مقالات

آخرین مقالات

30 دی

به کارگاه نجاری ما خوش آمدید(قسمت دوم)

آموزش نجاری

جلسۀ دوم: انجام برش های کاملا صاف

نویسنده: میکازاروس

 

 

 

آموزش نجاری بنکو

 

یکی از اولین چیزهایی که هر نجاری باید بلد باشد انجام برش های کاملا صاف است، چه با دست و چه با ابزار برقی. انجام آن بسیار ساده به نظر می رسد، ولی برای این که برش های شما کاملا صاف و تمیز در بیاید، باید ظرافت خاصی در کار داشته باشید.
قبل از این که شروع به برش زدن چوب کنیم، بهتر است بدانید که اطلاعات درج شده روی الوارها گمراه کننده است و ممکن است فرد را به اشتباه بیندازد.

ابعاد درج شده در مقابل ابعاد واقعی

 

آموزش نجاری بنکو

 

ابعاد چوبی که روی الوارها ثبت شده اند، قابل استناد نیستند. این موضوع جدیدی نیست و هر نجاری این را می داند، شما باید قبل از خرید چوب برای یک پروژه، این موضوع را در نظر بگیرید تا ابعاد اشتباه خریداری نکنید.
همه ی ما در فروشگاه ها ابعاد الوارها را دیده ایم، مثلا 2 در 4 که نشان دهنده ی ابعاد مقطع چوب می باشد، که در این مثال 2 در 4 اینچ است. به هر حال، اگر شما آن را با یک متر دستی اندازه بزنید، متوجه می شوید که اندازه ی آن درست نیست و از هر طرف در حدود نیم اینچ کوتاه تر است یعنی ابعاد چنین چوبی 1.5 در 3.5 اینچ است."
بخشی از دلیل آن این است که وقتی یک درخت بریده می شود و به الوار تبدیل می گردد، حاوی رطوبت زیادی است که به تدریج این رطوبت را از دست داده و خشک می شود و همین امر سبب می شود که ابعاد چوب کمتر از اندازه ی اولیه ی آن شود. سپس کارخانجات چوب ها را از طریق یک صفحه ی هموار پردازش می کنند و با بریدن قسمت های اضافه، کناره های آن را صاف کرده و به شما یک تخته ی صاف و هموار می دهند. برای بیشتر الوارها این موضوع صادق است. بنابراین، همیشه مراقب این موضوع باشید و قبل از اقدام به خرید، ابعاد آن را چک کنید.
دانستن این موضوع به شما کمک خواهد کرد که برای پروژه های خود برنامه ریزی کرده و ابعادی را که واقعا نیاز دارید خریداری کنید.

شکاف

 

آموزش نجاری بنکو

 

با دانستن سایز الوار، شما می خواهید آن را به سایز دلخواه خود ببرید. در هر برشی مقداری چوب از بین می رود و به خاک اره تبدیل می شود. به این مقدار خوراک اره گفته می شود. اندازه ی خوراک اره در واقع برابر است با فاصله ی بین طرف راست و چپ دندانه های اره و از آنجایی که دندانه های هر اره ای بزرگ تر از ضخامت تیغه است، برای اندازه گیری خوراک اره بهتر است دندانه ها را اندازه بگیرید نه تیغه را.

 

آموزش نجاری بنکو

 

موقع برش، شما معمولا یک طرف خط اندازه گیری را برش می زنید، بنابراین شکاف به بخش اندازه زده ی شما، خللی وارد نمی کند و بخشی از کار شما از بین نمی رود.
روی یک اره ی مدور، روی صفحه ی آن، حاشیه ی کوچکی وجود دارد. این حاشیه نشان دهنده ی اندازه ی تیغه (خوراک اره) می باشد. اطلاع از میزان خوراک اره، به ما کمک می کند که چگونه اندازه بزنیم و قبل از برش چه حاشیه ای را در نظر بگیریم.
روی صفحه ی یک اره ی مدور، حاشیه ی کوچکی وجود دارد. این حاشیه نمایانگر اندازه ی خوراک اره است که اطلاع از آن به ما کمک خواهد کرد که بتوانیم قبل از برش اندازه گیری و حاشیه بندی درستی داشته باشیم.

حاشیه + برش

 

آموزش نجاری بنکو

 

 

آموزش نجاری بنکو

 

بریدن چوب آسان است، اما کمی مهارت می خواهد تا برش های شما صاف و عمودی باشند.
برای این که عمود برش بزنیم ( یعنی در زاویه ی 90 درجه نسبت به طول چوب) باید یک مربع اندازه بزنید. لبه ی مربع خود را روی لبه ی چوب علامت بزنید، یعنی در جایی که می خواهید برش بزنید و با مداد خط بکشید. مربع را دور تا دور چوب بکشید. این خطوط به شما کمک می کنند تا برش صافی انجام دهید و مطمئن باشید که تیغه ی اره به این طرف و آن طرف حرکت نمی کند و در امتداد یک خط صاف پایین می آید.
مثلا من می خواهم یک مکعب 4 در 4 بسازم. ابتدا ضخامت چوب را اندازه می گیرم، سپس همان اندازه را از انتها اندازه می زنم و با مداد علامت زده و دور تا دور آن را با لبه ی 90 درجه اندازه می زنیم.
موقع علامت زدن روی سطحی که قرار است برش را از روی آن انجام دهیم، علامت می زنیم. اگر شکاف را تا بالا علامت بزنیم، متوجه می شویم که قسمت بریده شده دقیقا سایز دلخواه ما خواهد بود.
اگر من دقیقا روی خط علامت زده شده را ببرم، خوراک اره باعث می شود که بخش کوچکی از قسمت اندازه گیری شده ی ما از بین برود. این ممکن است مشکل حادی به نظر نیاید، اما وقتی که کل پروژه به اندازه ی دلخواه شما نخورد، خیلی مأیوس کننده خواهد بود.

برش های صاف در چوب چند لایه

آموزش نجاری بنکو

 

 

آموزش نجاری بنکو

 

صاف بریدن چوب چند لایه کمی آسان تر است، زیرا تیغه به هنگام برش منحرف نمی شود.
اندازه گیری کنید و محل برش را علامت بزنید، یادتان نرود سطحی را که می خواهید برش بزنید، مشخص کنید. چوب را روی میز کار و یا هر وسیله ی ثابت دیگری با گیره و بست محکم کنید.
شما بدون هیچ کمکی می توانید با دنبال کردن خط برش با شکاف برش روی اره ی مدور، برش صافی بزنید، اما راهی ساده برای این که برش های صافی بزنید این است که یک فنس ایجاد کنید. فنس ابزار صافی است که برای راهنمایی صفحه ی اره ی مدور به کار می رود.
نصب فنس یا حصار کار ساده ای است، کافی است فاصله ی دندانه های تیغه ی اره تا لبه ی صفحه را اندازه بگیریم و سپس فنس را در این فاصله دورتر از خط برش قرار دهیم.

 

آموزش نجاری بنکو

 

برش چوب چند لایه به کمک فنس

لبه ی صاف را با گیره به چوب یا میز کار با بست متصل کنید تا ثابت شود. موقع برش مراقب باشید که کار خود را طوری نصب کنید که تکه های اضافه ی حاصل از برش موقع افتادن خطری نداشته باشند.

 

آموزش نجاری بنکو

 

نصب اضافی ممکن است نسبت به این که چشمی سعی کنید صاف ببرید، بیشتر طول بکشد. لبه ی صاف و مستقیم روی برش های شما نشانه ی یک کار حرفه ای می باشد.

برش پلانج

 

آموزش نجاری بنکو

 

برش پلانج هنگامی است که یک برش از وسط تخته شروع می شود نه از لبه ها. برش های پلانج ممکن است کمی مشکل ساز باشد، اما با کمی تمرین راحت تر می شود.
قبل از انجام برش، اره ی برقی خود را بر روی محل برش قرار داده و اندازه ی شکاف را در نظر گرفته و ببینید که تیغه ی اره بر روی کدام طرف خط برش قرار دارد. جلوی پایه را بر روی تخته قرار داده و پشت اره را بلند کنید، طوری که تیغه بر روی چوب قرار نگیرد، اره را روشن کرده و اجازه دهید که تیغه ی آن چرخش داشته باشد. سپس از جلوی پایه به عنوان لولا استفاده کرده و اره را به تدریج پایین آورده و در چوب قرار می دهیم.
درست مثل برش های دیگر، باید مطمئن باشید که کار شما کاملا به میز کار محکم شده است و همیشه مراقب آنچه که در زیر برش شما قرار دارد، باشید.

ناصاف بودن کار پس از برش

 

آموزش نجاری بنکو

 

موقع برش دادن چوب ممکن است لبه ی کار شما در محل برش ناصاف شود. این حالت را پارگی کارمی نامند. پارگی کار در نجاری، لبه ی ناصاف چوب بعد از برش می باشد. چند دلیل وجود دارد که چرا این اتفاق می افتد و برای رفع این مشکل نیز می توانیم به چند طریق عمل کنیم.
پارگی و ریشه ریشه شدن فقط در یک طرف کار صورت می گیرد. طرفی که تیغه ی اره برش را تمام می کند. البته در مورد اره های مدور، این مشکل برای آن طرف چوب اتفاق می افتد که به طرف خود شما قرار دارد و برش از آنجا شروع می شود. به چوب ضربه ای بزنید و بهترین طرف آن را به سمت پایین و بدترین سطح آن را به سمت بالا بگیرید، به این ترتیب پارگی و ریشه ریشه شدن کار در سمتی اتفاق می افتد که ظاهر نسبتا خوبی ندارد.
می توانید برای پیشگیری از این مشکل، به چند طریق عمل کنید: استفاده از یک تخته ی zero clearance که اصطلاحا به آن چوب زیر سری می گویند، انجام برش scoring و استفاده از تیغه ی متفاوت.

Zero Clearance (چوب زیر سری)

 

آموزش نجاری بنکو

 

تخته ی ...... Zero clearance sacrificial board on top

بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل استفاده از یک تخته ی دیگر است که وقتی تیغه برش را تمام می کند و از چوب خارج می شود بتواند تخته ی اصلی را حمایت کند. این تخته zero clearance نام دارد، به این معنی که هیچ شکاف و روزنه ای بین چوب کار شما و چوبی که اضافه کرده اید، وجود نداشته باشد.
این تخته ی اضافه موقع خروج تیغه ی اره از چوب، از فیبرهای چوب اصلی محافظت می کند و باعث می شود که در تمام طول برش، برش تمیز و یک دستی ایجاد شود.

برش Scoring

 

آموزش نجاری بنکو

 

برش ... کم عمق قبل از انجام برش های عمیق تر

روش دیگر برای جلوگیری از این مشکل این است که در امتداد برش اصلی چوب یک برش سطحی ایجاد کنید تا شکافی در چوب به وجود بیاید. این برش سطحی معمولا از بروز این مشکل موقع برش جلو گیری می کند.

 

آموزش نجاری بنکو

 

 

آموزش نجاری بنکو

 

صفحه ی یک اره ی مدور می تواند به سمت بالا و پایین حرکت کند. ارتفاع صفحه با رها کردن اهرم فشار واقع در پشت اره نزدیک تیغه و کشیدن صفحه به سمت داخل قابل تنظیم است. برای انجام یک برش scoring صفحه باید فقط 4-2 میلی متر در چوب درگیر شود.

Feed Rate + Blade

 

آموزش نجاری بنکو

 

تیغه های مختلف نرخ خوراک های متفاوتی دارد.

پارگی و ریشه ریشه شدن ممکن است به دلیل نوع تیغه ای باشد که مورد استفاده قرار گرفته است. تیغه ی دندانه دار بزرگ دندانه های کمتری دارد و چوب را خیلی سریع تر و تهاجمی تر برش می زند، اما ممکن است به دلیل برش سریع، لبه ی آن متلاشی شود. استفاده از اره ای که دندانه های بیشتری دارد، باعث می شود که با تهاجم کمتری ببرد، آرام تر ببرد و پارگی کمتری به جا بگذارد. کاهش نرخ تغذیه ( این که با چه سرعتی چوب را می برید) می تواند نتایج خوبی در بر داشته باشد.
حالا که شما می دانید چگونه برش های صاف و مستقیمی را ایجاد کنید بهتر است آن را عملا انجام دهید و این تئوری را به مرحله ی اجرا در آورید.
منبع: http://www.instructables.com/lesson/Making-Perfectly-Straight-Cuts/
  • Rating
  • 3692 دفعات بازدید