امروزه رقابت برای جذب افراد با استعداد داغ است. به دلیل این که استخدام و نگهداری کارکنان (کارمندان) با استعداد به صورت روز افزون چالش برانگیزتر می شود ، شرکت ها به سمت خلاقیت بیشتر و طراحی داخلی محیط کار گرایش پیدا کرده اند.

اما آیا می دانید کارمندان شما در محیط کارشان واقعا چه می خواهند؟ “لیزمن” که یک شرکت خصوصی بوده و کار آن جمع آوری داده های محیط های کاری است، اخیرا به بررسی پاسخی که بیش از دویست و پنجاه هزار نفر از کارکنان داده بودند پرداخته است. این نتایج برای من به عنوان معماری که در طول بیست سال در بسیاری از محیط های اداری کار کرده است شگفت انگیز است.

در ذیل ده ویژگی فیزیکی و خدماتی ای که از نظر کارکنان مهم ترین وِیژگی های محل کار به شمار می رود به ترتیب اهمیت آورده شده اند:

یک. میز کار کاربردی

با پیشرفت تکنولوژی در طول سال های گذشته، میزهای کار نیز مدرن تر شده اند. میزهای کار اداری در بین کارمندان محبوب هستند و بیشترین درخواست و سفارش از طرف مشتریان مربوط به همین میز کار می شود. در سال های اخیر میزهای کار اداری مقرون به صرفه تر شده اند و شرکت ها به دنبال جایگزین کردن این میزها با میزهای سنتی هستند و می توانند این کار را با ششصد الی نهصد دلار به ازای هر میز انجام دهند. این سرمایه گذاری در راستای میزهای رده بالا انجام می شود. به زودی، همه ما باید با فضاهای کاری بزرگ که در آن ها مانیتورهای عظیم روی میز کار قرار می گرفتند خداحافظی کنیم.

دو. مبلمان اداری راحت و ارگونومیک

با در نظر گرفتن مدت زمانی که کارمندان روی صندلی های اداری خود سپری می کنند، موضوع صندلی یکی از اولویت های نخستین به شمار می رود. ارگونومی می تواند به صورت چشم گیری باعث پیشرفت راحتی و بهره وری شود، به بهبود حالت بدن کمک کند و خطراتی که سلامتی را تهدید می کنند را کاهش دهد. سرمایه گذاری در صندلی اداری برابر است با سرمایه گذاری در سلامتی کارکنان  .

سه. چای، قهوه و دیگر موارد برای رفع خستگی

هشتاد و پنج درصد از کارکنانی که مورد سوال قرار گرفته شده اند خواستار این موضوع بودند . در حین مصاحبه با مدیر یک شرکت، من متوجه شدم که او برای تیم خود قهوه خریداری کرده و آماده می کند. گزینه های متعددی در زمینه چای و قهوه وجود دارد (در کنار میز قهوه جذاب رویایی در دفاتر) و هیچ مانعی در این زمینه وجود ندارد. یک میز قهوه را می توان به عنوان یک افزودنی فوق العاده برای هر دفتر کار در نظر گرفت؛ افزودنی ای که به کارمندان در زمینه تجدید قوای روزانه کمک می کند.

چهار. نظافت کلی

باکتری ها همه جا یافت می شوند، مخصوصا در جایی که غذا نگهداری، آماده و خورده می شود. شما چند وقت یک بار میز کارخود را دستمال کشیده و تمیز می کنید؟ خیلی از کارکنان پشت میز کار اداری خود به خوردن غذا می پردازند، و به علاوه آن، همه کارمندان بخش نظافت محدودیت های کاری خاص خودشان را دارند. حواستان به محدودیت های کارکنان بخش نظافت باشد و سعی کنید تا فضاهای خالی کاری آن ها را برای جلوگیری از انباشته شدن جرم در محیط کارتان پر کنید. پرسنل شما متوجه این موضوع خواهند شد.

پنج. کنترل دمای محیط کار

این موضوع مسلما سخت ترین مورد در بین ویژگی های محل کار است، زیرا ترجیحات دمایی افراد متنوع است. فردی ممکن است در دمای هفتاد و شش درجه فارنهایت( در محیطی گرم) احساس خوبی داشته باشد، در حالی که دیگری ممکن است (محیطی سرد) شصت و شش درجه فارنهایت را ترجیح بدهد. مؤثر ترین راه برای رویارویی با این معضل این است که به کارکنان اجازه دهید که میز کارشان را در بخشی از ساختمان انتخاب کنند که در دمای آن بخش احساس راحتی بیشتری می کنند.

شش. اتاق ملاقات کوچک

باز بودن طراحی دفترها باعث بیشتر شدن اهمیت فضاهای همکاری کوچک شده است. با بیشتر شدن ارتباط پرسنل در جهت گیری های کاری، تقاضا برای فضاهای متمرکز و اتاق های کوچک برای ملاقات ها و جلسات بی برنامه رو به افزایش است. کاربردی بودن در ساخت فضاهای ملاقاتی کوچک مختلف نکته کلیدی است و کارفرمایانی که به این خواسته توجه نکنند، رضایت  نیروی انسانی را تحت الشعاع قرار می دهند.

هفت. حریم خصوصی در سرویس بهداشتی

این بخش از دفتر کار در طول روز راحتی کارکنان را به ارمغان می آورد. تقاضای زیادی در زمینه دیوارهایی که فضای توالت ها را از هم جدا می کنند شده است و پارتیشن بندی نازکی که هیچ عایق صدایی ندارد برای کارمندان  کافی نیست. دست یافتن به این مهم به فضای بیشتری احتیاج دارد؛ ولی اگر سرویس های بهداشتی دفتر شما در دست بازسازی هستند، بررسی تغییرات ممکن اهمیت بالایی دارد. همچنین اضافه کردن امکانات دیگری چون دهان شوی، قرص نعناع و خلال دندان نیز به کیفیت سرویس بهداشتی دفتر کار شما اضافه می کند.

هشت. دستگاه های پرینتر، کپی و اسکن کاربردی

دستگاه های لازم برای کسب و کار یکی از اساسی ترین تقاضاهای افراد است، به حدی که هفتاد و هشت درصد از کارمندانی که مورد سوال قرار گرفته اند این موضوع را در لیست نیازها و ویژگی های مورد نظر خود جای داده اند. دستگاه های ناکارآمد و قدیمی نه تنها باعث عصبانیت آنها می شود، بلکه همچنین می تواند تاثیرات منفی ای بر بازدهی و بهره وری کسب و کار بگذارد. به همین دلیل امروزه تعداد زیادی از کسب و کارها( شرکت ها) روی وسایلی که به راحتی می توان در محیط کاری با آن ها کار کرد سرمایه گذاری می کنند.

نه. نور طبیعی در فضای کار

این موضوع بر روی لب های من که یک فرد حرفه ای و معتبر هستم لبخند به ارمغان می آورد. نور طبیعی اهمیت زیادی در سلامت و حال تک تک افراد جامعه دارد. به گفته “شورای جهانی ساخت و ساز سبز”، افرادی که نزدیک به پنجره و نور خورشید کار می کنند پانزده درصد بهره وری بالاتری دارند. توجه افراد به این موضوع و لیست کردن آن موضوعی بسیار خوشایند و قابل توجه است.

ده. رستوران یا کافه تریا در نزدیکی محل کار

داشتن گزینه های مختلف در زمینه رستوران و تغذیه در نزدیکی محل کار آخرین ویژگی در بین ده ویژگی مهم محل کار است. اگر در نزدیکی ساختمان دفتر کار شما مشکل جای پارک وجود دارد، مدت زمانی که طول می کشد تا پرسنل  شما با پای پیاده به نزدیک ترین رستوران برسند از آن نیز مهم تر است. گزینه های دیگر شامل فروشنده های خیابانی غذا و کیترینگ و غذای بیرون بر و تحویل آن ها در محل کار می شود.