقه در مقابل آتش مقاومت کند.

پارتیشن های آلومینیومی

ثابت شده است که پارتیشن آلومینیومی یکی از با دوام ترین سیستم های موجود می باشد ، اگر چه در نصب ، باز کردن و نصب دوباره در محل جدید ، انعطاف پذیری خوبی از خود نشان می دهد . نصب آن سریع و راحت است و کمترین به هم ریختگی را دارد .

همه ی قاب های آلومینیومی می توانند با رنگ پودری پوشانده شوند تا با نیازهای شما ، متناسب باشند و لولاها می توانند با لبه های آلومینیومی پوشش داده شده و یا دور آنها با نوار پوشانده شود تا در آخر جلوه ی کار، کاملا یکدست به نظر برسد . نکته ی مهم در مورد پارتیشن آلومینیومی این است که می توان با ظاهر و سبک های متنوعی آن را انجام داد و آنها وقتی که با کرکره و شیشه ی دو جداره ترکیب شوند و ظاهری با استایل و براق پیدا کنند ، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند و نسبت به کرکره های معمولی که با شیشه ی یک جداره است ، کاربردی بیشتری دارند و حریم خصوصی بیشتری را فراهم می کند .

سیستم های پارتیشنی آلومینیومی منسجم تا 52 db صدا را کاهش می دهند . در مورد مقاومت پارتیشن های آلومینیومی در مقابل حریق ، هم تمام آلومینیومی و هم پارتیشن هایی که با شیشه ترکیب شده است ، حدود 60 دقیقه می توانند مقاومت کنند . موقع سفارش دادن محصول بهتر است میزان محافظت آن را در مقابل آتش مشخص کنیم تا  با عایق مناسب و شیشه ی ضد حریق همراه باشد .

در قسمت های قبلی این مقاله، ویژگی های پارتیشن اداری چوبی، ام دی اف و آلومینیومی در زمینه طراحی مبلمان اداری بیان شد. در این مقاله، خصوصیات پارتیشن اداری شیشه ای بیان می شود.

پارتیشن های شیشه ای

به نظر ما ، پارتیشن های شیشه ای بهترین انتخاب برای طراحی مبلمان اداری و پارتیشن شرکت های مدرن است. امروزه شرکتها و ادارات می خواهند تا حد امکان شیشه ی بیشتری را در محیط کار خود بگنجانند تا مبلمان آنها جلوه ی مدرن بیشتری پیدا کند . این نوع پارتیشن گذشته از مزایای زیادی که دارد ، به فضای کار شما جنبه ی مدرن بیشتری می دهد .

شرکت ها در ساختمان های آسمان خراش با نمای شیشه ای به دلایل زیادی محبوب و مورد پسند است . در این واقعیت که آنها ظاهر بسیار زیبا و تأثیر گذاری برای مشتریان بالقوه دارند ، شکی نیست و با دیدن ظاهر زیبای چنین ساختمانی این تصور به ذهن متبادر می شود که با شرکت معتبری سر و کار داریم .

به هر حال همیشه امکان این که شرکت را به ساختمان دیگری منتقل کنیم ، وجود ندارد و می توان فضای شرکت را بدون صرف هزینه ی زیاد با پارتیشن های شیشه ای گسترده کرد . بر خلاف خیلی از سیستم های دیگر پارتیشن اداری ، در این جا می توانید پارتیشن خود را هر گونه که می خواهید سفارش دهید و در واقع پارتیشن ها بر حسب نیاز شما و منحصرا برای شما ، سفارشی ساز می شود .

با تکنولوژی مدرن شما می توانید با سند بلاست کردن و یا چاپ لوگو و یا هر چیز دیگری  بر روی شیشه ی پارتیشن ، جلوه ی متفاوتی را برای شرکت خود خلق کنید و سبک منحصر به فردی را برای خود رقم بزنید . خیلی از مؤسسات لوگوی خود و یا رنگ های کلیدی برند خود را بر روی پارتیشن می زنند تا کاملا با دیزاین شرکت یکپارچه شده و همه چیز با هم هماهنگ شود .

یکی از فواید مهم پارتیشن های شیشه ای این است که با آنها ، شما می توانید از نور طبیعی بیشتری استفاده کنید . هیچ کس مایل نیست در یک محیط تیره و تاریک کار کند ، در حالی که می توان با استفاده ی بیشتر از شیشه ، محیط کار خود را به فضایی روشن تر و پر انرژی تر تبدیل کرد چرا این کار را انجام ندهیم و محیط کار خود را زیباتر و روشن تر نکنیم ؟

نور مصنوعی فقط می تواند برای یک محیط کوچک مناسب باشد ، بنابراین ایده ی بسیار خوبی است که تا حد امکان ، نور طبیعی بیشتری را وارد فضای شرکت کنیم . پارتیشن های تیره و غیر شفاف و دیوارهای دائمی و بدون شیشه ، فقط محیط را تاریک تر می کنند و احتمالا حتی لازم می شود برای نصب چراغ های بیشتر هزینه های بیشتری صرف شود .

سیستم های پارتیشن شیشه ای فریم لس و یا با قاب های آلومینیومی منسجم ، ظاهر یکدست و یکنواخت و براقی خواهند داشت . همه ی ما وقتی وارد شرکتی می شویم که از پارتیشن اداری شیشه ای استفاده کرده است، اذعان داریم که بسیار زیباتر از شرکتی است که از دیوارهای دائمی استفاده کرده است.

مزایای پارتیشن اداری

چگونه پارتیشن اداری می تواند برای شرکت شما مفید باشد؟

در زیر چند جنبه از فواید پارتیشن در طراحی را بررسی می کنیم:

  • مقرون به صرفه بودن : بدیهی است که تقسیم کردن شرکت با پارتیشن مقرون به صرفه تر از این است که بخواهیم شرکت را با دیوارهای عادی و دائمی تقسیم کنیم . بر حسب سطح کیفیت و طرحی که شما نیاز دارید ، می توانید به عنوان سرمایه گذاری ای که چندان هم هنگفت نیست به آن نگاه کنید و در ضمن بهره وری و راندمان کاری را در شرکت نیز بالا می رود .
  • استفاده عملی و کاربردی : چه کسی دوست دارد در وسط شرکت خود یک دیوار داشته باشد و آن را برای همیشه به دو نیم تقسیم کند ؟ کسب و کارها دائما در حال تغییر هستند ؛ روش کار شرکت تعداد کارمندان و سایز دپارتمان ها همیشه دستخوش تغییر هستند . در مورد پارتیشن ، شما این توانایی را خواهید داشت که به سرعت بتوانید آنها را نصب کنید و یا هر موقع خواستید ، آنها را با کمترین به هم ریختگی برداشته و جای آنها را تغییر دهید . در نتیجه شما به فضای فعلی و روش چیدمان فعلی خود محدود نمی شوید .
  • رعایت حریم خصوصی : یکی از بزرگ ترین فاکتورهای تأثیر گذار در شرکت هایی که بر روی سیستم های پارتیشن بندی اداری سرمایه گذاری می کنند ، این است که آنها می توانند فضاهای خصوصی بیشتری را ایجاد کنند . همه ی ما می دانیم در یک شرکت اپن آفیس با فضای محدود ، وقتی می خواهیم جلسه ای تشکیل دهیم و در عین حال مایل نیستیم که کسی حرف های ما را بشنود ، نیاز به داشتن یک محیط خصوصی چقدر حس می شود . حال که با پارتیشن ، این امکان برای ما فراهم است و ما می توانیم پارتیشن دو جداره چوبی یا شیشه ای دائم و یا موقت عایق صدا داشته باشیم ، این موضوع دیگر معضلی به حساب نمی آید .
  • زیبایی شناسی : مسلم است که پارتیشن واقعا می تواند به عنوان یکی از با استایل ترین فاکتورهای مبلمان فضای اداری به حساب بیاید . شما استایل ها ، طرح ها و نمونه های مختلفی در اختیار دارید که برای تکمیل کردن و یا اضافه کردن طرح خود می توانید از بین آنها انتخاب کنید . می توان پارتیشن با لوگوی شرکت ، تصاویر و یا رنگ های کلیدی شرکت ترکیب کرده ، آرم خود را اضافه کرده و آن را به یک علامت مشخصه برای شرکت تبدیل کنیم .
  • نور: این بیشتر در مورد شیشه می باشد و یا حتی پارتیشن هایی که پنجره دارد و ترکیبی از پارتیشن منسجم و شیشه می باشد . هر چقدر شیشه ی آن ها بیشتر باشد ، نور طبیعی بیشتری را در فضای کار خواهیم داشت ، با شیشه ی بیشتر محیط کار روشن تری خواهیم داشت و فضا بزرگ تر به نظر می رسد . ثابت شده است که نور طبیعی باعث بالا بردن سطح روحیه ی کارمندان خواهد شد و به نوبه ی خود تأثیر مثبتی بر راندمان و بهره وری کاری آنها خواهد داشت .
    اگر هنوز تصمیم نگرفته اید که می خواهید چه طرحی را برای پارتیشن های شرکت خود انتخاب کنید ، طراحان شرکت بنکو می توانند در این تصمیم گیری به شما کمک کنند . کافیست با بخش فروش بنکو تماس بگیرید .