مقالات

آخرین مقالات

24 بهمن

آیا «مبلمان اداری باز» گزینه‌ی مناسبی برای شماست؟

مبلمان اداری باز در طراحی داخلی اداری این روزها رواج بسیار پیدا کرده است، و امروز بسیاری از شرکت‌ها
دفاتر خود را به جهت تغییر به «فضای کاری باز» بازسازی و نوسازی می‌کنند. آیا فضای کاری شما نیز باید تغییرات مشابهی پیدا کند؟ در ادامه درباره‌ی مزایا و نقاط ضعف مبلمان اداری باز بیشتر بخوانید.
 
ویژگی‌های مثبت فضای کاری باز

1. همکاری آسان

فضاهای کاری باز به تیم‌های کاری اجازه می‌دهد در جهت رفع مشکلات و تکمیل پروژه‌ها به آسانی با یکدیگر همکاری کنند. این نوع فضاها تیم را تشویق به همکاری کرده و تیم‌ورک را میان کارمندان رواج می‌دهند.

2. راندمان بالا

زمانی که کارمندان نیاز دارند از اعضای تیم خود سوالی بپرسند یا به دنبال کمکی در رابطه با وظایف خود بگردند، مجبور نیستند در فضاهای کاری باز مسافت زیادی را طی کنند. این‌چنین راندمان کار بالا می‌رود.

4. محیط کاری مثبت

بسیاری از مردم در دفاتر بسته احساس محصور شدن و انزوا می‌کنند و محیط فضای کاری باز را ترجیح می‌دهند.

4. ابقاء و استخدام کارمند

به این دلیل که حرفه‌ای‌ها، جوان‌ها و با استعدادها غالباً فضای کاری باز را ترجیح می‌دهند، کشف این نوع فضای کاری توسط فرد در روز مصاحبه مزیتی برای شرکت شما محسوب می‌شود. ویژگی‌های مثبت فضای کاری باز افراد تازه استخدام شده را بیشتر ترغیب می‌کند تا در آینده نیز به همکاری با شرکت شما ادامه دهند.

5. روشنایی بهتر

فضاهای کاری باز اغلب روشن‌ترند خصوصاً وقتی ساختمان دارای پنجره باشد. محیط‌های روشن‌تر تاثیر مثبتی بر روحیه‌ی کارمندان دارد و همچنین خطر خستگی چشم را کاهش می‌دهد. (عارضه‌ای رایج میان کارمندان)

ویژگی‌های منفی مبلمان اداری باز

1.سر و صدا در محیط اداری

در فضای کاری باز، با توجه به سر و صدا در پس زمینه، ممکن است تمرکز کردن برای کارمندان سخت شود. برای کارمندانی که وظایف پیچیده‌ای همچون محاسبات را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود دارند، معمولاً دفاتر باز ایده‌آل محسوب نمی‌شوند.

2. کمبود حریم شخصی

حریم شخصی در دفاتر باز محدود است. کارمندانی که به اطلاعات خصوصی نظیر مسائل منابع انسانی رسیدگی می‌کنند این مشکل را در مکالماتشان با دیگر کارمندان و در پشت میزهای خود بسیار احساس می‌کنند. حتی آنها که به صورت روتین به فضای خصوصی به عنوان بخشی از کار خود نیاز ندارند نیز ممکن است گاه‌گداری نیاز به فضای بسته را جهت برقراری تماسی راجع‌به موضوعی حساس پیدا کنند.

3. حواس‌پرتی

برخی کارمندان انجام وظایف را در حالی که توسط کارمندان دیگری احاطه شده‌اند، بسیار سخت می‌دانند. چنین موضوعی می‌تواند میزان بهره‌وری را کاهش دهد. بنابراین لازم است سوپروایزرها به دقت محیط را بررسی کنند تا مکالمات در جریان در فضای کاری باز به مسائل آخر هفته و تعطیلات و برنامه‌های ساعات بعد از کار مرتبط نباشد.

4. بیماری

وقتی یک نفر به سرماخوردگی یا آنفولانزا دچار می‌شود، بیماری به سرعت میان کارمندان یک فضای کاری باز پخش می‌شود. شما می‌توانید با تهیه‌ی ضدعفونی‌کننده‌ها یا دستمال‌های مرطوب ویژه برای کارمندان به مبارزه علیه بیماری کمک کنید و تیم را تشویق کنید در صورت احساس بیماری و خستگی از مرخصی استعلاجی خود استفاده کنند.

چنانچه مشاهده می‌کنید، مبلمان اداری باز ویژگی‌های مثبت و البته منفی بسیاری دارند. به همین خاطر است که راه حل هوشمندانه برای بیشتر شرکت‌ها ترکیب فضای باز و بسته در کنار یکدیگر است. اجازه دهید کارمندانی که به فضای خصوصی و سکوت نیاز دارند در فضاهای کاری بسته بمانند و تعداد کمی فضای مشترک طراحی کنید تا کارمندانی که در فضای باز استقرار دارند بتوانند در صورت نیاز به مکانی برای تماس‌های خصوصی یا تمرکز به آنجا مراجعه کنند.

منبع:http://www.reoptimizer.com/real-estate-optimization-blog/open-office-space-is-it-right-for-you
  • Rating
  • 244 دفعات بازدید