مقالات

آخرین مقالات

18 بهمن

چیدمان مبلمان اداری فضای کوچک (قسمت دوم)

اهمیت جای میز در مبلمان اداری

در انتخاب فضای اداری و چیدمان مبلمان اداری،
نکات دیگری را هم باید در نظر گرفت. برای مثال، سقف با ارتفاع کم باعث تشویق کارمندان به تفکر تحلیلی می شود، در حالی که سقف بلند، خلاقیت و نوآوری را در فرد شکوفا می کند. نور و رنگ در مبلمان اداری بر نحوه ی تفکر ما و روشی که ما وظایف خود را انجام می دهیم، تأثیر می گذارد.
الیزابت گیتلین در مطلبی به نام "چیدمان اداری و راندمان کاری "که در وبلاگ خود گذاشته است، می نویسد که وی در حین انجام تغییر دکوراسیون و مبلمان اداری و صحبت با کارمندان به این نکته رسیده است که کارمندان جوان تر، خواهان محیطی با ارتباط بیشتر و نیز با حریم خصوصی هستند، در حالی که کارمندان مسن تر ترجیح می دهند که محیط اداری آنها عاری از سر و صداهایی مثل مکالمات دیگران و یا موسیقی باشد. این نکته ثابت می کند که برای این که پی ببرید که اعضای تیم شما به چه چیزهایی احتیاج دارند، باید با آنها در ارتباط باشید.
اما حتی در این حالت هم هنوز چیزهایی وجود دارد که شما می توانید در شرکت کوچک خود انجام دهید تا بتوانید چیدمان مبلمان اداری را در چنین شرکتی بهبود بخشید. یک راه این است که با جا گذاری استراتژیک مبلمان مینی مالیستی در فضای کاری شرکت خود به طراحی فضا کمک کنیم.
در شرکتی با فضای کوچک، سادگی و کم بودن مبلمان اداری ترجیح داده می شود. در این صورت شما فضای بیشتری دارید که با هم ارتباط داشته باشید و می توانید از کم ترین و کوچک ترین فضا بیشترین استفاده را ببرید.
سه عاملی که باعث می شوند که افراد بیشتر به کار تیمی تشویق شوند، این عوامل می باشند:
1. طراحی و فضای میز در مبلمان اداری
2. لوازم نصب کردنی و نقاط کانونی
3. حرکت و مبلمان غیر ثابت
در این مقاله، مورد اول را بررسی می کنیم.
تعیین جای مناسب برای میز بیشترین تأثیر را بر راندمان و کارایی دارد. این مورد هم با توجه به این که اولویت های تیم شما چه چیزهایی می باشد، تنظیم می شوند. چهار نوع چیدمان برای مبلمان اداری وجود دارد:

جزیره های دو تایی در مبلمان اداری

در نوعی از چیدمان مبلمان اداری ، میزها به صورت دو به دو مثل جزیره روبروی هم قرار می گیرند. این ترکیبات دو نفره بهتر است به صورت
ماهیانه جا بجا شوند طوری که کارمندان بتوانند با افراد دیگر در تیم هم ارتباطات کاری نزدیکی برقرار کنند.

 

میز کار

 

مدل خط تولید در مبلمان اداری

گاهی اوقات در چیدمان مبلمان اداری ، میزها در طول اتاق و در کنار هم به صورت خطی و ردیفی قرار گیرند. برای بعضی جاها، این چیدمان مبلمان اداری به نظر بیش از حد تنگ می آید و شاید بیشتر شبیه یک کارخانه باشد تا فضایی برای همکاری و تشریک مساعی. اگر حداقل بتوانیم ردیف ها را روبروی هم گذاریم تا حداقل استایلی را ایجاد کنیم تا بتوانیم مذاکره و مکالمه ای داشته باشیم، بهتر است.

 

میز کار خطی

 

جزیره های چهار تایی مبلمان اداری

در نوعی از چیدمان مبلمان اداری، میزها در گروه های چهار تایی قرار می گیرند، شبیه ساختاری که در آن دو جزیره در کنار هم قرار می گیرند. یک تنظیم عالی برای همکاری تیمی و کار گروهی، اما مراقب باشید که در چنین چیدمانی، ممکن است گروه هایی در بین کارمندان شکل بگیرند و افرادی در کنار و جدا قرار بگیرند. بهتر است با چرخش این فرم نشستن هر سه ماه یکبار، از ایجاد این حالت و جدا افتادن برخی کارمندان جلوگیری کنیم.

 

میز جزیره 4 نفره

 

چیدمان مبلمان اداری به صورت bullpen

در این چیدمان مبلمان اداری ، میزها به صورتی قرار گرفته اند که در محیط یک دایره و یا مثلث به سمت داخل هستند طوری که شما می توانید با افراد تیم خود بیشترین رویارویی را داشته باشید. این چیدمان را به عنوان دایره ای در نظر بگیرید که افراد دور تا دور آن نشسته اند. در این
گردهمایی، ایده ها رد و بدل می شوند و ابتکار و خلاقیت به وجود می آید.
از آنجایی که ما می دانیم که فضاهای باز اداری لزوما منجر به راندمان بالای کاری نمی شوند، شما ممکن است بخواهید برای این که حریم خصوصی افراد را بیشتر کنید، روشی را برای جا دادن دیوایدر در بین میزها پیدا کنید.
منبع: http://blog.sandglaz.com/maximize-a-small-office-layout/
  • Rating
  • 386 دفعات بازدید