مقالات

آخرین مقالات

23 دی

به کارگاه نجاری ما خوش آمدید

آموزش نجاری

جلسۀ اول: 30 دقیقه

این آموزش برای همه ی کسانی که به کارهای چوبی علاقمند هستند، از یک فرد کاملا مبتدی تا کسی که برای سرگرمی خود به کارهای چوبی می
پردازد و می خواهد تکنیک های کار با چوب را فرا گیرد، قابل استفاده می باشد.
نباید مسائلی مثل دسترسی نداشتن به بزرگترین مغازه با بهترین ابزار مانعی برای کار شما به حساب بیاید. افراد زیادی هستند که در آپارتمانها زندگی می کنند و به فروشگاه های مجهز دسترسی ندارند و یا بودجه ی کافی برای ماشین آلات ثابت و اره های ثابت کنار میز ندارند. به همین دلیل در این کارگاه از ابزارهای دستی استفاده می شود.

چرا کار با چوب؟

چوب یک ماده ی عالی است: در عین حال که محکم است، قابلیت خم شدن دارد. تنوع بسیار زیادی دارد و به آسانی می توان بر روی آن کار کرد و مدل دلخواه را در آورد. از قرن ها پیش، بشریت برای حل مشکلات خود از چوب استفاده کرده است.

آنچه که شما یاد خواهید گرفت:

این کارگاه نجاری به هیچ وجه خسته کننده نیست و با آموزش هایی که در این کارگاه می بینید، اصول اولیه را یاد می گیرید و می توانید به دنیای کار با چوب وارد شوید. شما از این طریق مهارت های کاربردی را کسب خواهید کرد و این پایه ی قوی ای را برای شما در کار با چوب فراهم خواهد کرد و در شما این اعتماد را ایجاد می کند که بتوانید به سمت کارهای چوبی بروید. مواردی که در جلسات اول آموزش داده می شود شامل برش دادن چوب به صورت مستقیم، بهترین راه برای سوراخ کردن و طریقه ی فرم دادن به چوب می باشد. هر جلسه ی آموزش پروژه ای را برای ساختن پیشنهاد کرده است که در آن آموزشی که در آن جلسه داده شده است را به کار می گیرد و به شما اجازه می دهد که بعد از هر آموزش حرفی برای گفتن داشته باشید.

کارهایی که شما برای تمرین مهارتهای خود درست خواهید کرد:

درست کردن تاس برای بازی در حیاط برای تمرین برش های کامل.

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

درست کردن شماره ی پلاک برای خانه برای تمرین چسب زدن .

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

گلدان سنتی با بطری برای تمرین سوراخ کردن با مته.

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

قاب عکس کلاسیک برای تمرین اره ی میتر و اریب اره کردن.

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

قاشق های سنتی برای سرو سالاد برای تمرین فرم دادن چوب با دست

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

جای کارد آهنربایی برای تمرین کار با روترها.

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

همه ی این آموزش ها در پروژه ی یک میز با رویه ی سنگ به حد نهایت خود می رسند.

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

حتی اگر شما فکر می کنید که همه ی اصول کار با چوب را از قبل می دانید، حتما نکاتی که در این آموزش ها مطرح می شود، برای شما مفید خواهد بود.
نویسنده:
سلام . من مایک هستم و وسایلی را با چوب درست می کنم.
با صدها پروژه ای که تا به حال ارائه داده ام، هدف من آموزش، ایده دادن و سرگرم کردن است. دوست دارم کارهای جدیدی یاد بگیرم، خلاقیت داشته باشم و با تمام وجود به کارم بپردازم.

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

نمونه های کاربردی کارهایی که تا به حال انجام داده ام، در شوهای تلویزیونی و مجلات سراسر دنیا نمایش داده می شوند و در قالب چند کتاب هنر و طراحی نیز منتشر شده است. کارهای من در دو مجلد در اختیار افرادی است که مایل به یادگیری می باشند. کتاب کارهای مختص کودکان من نیز به چاپ رسیده است. در این کتاب نحوه ی ساختن بیست و سه چیز برای بچه های قبل از سن دوازده سالگی آموزش داده شده است. کارهایی که نوجوانان باید همراه والدینشان تمرین کنند.
من اصالتا اهل ونکور کانادا هستم. اما در حال حاضر ساکن سان فرانسیسکو در آمریکا هستم. تقریبا هر چیزی را می توانم با چوب درست کنم.

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

این دوره، اصول ابزار، تکنیک ها و مهارت هایی را که پایه و شالوده ی اصلی دانش کار با چوب می باشد آموزش داده شده و اعتمادی که لازمه ی شروع کار با چوب می باشد را به شما می دهد تا با اطمینان به درون فروشگاه رفته وسایل لازم برای اولین پروژه ی خود را تهیه کرده و مشغول به کار شوید.
ما مهارت هایی که هر نجاری لازم دارد را آموزش می دهیم. مهارت هایی مثل انجام برش کامل، کار با مته، کار با چسب، شکل دادن به چوب و کار با روترها. در پروژه ی نهایی که میزی با رویه ی سنگی ساخته می شود، از همه ی این مهارت ها استفاده شده است.

چه وسایلی برای شروع این کار مورد نیاز است؟

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

اگر خوش شانس باشید ممکن است خودتان یا یکی از دوستانتان بعضی از این وسایل را داشته باشید و بتوانید از آنها استفاده کنید. برای ساخت خیلی از پروژه های اولیه به ابزار زیادی احتیاج ندارید. بعضی از ابزارها اساسی هستند و خیلی گران قیمت هم نیستند. در مورد بعضی ابزارها بهتر است بیشتر هزینه کنید تا از کیفیت خوبی برخوردار باشند و رضایت شما را فراهم کنند، ولی برخی ابزارها هستند که تهیه ی آنها لزوم چندانی ندارد.
به عنوان یک قانون کلی، من دوست دارم از ابزار برقی استفاده کنم زیرا هم کار کردن با آنها راحت تر است، هم به دلیل کم بودن شارژ خاموش نمی شوند و هم لازم نیست همیشه باتری همراه خود داشته باشید. البته در مورد دریل ترجیح می دهم که برقی باشد. شما هم وقتی که پیشرفت می کنید، ترجیحات شخصی خود را خواهید داشت.
در زیر لیستی از ابزاری که در این کارگاه نجاری استفاده می کنیم لیست شده است:

دریل

 

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

دریل هایی که با سیم به برق متصل می شوند، قدرت بیشتری دارند ولی گاهی اوقات سیم دریل ممکن است مشکل ایجاد کند. در دریل های بدون سیم، کنترل حرکت گشتاوری راحت تر است و به همین دلیل کار با این دریل ها در خیلی جاها راحت تر است. اگر شما به صورت جدی به کار با چوب فکر می کنید، دریل Milwaukee M18 که کیفیت بالایی دارد، برای شما مناسب است. برای شروع کار در این کلاس این دریل مناسب است که حدودا 270.000 تومان می باشد، اما معمولا آن را در کنار وسایل دیگر به شما می دهند که به موجه بودن خرید شما کمک می کند.

اره ی گرد

 

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

من یک اره ی گرد سیم دار با تیغه ی 7-1/4"توصیه می کنم. از آنجایی که اره های گردی که استفاده می شوند برق زیادی مصرف می کنند و شما هم مسلما دوست ندارید وسط کار خود مجبور به تعویض باتری بشوید، بهتر است یک اره ی گرد سیم دار بگیرید. به دنبال اره ی گردی باشید که عمق تیغه ی آن قابل کنترل باشد و اره ای با تیغه ی کج امکان برش های اریب را می دهد، که هر دو از خصوصیات استاندارد می باشند. در نظر داشته باشید برای اره ای با کیفیت خوب بین 180000 تا 288000 تومان باید هزینه کنید.

روتر دستی

 

روتر دستی یکی از ابزارهای دلخواه کار با چوب می باشد که علاوه بر بوجود آوردن لبه ی تزئینی، استفاده های دیگری هم دارد. یک روتر دستی کوچک مثل روتری که در اینجا نشان داده شده است، معمولا برای بیشتر کارهایی که با چوب انجام می شوند، کارساز می باشد، اما نوعی روتر plunge هم می باشد که تیغه ی آن به فنرمتصل شده است و روتر می تواند در چوب فرو رود.
من تقریبا برای هر پروژه ای از یک روتر دستی بوش 1HP استفاده می کنم که هم کار کردن با آن آسان است، هم از قدرت کافی برخوردار است و هم کیفیت ساخت خوبی هم دارد.

اره ی مویی

 

این گونه اره ها برای برش های منحنی که شعاع بسته ای دارند، عالی می باشند. در آنها تیغه های قابل تعویضی وجود دارد که هم برای برش های ظریف و هم برای برش های زمخت تر با سرعت بیشتر قابل استفاده هستند. این گونه اره ها، دارای پایه ی متحرکی هستند که می توان با آن عمق برش را تنظیم کرد. من اره ی مویی برقی را برای انجام یک برش مداوم ترجیح می دهم چرا که نوع باتری دار آن با ضعیف شدن ذخیره ی برق، به کندی کار می کند. در مورد اره های مویی مدور سعی کنید چند تا از آنها را امتحان کنید و ببینید کدام یک برای شما راحت تر است. از آنجایی که در این وسیله پیچیدگی زیادی وجود ندارد، بنابراین لازم نیست بیش از 200 تا 250 هزار تومان برای آن هزینه کنید.

سمباده ی چرخشی

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

 

سمباده ی چرخشی یک پایه ی چسبنده دارد که پدهای سمباده به آسانی به آن متصل شده و جدا می شوند و به آسانی و به سرعت قابل تعویض هستند. به دنبال وسیله ای باشید که سرعت متغیری داشته باشد تا شما امکان پاک کردن سمباده را داشته باشید و کار با آن خستگی کمتری ایجاد کند و پدهای سمباده ی اضافی با سطوح متفاوت به آن بخورد.
از آنجایی که می خواهید بدون وقفه کار خود را انجام داده و سمباده بزنید، بهتر است نوع برقی و سیم دار آن را انتخاب کنید تا در وسط کار مجبور به تعویض باتری نباشید. بهتر است برای یک سمباده ی چرخشی که در دستان خود با آن احساس راحتی می کنید و دارای سرعت متغیری می باشد، حدودا بین 180.000 تا 300.000 تومان هزینه کنید.
به جز وسایل برقی، چند وسیله ی دیگر نیز وجود دارد که برای کار با چوب لازم دارید.

بست و گیره

 

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

شما واقعا تعداد بست هایی را که برای شما کافی باشند، نمی توانید داشته باشید. پیشنهاد می کنم تعدادی بست در سایزها و انواع مختلف داشته باشید تا در مواقع گوناگون برای شما کارایی داشته باشد. وقتی که شما مشغول چسب کاری می باشید، متوجه می شوید که به تعداد زیادی بست احتیاج دارید و این که چقدر دوست داشتید از آن هم بیشتر گیره در اختیار داشتید.
گیره ها و بست هایی که به سرعت باز می شوند معمولا بیشتر در دسترس هستند، اما در شرایطی که تحت فشار قرار می گیرند، قابل اطمینان نیستند و به هیچ وجه به اندازه ی بست های نواری با دسته ی چرخشی، محکم و قابل اطمینان نیستند. بست ها با توجه به مدلی که دارند از 36000 تا 180.000 تومان قیمت های متفاوتی دارند. چند عدد بست نواری و بست A برای شروع خوب است.

گونیا

 

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

آنچه در عکس مشاهده می کنید، گونیا (یا گونیای نجاری) می باشد، که وسیله ای بسیار کاربردی می باشد، زیرا چند کاربرد را با هم دارد: حفاظت کننده، لبه ی مربعی، لبه ی 45 درجه و حتی محاسبات rafter/stairروی آن.
در ضمن، از قطر این گونیا هم می توان به عنوان راهنمای اره استفاده کرد. اگر چه گونیاهای پلاستیکی در دسترس هستند، اما سعی کنید نوع آلومینیومی آن را پیدا کنید که محکم تر باشد.

چسب ها

 

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

در کنار بست ها، ثابت نگه داشتن چوب به هنگام کار ممکن است چالش برانگیز باشد. در اوقاتی که بست خیلی بزرگ است، یا مزاحم کار است، یک نوار دو طرفه و چسب گرم گزینه ی مناسبی است. هر رول نوار دو طرفه حدودا 36000 تومان می باشد و هر نوع چسب گرم هم بسیار ارزان است. البته ما به چسب چوب زیادی نیاز داریم.

اندازه گیری

 

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

البته هر نجاری به متر اندازه گیری نیاز دارد. بهتر است از مترهای ساده استفاده کنید، نه مترهای عجیب و غریب. همچنین، از متری استفاده کنید که علاوه بر سانتی متر، واحدهای دیگر را هم داشته باشد. حتی اگر یکی از این واحدها برای شما کارایی ندارد، داشتن آن بهتر است تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید.
البته ابزاری مثل اره دستی، چکش، سوهان چهارطرفه، سمباده و آچار پیچ گوشتی های دستی، جزء کالاهای ضروری و اساسی برای نجاری هستند.
خارج از این کارگاه نجاری، احتمال دارد از این وسایل برای پروژه های هر روزه هم استفاده کنید. بهتر است به آن به عنوان یک سرمایه گذاری نگاه کنید. برای این که نتیجه ی خوبی بگیرید، الزاما نباید از وسایل گران قیمت استفاده کنید، اما از خرید ابزار ارزان قیمت هم اجتناب کنید زیرا دوام خوبی نخواهد داشت. بهترین کار این است که از ابزار استاندارد استفاده کنیم و بعدا اگر ویژگی های خاصی لازم داشتید، آن را تعویض کنید.

امنیت شخصی

 

 

میز قهوه خوری چرخدار

 

به هنگام کار با ابزار و چوب، باید خود را در مقابل خطرات احتمالی و سر و صدا محافظت کنیم. برخی از این ابزار که به سرعت می چرخند، بسیار خطرناک هستند و می توانند موجب خطرات جدی و حتی در برخی موارد منجر به مرگ شوند. همیشه قبل از انجام کار این موضوع را مد نظر قرار دهید زیرا یک اشتباه کوچک می تواند نتایج جدی به بار آورد.
محافظت از چشم در این کار از ضروریات است که باید حتما انجام شود.
در صورتی که صدا بلند باشد، بهتر است از گوش های خود مراقبت کنیم، زیرا در غیر این صورت ممکن است باعث کمبود شنوایی شود.
برای اجتناب از تنفس ذرات چوب که در هوا معلق هستند، بهتر است از ماسک استفاده کنیم.
استفاده از دستکش در موارد زیادی توصیه می شود، اما مطمئنا کار با دستگاه های چوب بری از آن موارد نیست. بهتر است هنگام کار با دستگاه های چوب بری از دستکش استفاده نکنید زیرا با گیر کردن دستکش در آن ممکن است به ناگاه دست شما را هم با خود ببرد.
بهتر است هنگام کار موهای خود را در پشت ببندید و حلقه و انگشتر خود را در بیاورید. آستین ها را تا زده و اگر لباس گشادی به تن دارید، آن را جمع کنید.

کمک های اولیه

 

حوادث ناگزیراتفاق می افتند. باید امیدوار باشیم که اگر حادثه ای رخ داد، جزئی باشد تا بتوانیم به کار خود باز گردیم. همیشه بهتر است یک جعبه ی کمک های اولیه در دسترس داشته باشیم.

قبل از انجام کار ...

 

در حالی که در کارگاه کار می کنید، این مسائل را مد نظر داشته باشید:

• همه ی ما اشتباه می کنیم.

 

از آنچه که اتفاق افتاده است درس بگیرید و اشتباهات خود را تکرار نکنید. همچنین، در مورد اشتباهات کوچک، وسواس به خرج ندهید، اکثر آنها را فقط خود شما متوجه می شوید!

• با حوصله کار کنید و از شتاب کردن اجتناب کنید.

 

کار با چوب فوق العاده لذت بخش است، بنابراین از روند کار، از بوی چوب، از احساس خوبی که موقع کار با چوب خواهید داشت لذت ببرید. من همیشه چیزهای خوبی را در مورد چوب یاد می گیرم و صرف وقت کافی بر روی پروژه ها باعث می شود که از روند کار هم مثل نتیجه ی کار لذت ببرم.

• تفریحی کار کنید و از کار خود لذت ببرید.

 

مواقعی پیش می آید که وسیله ای کار نمی کند و یا به نحوی دیگر دچار مشکل می شوید. به خاطر داشته باشید که شما دارید چیز جدیدی را یاد می گیرید و اصل مطلب همین است، بیشتر اوقات شما می توانید دوباره روی آن کار کنید و مشکل را برطرف کنید. می بینید که مشکل حادی نبوده است. به خود استراحت بدهید و کار خود را با دقت بررسی کنید. به خاطر داشته باشید که با تمرین کارها آسان تر می شود، شما به زودی حرفه ای خواهید شد!
• همه ی ما مشغول یادگیری چیزهای جدید هستیم، بنابراین اگر با افراد دیگر چه کسانی که در این کار حرفه ای هستند و چه کسانی که برای سرگرمی، کارهای چوبی انجام می دهند، تجربیات خود را به اشتراک بگذارید، به نتایج خوبی دست خواهید یافت.

اکنون شما آماده هستید که کار خود را شروع کنید.

 

توجه: قیمت هایی که در این مقاله داده شده است، در ایران سندیتی ندارند و صرفا ترجمه ی مقاله ی مبدأ می باشد.
منبع: http://www.instructables.com/lesson/Welcome-to-Woodworking-1/
  • Rating
  • 8280 دفعات بازدید