مقالات

آخرین مقالات

17 بهمن

چیدمان مبلمان اداری فضای کوچک (قسمت اول)

با رعایت چه نکاتی می توانیم از یک فضای کوچک بیشترین استفاده را ببریم؟

فضای فیزیکی کار و مبلمان اداری ،یکی از مهم ترین عوامل محیط کار است.

این موضوع به قدری مهم است که در یک مطالعه 79% کارمندان رضایت شغلی خود را به محیط و مبلمان اداری محیط خود ارتباط می دادند. اما چیدمان مبلمان اداری در یک فضای کوچک به مراتب از چیدمان مبلمان اداری در شرکتی با فضای بسیار وسیع، چالش برانگیزتر است. در چیدمان مبلمان اداری به فرم مؤثر، به کارمندان این قدرت داده می شود تا بتوانند بهترین کار ممکن را انجام دهند و انجام این کار در فضایی کوچک به مراتب سخت تر است.

مدیران شرکت ها چگونه می توانند مطمئن شوند که کارمندان خود در بهترین شرایط کاری قرار دارند؟

 برای پاسخ به این سؤال، بهتر است ابتدا ببینیم که برای کارمندان چه چیزی مهم است. در یک مقاله ی تحقیقاتی به نام تکذیب باورهای رایج در مورد طراحی فضای کار، مایکل بریل و همکارانش، ده ویژگی مهم از ویژگی های مهم فضای کاری و مبلمان اداری را توصیف کرده اند.

در اینجا ویژگی هایی که چیدمان مبلمان اداری باید تأمین کنند، به ترتیب اهمیت ذکر شده اند:

 1. انجام کار انفرادی بدون عوامل حواس پرتی
 2. تعاملات فی البداهه
 3. جلسات وکار گروهی بدون عوامل حواس پرتی
 4. راحتی، ارگونومیک و فضای کافی برای وسایل کار
 5. کار در کنار همدیگر و امکان صحبت با یکدیگر در خلال کار
 6.  نزدیک هم بودن و دسترسی به همکاران
 7. وجود فضای خاصی برای زمان استراحت
 8. دسترسی به تکنولوژی مورد نیاز
 9. نور با کیفیت و دسترسی به نور روز
 10. کنترل دما و کیفیت هوا

همه ی این عوامل در ایجاد حس راحتی افراد، هم در تعاملات اجتماعی با همکاران دیگر و هم در توانایی آنها برای انجام کار انفرادی مؤثر است.

بنابراین فضای اداری ایده آل، فضایی است که در آن مبلمان اداری درجه ی خاصی از حریم خصوصی را برای افراد فراهم کند (چه برای کار انفرادی و چه برای کار گروهی)، اما در عین حال هم باید به گونه ای باشد که افراد را برای کار گروهی تشویق کند.  

عامل مهمی که بیشتر مدیران شرکت ها در نظر نمی گیرند، این است که از اعضای تیم خود سوال کنند که چه چیزهایی نیاز دارند، چه چیزهایی را در سر کار خود ندارند و چه عواملی به آنها کمک می کند که کار خود را بهتر انجام دهند. جان وُگل در یک مقاله ی خبری این طور می نویسد:

" در طول مدت کارم در شرکت های مختلف، من در شرکت های انتفاعی و غیر انتفاعی زیادی مربوط به مدیران دانشگاه مشغول به کار بوده ام. در تمام این سال ها یک بار از من پرسیده نشد که آیا من از محیط کاری خود راضی هستم یا نه و این که آیا امکانات من در سر کار برای نوع کاری که من انجام می دهم، کافی می باشند. واقعیتش وقتی که خود من هم به سمت مدیریت انتخاب شدم، از کارمندان خود نپرسیدم که آیا نیازهایی که در فضای کاری دارند، برطرف می شود، حتی موقع انتقال به فضای جدید. "

بنابراین چرا از اعضای تیم خود که می خواهند در این مکان ساکن شوند، این سؤال را نپرسیم؟ بر حسب اندازه ی تیم شما، شما ممکن است بخواهید یک نظرسنجی بی نام و همگانی انجام دهید و ببینید که اعضای تیم شما چه چیزی احتیاج دارند که در دسترس آنها نیست.  

منبع: http://blog.sandglaz.com /

 • Rating
 • 366 دفعات بازدید