مقالات

آخرین مقالات

10 بهمن

تفاوت‌ های بین یکی صندلی معمولی و صندلی مخصوص دفتر کار

همان‌ طور که انتظار دارید یک صندلی مخصوص دفتر کار در مقایسه با یک صندلی معمولی ویژگی های بیشتری دارد. البته معنای این
حرف این نیست که صندلی اداری لزوما بهتر از یک صندلی معمولی است، بلکه برای هدف متفاوتیطراحی شده است و ظاهر متفاوتی دارد.

به طو کلی تفاوت‌های صندلی مخصوص دفتر و صندلی معمولی عبارتند از:

• صندلی های معمولی ویژگی های قابل تنظیم کم تری دارند.
• صندلی های کلی ساختار صلب تری دارند.
• امکان مانور با صندلی های معمولی بیشتر است.
• صندلی های معمولی برای استفاده طولانی مدت و با کمی امکان حرکت (برای مثال، جا به جایی از یک طرف میز به سمت دیگر یا رفتن به سمت پرینتری که پشت سرتان قرار دارد) طراحی شده اند.
• صندلی های اداری معمولا ظاهر رسمی تری دارند (برای مثال، روکش چرمی نفیس برای دسته ها).
• صندلی های اداری پشتی بلند تری دارند.
• صندلی های اداری کمی بزرگ تر هستند.
• صندلی های اداری برای استفاده طولانی مدت و ثابت مورد استفاده قرار می گیرند.
• صندلی های اداری معمولا کمی گران تر هستند.

 

chair

 

برخی از بدفهمی های رایج نسبت به صندلی های معمولی و اداری

متاسفانه در بیشتر دفترها برای کارمندان معمولی از صندلی های معمولی استفاده می شود، مدیران ارشد از صندلی های مخصوص مدیریتی استفاده می کنند و صندلی هایی که از همه ارزان تر هستند برای دیگران خریداری می شوند. این منطق بسیار اشتباه است. به طور کلی هرچه یک صندلی ویژگی های بیشتری داشته باشد و بهتر طراحی شده باشد، معنایش این است که این صندلی برای استفاده طولانی‌ تر و سنگین تر مناسب تر است. برای مثال در یک دفتر کار کسی که بیشتر از همه روی صندلی می نشیند مسئول پذیرش یا دستیار معاون است. این افراد مدام روی صندلی نشسته اند، به تلفن ها پاسخ می دهند، پرینت می گیرند و کارهای کامپیوتری انجام می دهند. درحالی که مالکان کسب و کار یا رهبران شرکت خیلی کمتر از صندلی هاشان استفاده می کنند چرا که حتی زمانی که درون شرکت هستند معمولا مشغول صحبت کردن با کارمندان در بخش های مختلف شرکت هستند یا بیرون دفترشان در جلسات شرکت می کنند.
اما معمولا چه کسی گران ترین صندلی مخصوص را در اختیار دارد؟ مدیرانی که معمولا بیرون دفتر کارشان هستند. و چه کسی معمولا صندلی کارش را عوض می کند؟ مسئول پذیرش یا دستیار معاون. در اینجا می توان به راحتی یک صرفه جویی اشتباه را مشاهده کرد، زمانی که یک صندلی ارزان (که برای استفاده سبک تر طراحی شده است) برای کار سنگین به کار می رود و به علت خراب شدن باید خیلی زود تعویض شود. این اشتباه زمانی برجسته تر می شود که برای عده زیادی از کارمندان صندلی های اشتباه انتخاب شده باشد.

چگونه بین یک صندلی معمولی و صندلی اداری مخصوص دست به انتخاب بزنیم

بودجه خرید صندلی

خوشبختانه تا حدودی می دانید که بودجه ی آینده ی شرکت تان چقدر خواهد بود یا به شما اجازه داده شده است که بودجه ی مشخصی را برای خرید صندلی برای دفتر اختصاص دهید. در هر صورت مشخص کنید که به چه تعداد صندلی احتیاج دارید و با در نظر گرفت سایر مواردی که در ادامه بیان می شوند قیمت صندلی های مختلف را بررسی کنید. فراموش نکنید که هزینه های ارسال را نیز در نظر بگیرید.

استفاده از صندلی

آیا صندلی برای استفاده ی سنگین و طولانی مدت خریداری می شود؟ آیا صندلی در حین استفاده قرار است تحرک زیادی داشته باشد و بین میزهای مختلف حرکت کند (چیزی که در دفترهای کوچک بسیار رایج است)؟ آیا کاربر صندلی قرار است از کامپیوتر یا لپ‌ تاپ استفاده کند یا خیر؟ آخرین پرسش مشخص می‌ کند که صندلی باید چه ویژگی های ارگونومیکی داشته باشد.
تنظیم ارتفاع صندلی، پشتی صندلی، تنظیم تکیه گاه دست صندلی، نشیمن گاه و ... مواردی هستند که با توجه به استفاده‌ ای که از صندلی صورت می گیرد و توسط کسی که بیشتر از ۱ ساعت از آن استفاده می کند باید تنظیم شوند.

سبک ظاهر صندلی

آیا ظاهر صندلی مهم است؟ این یک عامل تعیین کننده برای مدیرانی ست که می خواهند اقتدار جایگاه شان را به کارمندان، مشتری ها و مراجعان منتقل کنند. یک صندلی شیک و مد روز نشان دهنده ی صداقت، قدرت و اقتدار است. برای انتخاب صندلی کارمندان نیز نکات ریزی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

chair

 

منبع:https://www.officegroup.co.za/general-office-chair-vs-executive-office-chair/
  • Rating
  • 79 دفعات بازدید