مقالات

آخرین مقالات

01 خرداد

ارگونومی مبلمان اداری و میز اداری

چه کنیم که دراثر استفاده از مبلمان اداری درعضلات بدن خود درد و گرفتگی احساس نکنیم؟

در این مقاله در مورد مطالب زیر می خوانید:
•دلیل اهمیت ارگونومی مبلمان اداری و میز اداری

در چیدمان مبلمان اداری دقت کنید
•کامپیوترها را با توجه به قرار گیری بر روی میز اداری سازگار کنید
•مکانیک بدن خود را در زمان استفاده از میز اداری اصلاح کنید
• الگوهای کاری خود را تنظیم نمایید
• تحرک داشته باشید
•پشت میز اداری خود تمرین کنید
• تناسب اندام خود را حفظ کنید
• چه زمانی به مراقبت های پزشکی احتیاج دارید
• منابع

 

office furniture

 

دلیل اهمیت ارگونومی مبلمان اداری و میز اداری:

افراد زیادی ساعت های طولانی پشت میزاداری با کامپیوتر کار می کنند و غافلند که این نشستن های طولانی و استفاده از مبلمان اداری چه تأثیر بدی بر روی بدن آنها می گذارد. آنها هر روز بدون این که متوجه باشند، به دلیل استفاده نادرست از میز اداری بر بدن خود فشار می آورند. دست خود را دراز می کنند، خم می شوند، بدون این که پاها تکیه گاهی داشته باشد، می نشینند و با زحمت سعی می کنند مونیتوری را که در جای نامناسبی بر روی مبلمان اداری قرار دارد ببینند.
نتیجه ی استفاده ی نادرست از مبلمان اداری باعث اختلالات و آسیب هایی می شود که روز به روز افزایش می یابد و در نهایت بر روی سلامتی، تأثیر دائمی می گذارد. عوارض استفاده ی نادرست از مبلمان اداری ممکن است شامل درد ، خستگی ، کوفتگی عضلانی، بی حسی، احساس سوزش و کم شدن توانایی اجرای کار باشد.
ارگونومیک، رشته ی تحصیلی می باشد که سعی دارد با اصلاح طرح محصولات و چیدمان بهتر مبلمان اداری موجب کاهش خستگی، کشش عضلانی و آسیب های بدنی بشود.

در چیدمان مبلمان اداری دقت کنید

هر بار که می خواهید پشت میز اداری ، کار خود را شروع کنید، به اطراف خود نگاهی بیندازید و در صورت امکان کاری بکنید که حرکات بیهوده و اضافی را تا حد امکان کم کنید. جهت تابش نور و گردش کار را در چیدمان مبلمان اداری در نظر بگیرید .

کامپیوترها را با توجه به نحوه ی قرار گیری بر روی میز اداری سازگار کنید

کامپیوترهای لپ تاپ از نظر ارگونومی به نحوی طراحی شده اند که برای استفاده ی طولانی مدت مناسب نیستند. از آنجایی که مونیتور و کیبورد خیلی به هم نزدیک هستند، هر دوی آنها همزمان نمی توانند در جای مناسبی بر روی میز اداری قرار داشته باشند. برای استفاده طولانی مدت از مبلمان اداری بهتر است از یک مونیتور و کیبورد مجزا استفاده کنید . می توانید لپ تاپ را روی چند کتاببر روی میز اداری قرار دهید تا بالای صفحه ی مونیتور آن در راستای چشمتان قرار بگیرد. سپس از یک کیبورد اضافی استفاده کنید تا آرنج های شما در کنار بدنتان با زاویه ی 90 درجه قرار گیرد.

مکانیک بدن خود را زمان استفاده از میز اداری اصلاح کنید

آیا شما عینک می زنید؟ باید عینک خود را درست بزنید تا مجبور نباشید سر خود را کج کنید
پشت میز اداری صاف بنشینید. گوش ، شانه و لگن خود را در یک راستا قرار دهید. با ضربه های ملایم تایپ کنید و سعی کنید که عضلات خود را راحت و ریلکس بگیرید.
وقتی که پشت میز اداری نشسته اید، سعی کنید قد خود را دو سه سانتی بیشتر کنید.
اگر می توانید هر از چندی از دست مخالف برای حرکت موس استفاده کنید.
در طی زمان تنفس و استراحت خود، دست خود را از روی ماوس بر دارید و به مچ دست خود استراحت بدهید.

الگوها و مدل کار خود را تنظیم کنید.

در صورت امکان، زمان کار با کامپیوتر را کاهش دهید.
کار را به بخش های کوچک تری تقسیم کنید و سعی کنید بخش هایی را پشت سر هم انجام دهید که حرکت های متفاوتی در آن باشد. به عنوان مثال، استفاده از موس را با خواندن و جستجو در شبکه همراه کنید.

تحرک داشته باشید!

تحرک فواید زیادی به همراه دارد: بافت های بدن را ریلکس کرده، مفاصل را روان می کند و از سفتی و سختی جلوگیری می کند. در ضمن باعث بهبود جریان خون می شود، خستگی را کاهش داده، بنیه ی بدنی را قوی تر کرده و مقاومت بدن را بالا می برد. بر طبق تحقیق به عمل آمده، افرادی که زیاد پشت میز اداری می نشینند و موفق شده اند که سلامتی خود را حفظ کنند ونخواستند دچار دردها و عوارض ناشی از نشستن طولانی بشوند، افرادی بوده اند که هر 7 دقیقه در پشت میز اداری حرکتی داشته اند.
حداقل هر ده دقیقه، استراحت کوتاهی داشته باشید (در حد 10 تا 20 ثانیه). دستان خود را از روی کیبورد بردارید و حرکت کنید!
هر 30 تا 60 دقیقه یک استراحت 2 تا 5 دقیقه ای داشته باشید و کششی به عضلات خود بدهید و یا این که به اطراف حرکت کنید.

در پشت میز اداری نرمش کنید

گردن/ شانه ها این حرکات را به راحتی پشت میز اداری خود انجام دهید .

چرخش گردن: سر خود را به آرامی تا جایی که می توانید، به سمت راست بچرخانید و سپس به سمت چپ.
چرخش شانه: شانه های خود را بچرخانید و سپس در جهت عکس.
حرکت سر از یک طرف به طرف دیگر: گردن خود را کج کنید تا گوش چپ به شانه ی چپ نزدیک شود. همین کار را در سمت راست انجام دهید. با فشار دست خود به یک طرف سر، مقاومت کمی را بوجود آورده و حرکت را انجام دهید.
حرکت چانه: چانه ی خود را به سمت داخل سر دهید، بدون این که گردن خود را حرکت دهید و یا به سمت بالا و پایین ببرید. بهتر است برای این که بتوانید این تمرین را درست انجام دهید ابتدا پشت به دیوار بایستید و سپس در حالی که سعی می کنید تماس سر و پشت گردن خود را با دیوار حفظ کنید، چانه ی خود را به سمت داخل حرکت دهید. چانه ی خود را به سمت سینه نبرید.
انقباض تیغه ی شانه ها: شانه های خود را به سمت پایین و پشت بکشید.
بالا انداختن شانه: به آرامی شانه های خود را بالا به طرف گوش ببرید و برای چند ثانیه نگه دارید. به تدریج شانه ها را پایین آورده و ریلکس کنید.

پشت

فشار شانه ها: دستان خود را در جلوی بدن بالا آورده، آرنج ها را خم کنید و شست خود را بالا بگیرید. آرنج ها را عقب بکشید، تیغه های شانه ها را به هم فشار دهید. چند ثانیه این حالت را حفظ کرده و سپس رها کنید.
کشش عضلات: مستقیم بنشینید و تصور کنید که سیمی به بالای سر شما متصل است. به تدریج بدن خود را تا حد امکان بکشید، چند ثانیه نگه دارید و سپس ریلکس کنید.

بازوها

ریلکس کردن بازوها: بازوهای خود را به دو طرف بیندازید. چند ثانیه به آرامی آنها را تکان دهید.
چرخش بازوها: دست های خود را در جلوی بدن بلند کنید، آنها را بچرخانید طوری که کف دست به سمت بالا باشد، سپس بازوها را کمی چرخش دهید، طوری که پشت دست ها به همدیگر باشد.

دست ها / مچ ها

فلکس مچ: در حالی که آرنج های شما روی میز است، با کمک دست چپ به آرامی دست راست خود را به سمت بازو خم کنید. چند ثانیه نگه دارید و سپس ریلکس کنید. برای دست دیگر هم همین کار را تکرار کنید.
بازکردن دست ها: تا جایی که می توانید انگشتان خود را از هم باز کنید، نگه دارید، سپس مشت کنید و دوباره آزاد کنید.

پاها

خم کردن انگشتان پا : انگشتان پا را به سمت بالا فلکس کنید، سپس در زیر خم کرده و سپس رها کنید.
چرخش پا: پا را به آرامی از قسمت مچ پا، به صورت دورانی حرکت دهید و سپس برعکس این کار را انجام دهید.

چشم ها

چرخش چشم ها: چشم های خود را بر وفق عقربه ی ساعت بچرخانید و سپس برعکس همین کار را انجام دهید.
دست روی چشم: دستها را بدون این که چشم های خود را لمس کنید و بدون هیچ گونه فشاری بر چشم، دستها را بر روی چشم ها قرار داده و 30 ثانیه صبر کنید تا در این سی ثانیه نوری به چشم ها نتابد.
دور را نگاه کنید: چشمان خود را نرمش دهید. هر از چندی نگاه خود را از کامپیوتر برداشته و به شیء دوردستی نگاه کنید.
حفظ تناسب اندام: فیتنس یا تناسب اندام می تواند در پیشگیری و درمان مشکلات و عوارض ناشی از استفاده ی کامپیوتر مؤثر باشد. مقاومت بدنی خود را با نرمش هایی برای قدرت، انعطاف پذیری و سلامتی قلبی عروقی بالا برده و تقویت کنید.

مواقعی که به دنبال مراقبت پزشکی هستید:

اگر هر کدام از حالت های زیر را تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید:
• درد مداوم
• بی حسی
• ضعف
• مشکلات دیگری که فعالیت های روزانه ی شما را مختل کند.
منبع:https://www.uhs.umich.edu/computerergonomics
  • Rating
  • 1246 دفعات بازدید