مقالات

آخرین مقالات

04 ارديبهشت

راهکارهای مؤثر برای حفظ تعادل بین زندگی و کار مدیران

استیو تپین
31 مرداد 1395
هر موقع با مشکلات بزرگ و پیچیده مواجه شدید،
به خودتان یادآور شوید که مشکلات کاری آخر دنیا نیستند.کافی است نفس عمیقی کشیده ، کمی تامل کنید و سپسبهترین تصمیم ها را بگیرید. "
میچ گاربر

 

ساخت کاناپه با پالت

 

ایجاد تعادل بین کار و زندگی در دنیای امروز و با تکنولوژی عصر حاضر که شما در هر لحظه می توانید در دسترس باشید، از همیشه مشکل تر است. ایمیل ها فقط به اندازه ی یک کلیک با شما فاصله دارند.
در فرانسه در آپریل امسال ، از کارمندان خواسته شد که فقط بین ساعت 6 عصر تا 9 صبح از سرویس ایمیل خود استفاده نکنند. بدیهی است که آنها نتوانستند این موضوع را رعایت کنند. به هر حال، این محدودیت نشان دهنده ی این بود که افراد باید بتوانند وقتی بعد از یک روز کار طولانی وارد خانه می شوند، در را به روی کار و مشکلات کار ببندند.
ایده آل همین است ولی در واقعیت، افراد در ساعات مختلف روز کار می کنند و اگر شما بخواهید در طول هفته 24 ساعت هر روز را هم کار کنید، نباید هیچ محدودیتی وجود داشته باشد. مدیر عاملان که معروف شده اند که همواره در شرایط پر استرس کار می کنند، باید به صورتی فعال هر کاری را در جای خود انجام دهند تا به نوعی تعادل بین کار و زندگی دست یابند و این آرزو را که ای کاش جور دیگری زندگی کرده بودند، با خود به گور نبرند.
ما با مدیران برجسته ی زیادی مصاحبه کرده ایم و سؤال کرده ایم که برای حفظ این تعادل چه کار می کنند. نتیجه ی تحقیقات ما در ده مورد زیر خلاصه می شود:

1. در نهایت شما مسئول زندگی خانوادگی خود هستید.

من کاملا بر این باور هستم که امکان این که بین کار و زندگی تعادل برقرار کنیم، وجود دارد اما شما باید خطوط بسیار مشخصی بین کار و زندگی ایجاد کنید... استیو کراشاو، مدیر عامل سابق بانک بردفورد و بینگ لی می گوید: "من یک کمربند حفاظتی بین کار و خانه دارم. نمی خواهم همسر من برای من تصمیمات کاری بگیرد."
تونی دیویس، مدیر عامل سابق خطوط هوایی تایگر می گوید: " به نظر می رسد که امور زندگی با سرعتی روزافزون به جلو می رود. هر از چند گاهی باید ترمز کرد تا همه چیز تحت کنترل باشد."
واقعیت این است که وقتی شما مسئولیت کل شرکت را که شاید صدها و هزاران کارمند در آن کار می کنند به عهده دارید، همیشه امکان اشتباه وجود دارد، حتی وقتی که هیچ واقعه ی غیر عادی اتفاق نیفتاده است، مثل پروژه ای که می توانست بهتر اجرا شود. تکنولوژی مدرن، گذشته از این که وسیله ی مفیدی به شمار می رود، می تواند برای اولویت های ضروری زندگی، کار پر زحمتی ایجاد کند که هیچ پایانی ندارد.
پل واکر، مدیر عامل سیج می گوید که شما می توانید شرکت خود را که بدون اعمال کنترل موفق است در دست داشته باشید و کنترل خود را بر روی جنبه های دیگر زندگی داشته باشید:
می توان زندگی را به طریقی سازمان دهی کرد که بین زندگی خانوادگی شخصی و کار، تعادل برقرار کرد. اگر شما سخت کار کنید و افراد درستی در اطراف شما باشند، می توانید در این کار موفق شوید. با محول کردن وظایف به دیگران و نظارت بر کار آنها، می توانید زندگی خانوادگی خوبی داشته باشید.

 

ساخت کاناپه با پالت

 

در پایان روز، به عنوان یک مدیر، شما نهایتا مسئول زندگی شخصی خود هستید، نه مسئول شرکت، نه مسئول کارمندان و نه مسئول سهامداران. اگر شما این مسئولیت را بر عهده نگیرید، خودتان مقصر هستید.

2. برای خودتان هم مثل کارتان وقت بگذارید.

شما درآمد کسب می کنید که سرحال باشید و خسته نباشید، بنابراین بخشی از کار شما این است که ذهن تازه و هوشیاری داشته باشید.
" در مجموع امکان برقراری تعادل بین کار و مسائل شخصی وجود دارد و در واقع ضروری هم می باشد...وقتی که شما وقت ندارید که با خانواده و دوستان خود بنشینید، اگر بی فعالیت بنشینید خیلی آسان است. کارهای پر زحمت مدیر خوب نمی سازد. افرادی که تحت استرس کار می کنند نتایج خوبی نمی گیرند...تعادل کار و زندگی در چیست؟ در باره ی مدیریت وقت شماست. به گفته ی جان پارکر، رئیس Anglo American PLCشما باید از خود بپرسید: " من از امروز تا دو هفته ی آینده چه کار می کنم؟ "

3. هر هفته زمان حفاظت شده ای ایجاد کنید.

فرد نباید بیش از حد علاقمند و متوجه باشد. هریت گرین مدیر عامل اسبق Thomas Cook Group می گوید: "فاصله ی بین خانه تا قطار را پیاده می روم. حدودا 35 دقیقه طول می کشد، اما به من زمان می دهد تا بتوانم فکر کنم، به معنای واقعی فکر کنم، دور از گوشی موبایل و دور از گرفتاری های هر روزه ی دیگر. شما نباید بگذارید تکنولوژی، شما را کنترل کند."

 

ساخت کاناپه با پالت

 

ریچارد بیکر در Alliance Boots هر هفته، یک روز را به روز تفکر اختصاص داد، تا به وقایع فکر کنیم و دید درستی به دست آوریم.
یو مینهونگ، گروه شرقی جدید، وقت خود را به سه قسمت مساوی تقسیم کرده است. یک سوم این زمان به خانواده اختصاص دارد ( زمانی برای همسر، فرزندان و خودم. شما به یک زمان خصوصی احتیاج دارید که آرامش پیدا کنید. بخش دوم در شرکت های وابسته به رشته ی ما در اطراف چین صرف می شود. آخرین بخش در شرکت مرکزی ما صرف می شود.

4. بدانید که چه چیزی شما را روزانه سرحال می آورد.

به عقیده ی مدیر عاملان، سه کار اساسی وجود دارد که بیشتر افراد از آن غافل می شوند.
1. شدت تلاشی که در طی یک کار شدید انجام می شود، با شدت تلاشی که بعد از آن کار انجام می شود باید هماهنگ باشد و مطابقت داشته باشد. نیروی تازه و مؤثر حیاتی است.
درمان خستگی استراحت نیست، بلکه انجام کاری است که باعث می شود حس خوبی داشته باشید. آلن واتکینز مؤسس Complete Coherence عقیده دارد که درمان خستگی استراحت نیست، بلکه انجام کاری است که باعث شود حس خوبی داشته باشید.
2. مدیرعاملان نباید وقایع مهم شخصی را فراموش کنند. وقایعی مثل: تولد، مرگ و موفقیت های سرنوشت ساز در کودکی. به هنگام روبرو شدن با این وقایع، این کار است که باید منتظر بماند.
3. هر چقدر هم پر کار باشید، باید به دیگران ثابت کنید که زندگی شما فقط کار نیست. شما باید نشان دهید که هنوز می توانید برای خانواده ی خود وقت بگذارید و در کنار خانواده باشید.
من اغلب به کلاس ورزش می روم و تنیس بازی می کنم. در تعمیر وسایل هم ماهر هستم. یکی از بچه ها تعطیلی آخر هفته چراغ استخر را لگد زده بود و خراب کرده بود.من آن را در آوردم، بازش کردم، قسمت خراب آن را پیدا کرده و 20 دقیقه طول کشید تا آن را تعویض کردم. برای من مهم است که هنوز می توانم این جور کارها را خودم انجام دهم. کیت باتلر رئیس سابق Smiths Group . قوانین ساده ای برای ساختار زندگی خود وضع کنید.
به عقیده ی کریس کند، مدیر عامل اسبق خدمات کامپیوتری Sungard، راهکار مناسب برای ایجاد این تعادل، داشتن قوانین روشن است: " بیست سال پیش برای خودم قوانین بسیار ساده ای در نظر گرفتم: در تعطیلات و نیز هر روز بعد از ساعت کاری من نه به تلفن های کاری جواب می دهم و نه این که تلفنی به کسی می زنم. این قوانین باعث می شوند زمان کافی برای فکر کردن و بودن با خانواده داشته باشیم، چیزهایی که به شدت به آنها نیاز داریم". توصیه ی من به همه این است که قوانین مناسبی برای خود وضع کنند که کارایی داشته باشند و سپس با دقت در رعایت این قوانین کوشا باشند. "

 

ساخت کاناپه با پالت

 

به گفته ی استیو تپین، مدیرعامل Xinfu قوانین قدیمی کار موارد زیر بودند: 80% وقت خود را صرف رتق و فتق امور جاری کنید ( ایمیل ها، جلسات و غیره)، 30 % وقت خود را صرف انجام کارهای داخل جلسه کنید و 10 % باقیمانده، زمانی است که شما به زندگی خانوادگی و زندگی خصوصی خود اختصاص می دهید.
به گفته ی استیو تپین که مدیرعامل xinfo می باشد، قوانین جدید کار موارد ذیل هستند: 70% وقت خود را صرف مشاوره، 20 % را صرف انجام امور کاری و 10 % باقیمانده را صرف زندگی خانوادگی و زندگی شخصی خود کنید.

5. همان قدر که به زمان شروع کار اهمیت می دهید، به پایان کار خود نیز اهمیت بدهید.

چند نفر از ما به این متهم می شویم که در تعطیلات خود دائم تلفن جواب می دهیم و ایمیل چک می کنیم. بهتر است زمانی را برای آزادسازی فکر خود در نظر بگیریم.
یکی از مدیران اظهار می کند: "مهم ترین چیز برای من خانواده و دوستانم هستند"
برد میلز، مدیر عامل Mandalay Resources نظری فراتر از این دارد و تکنیکی برای تنهایی کامل دارد. او می گوید: " من هر ساله دو هفته وقتم را صرف ماهی گیری می کنم. همسر و فرزندانم را هم با خود نمی برم و تنها می روم. شما باید روحیه ی معنوی خود را زنده نگه دارید و این امر در شرایط شهری و در محیط کاری امکان پذیر نیست. وقتی که شما در کنار رودخانه ای نشسته اید، گوشی شما خاموش است و مطمئنا هیچ راهی نیست که دیگران بتوانند با شما تماس بگیرند، ذهن شما چند روز اول سرگردان است. بعد می توانید با آن کنار بیایید. ماهی گیری برای من نوعی مدیتیشن است."

6. منبع خود را بشناسید

فیلیپ گرین رضایت خود را در پنج مورد می بیند: دین، خانواده، تناسب اندام، تفریح و شرکتی که کار می کند. برای هویت من دیانت مسیحی در مرکز قرار دارد و سه مورد اول بستر اجرایی من هستند و برای من این امکان را فراهم می کنند که در ایفای نقش خود بیشترین تلاش را بکنم." او یکی از گروههای کوچک و رو به رشد مدیر عاملان می باشد که به نقش مستقیم باورهای مذهبی در مدیریت آنها اذعان دارد. تعداد مدیرانی که معتقدند ارزش های روحانی و معنوی آنها می تواند در پیش برد کسب و کار آنها تأثیر گذار باشد رو به افزایش است، مخصوصا دربازارهای نو ظهور.

7. ساختن یک شبکه ی حمایتی فعال

به گفته ی تیم کوک، مدیر عامل Apple : " شغل مدیریت، به نوعی یک شغل تنها است. این که می گویند شغل CEO (مدیریت) شغل تنهایی است از خیلی جهات درست است. من هیچ دلسوزی ای لازم ندارم. شما باید درک کنید که نقاط کوری دارید."

 

ساخت کاناپه با پالت

 

برای دوری از این تنهایی و دستیابی به نوعی تعادل بین کار و زندگی شما باید در اطراف خود شبکه های حمایتی مناسب ایجاد کرده باشید. بیش از نیمی از مدیرانی که با آنها صحبت کرده ایم چنین نظری دارند و بیشتر بقیه پذیرفته اند که اگر برای ایجاد شبکه های حمایتی مورد نیاز خود اقدامی انجام ندهند، تنها خواهند ماند. خیلی از مدیران در زندگی شخصی و کاری خود شبکه ی حمایتی سفارشی ایجاد می کنند.
مدیران همچنین قادر هستند که دورنمایی از خودشان، همکارانشان و عملکرد دیگران به طور کلی داشته باشند. آنها سه عامل مهم پیش روی خود دارند: رئیس، مربیان خارجی و خانواده و دوستان آنها. دریافت حمایت مناسب از جانب این سه گروه یعنی رئیس، مربیان، خانواده و دوستان بستگی به نیازها و اولویت های شما دارد. مدیران برتر بر این باور هستند که ساختن و حفظ کردن شبکه ی حمایتی مناسب ضروری است و نیازمند بذل توجه، تفکر و دقت می باشد و همچنین نیازمند صرف وقت با کیفیت.

8. مربی برای داشتن چشم انداز

در حدود 40 درصد مدیران، افرادی را برای مدیریت استخدام کرده اند و به تیم های برتر خود توصیه کرده اند که یکی داشته باشند. شما باید یک مربی مدیریت استخدام کنید که یا سابقا مدیر بوده است و یا این که واقعا در تجربه ی کاری خود، سابقه ی مربیگری مدیران برتر را داشته باشد. یک فرد معتمد که بتواند قدرت مربیگری زیادی در کسب و کار و مدیریت شخصی داشته باشد و زندگی شما را بالا ببرد طوری که شما می توانید از مدیریت خود لذت ببرید.
" اگر فکر می کنید که در کاری می توانید بدون داشتن مربی عالی باشید، فوق العاده است. این موضوع که راجر فدرر مربیان زیادی نداشته است، تعجب آور است. به عنوان یک مدیر، این که شما می توانید کاری را خودتان انجام دهید، فوق العاده غرور آمیز است." ریچارد بیکر مدیر سابق Alliance Boots این گونه اظهار کرد.

9. خانواده و دوستان برای این که شما را متعادل نگه دارد.

در زندگی به جز شغل شما، موارد دیگری هم وجود دارد. داشتن یک خانواده ی خوشحال به خودی خود موضوع خوبی است. به هر حال، واقعیت این است که صرف وقت با خانواده می تواند شما را برای کار آماده تر کرده، نیروی شما را افزایش داده و تمرکز شما را بهبود بخشد. همچنین لازم است به همکاران خود نشان دهید که شما چیزی بیشتر از کار در زندگی خود دارید، در غیر این صورت، شما ممکن است خود بزرگ بین به نظر بیایید و یا مثل کسی باشید که خود را وقف کار کرده است!
همچنین باید فکر کنید که روابط خانوادگی خود را برای دلیل دیگری هم تقویت کنید: اگر همیشه شادی شما به دلیل کارتان باشد، بعد از اتمام کارتان بسیار سخت شاد خواهید شد و روحیه ی خوبی نخواهید داشت.
تِری دادی، مدیر سابق Home Retail Group این گونه اظهار می کند: "شبکه ی حمایتی من همسر من می باشد، زیرا او مسئول تمام کارهایی خواهد بود که واقعا مهم هستند. البته این طور نیست که روی تختم دراز بکشم و در مورد آنچه که فردا اتفاق خواهد افتاد، احساس نگرانی کنم. من در تمام روز به به کارم فکر می کنم، اما روز کاری بعدی تا ساعت 5 صبح فردا نخواهد رسید."

 

ساخت کاناپه با پالت

 

مطمئنا شما می خواهید یک زندگی خانوادگی و شخصی رضایت بخشی داشته باشید و تعادل خوبی بین کار و زندگی خود داشته باشید. مدیران و نزدیک ترین مشاوران آنها به ما می گویند که برای رسیدن به این تعادل، لازم است سه کار انجام دهید:
• مسئولیت زندگی خود را قبول کنید. اجازه ندهید که کسب و کار، شما را کنترل کند.
• یک شبکه ی حمایتی فعال بسازید.
• اطمینان حاصل کنید که شما همیشه در بهترین حالت خود هستید.
در قدیم مدیر بودن به این معنا بود که در صدر کار به تنهایی کار می کنید، اما در دنیای امروز مدیریت به این معنا است که در اطراف خود افراد برجسته ای را جمع کنید که به شما و شرکت اهمیت می دهند.
به خاطر داشته باشید که امروزه مدیریت یک کار تیمی است.
استیو برای خیلی از مدیران برجسته ی دنیا، یک فرد شناخته شده است. او میزبان مراسم اهدای جوایز BBC "مدیر Guru" می باشد. استیو نویسنده ی " رموز مدیریت" می باشد که در آن با بیش از 200 مدیر در زندگی کاری و مدیریت مصاحبه کرده است.
منبع: https://www.linkedin.com/pulse/ceo-secrets-work-life-balance-10-must-dos-steve-tappin?trk=hp-feed-article-title-channel-add
  • Rating
  • 575 دفعات بازدید