مقالات

آخرین مقالات

14 آذر

ام دی اف چیست؟ انواع، خواص و ساختار ام دی اف

این روزها تخته های ام دی اف بسیار مشهور و متداول شده اند. واژه «ام دی اف» مخفف تخته فیبری با تراکم متوسط است. هزینه پایین، آنرا به جایگزینی قوی
برای چوب تبدیل کرده است. در این مقاله، جزییاتی درمورد ام دی اف مورد بحث است که شامل انواع، خواص، و ساختار ام دی اف است.

تخته فیبری با تراکم متوسط چیست؟ (ام دی اف چیست)

نوعی کامپوزیت چوبی مهندسی شده است که از که چسباندن باقی مانده های چوب سخت و نرم با وکس و رزین تحت فشار شدید به وجود می آید و تخته فیبری با تراکم متوسط یا همان چوب ام دی اف نام دارد.

 

mdf

 

انواع ام دی اف

انواع مختلفی از ام دی اف تولید شده اند که توسط رنگشان قابل تشخیصند. مواردی که در ادامه نام می بریم، انواع اصلی تخته ام دی اف هستند
- تخته ام دی اف فوق سبک (ULDF)
- ام دی اف سبز رنگ که ضد رطوبت است
- ام دی اف سرخ یا آبی رنگ که بازدارنده آتش است

 

mdf

 

ویژگی های ام دی اف

در گذشته یک ماده اولیه خام برای ام دی اف در کارخانه های مجهز، گندم بود. برای تهیه ام دی اف با کیفیت بالاتر از بند استفاده میشود. اوره، ملامین، فرمالدئید ترکیب مورد استفاده برای بند است. تولید ام دی اف با کیفیت های مختلف نیاز به مقادیر متفاوتی از رزین و کیفیت های مختلفی از گندم دارد. ام دی اف تولید شده در گذشته تخته فیبری کاهی با تراکم متوسط (SMDF) نام داشت.
ویژگی های بررسی شده برای ام دی اف:
- قدرت پیوستگی درونی
- ضریب گسستگی
- ضریب کشسانی
- ضخامت
- کشسانی
- جذب آب
- برآمدگی

 

mdf

 

روند تولید ام دی اف

پروسه تولید ام دی اف با گذر زمان تغییرات زیادی داشته است. حالا فناوری پیشرفته کیفیت آن را افزایش داده و مدت زمان و هزینه تولید را کاهش داده است. پس امروزه کسب و کار موفقی است و شامل پروسه ذیل میباشد.
- جمع آوری
- آماده سازی چوب
- تهیه رزین
- فناوری فشرده سازی
- شن ریزی قطعات
- پایان
روند کار در پایین شرح داده شده است.

 

mdf

 

جمع آوری:

انتخاب و اصلاح مواد اولیه خام یا باقی مانده چوب قدم اول آماده سازی چوب است. از کارخانه های چوب و تخته سه لایه، تراشه ها جمع آوری میشوند. اگر از چوب نرم استفاده شود، به خرد کردن آنها نیازی نیست. (مثلا اکلاپیتوس) خرد کردن باقی مانده های ارگانیک و نخاله هارا کاهش می دهد و باعث میشود محصول نهایی بهتر باشد. چوب نرم در صورت نیاز دوباره خرد میشود. و از خردکننده در همین مواقع استفاده می شود.

آماده سازی چوب

با استفاده از فلزات آهنربا، ناخالصی ها حذف میشوند. مواد اولیه در نرمه های بزرگ و گودال های کوچک جدا میشوند. یک آهنربا برای جدا کردن سایر فلزات استفاده میشود. و فیبرهای انتخاب شده برای فرایند فشرده سازی فرستاده میشوند. فیدر جانبی پیچ و فیدر پلاگین پیچ به همین منظور استفاده میشوند. آب حذف میشود. که فرآیند بسیار مهمی است. در پالایشگاه مواد اولیه به فیبر های قابل استفاده تبدیل میشوند. مواد خارجی توسط متور های بزرگتری حذف میشوند.

 

mdf

 

بهبود و فشرده سازی

برای کاهش فرمالدئید، رزین مقاوم قبل از اصلاحات و اضافه کردن کاتالیست بعد از اصلاحات، اضافه میشود. رزین به مقدار مورد نیاز اضافه میشود. یک غلتک برای ساختن حصیر با ضخامت یکسان استفاده میشود. فرایند فشرده سازی در مراحل مختلفی اجرا میشود. که شامل برش، ترمیم و پردازش نهایی می شود. یک درام بزرگ برای فشرده سازی و یکسان سازی ضخامت حصیر قبل از فرایند سرمایش استفاده میشود. و تخته ی نهایی برش زده میشود.

شن ریزی قطعات

قطعات آماده شده شن ریزی میشوند تا در پایان نرم باشند. از تسمه استفاده میشود و سایش آغاز میشود. ساینده های مختللف سرامیکی مثل زیرکونیوم آلومینیا، آلومینیم اکسید مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین از سیلیکن کربید برای سطح باکیفیت تر استفاده میشود. برای بهبود استحکام درجه بندی دو طرفه انجام میگیرد. طی مراحل ساخت ام دی اف، برای جلوگیری از برق گرفتگی ناشی از الکتریسیته ساکن، از تکنولوژی ضد الکتریسیته ساکن استفاده میشود. الکتریسیته ساکن گرد و غبار بیش از حد به وجود میاورد.

 

mdf

 

قدم اول در مرحله نهایی برش است. با توجه به کیفیت مورد نظر ام دی اف، مراحل نهایی متفاوتند. صحت رنگ ها، صحت رگه های چوب و ... مورد توجه قرار میگیرند.
برای اندازه های مختلف برش، ابزار های مختلفی هم استفاده می شوند.
- برای برش باریکه های نازک ماشین های مخصوص استفاده میشوند.
- برای برش کوچک از برش با سرسکه استفاده میشود.
- برای برش ورقه های بزرگ، از برش با گویلوتین استفاده میشود
قدم دوم مراحل نهایی، لمینت کردن است. تخته فیبری بین دو غلتک فرستاده میشود. بین آن دو غلتک، چسب ها اعمال میشوند. پس تخته فیبری با چسب ها پوشانده میشود. برای لایه ی نهایی، وینیل، فویل یا ... استفاده میشوند. همه این ها با ماشین لمینت کردن اضافه میشوند.
منبع: https://civiltoday.com
  • Rating
  • 94 دفعات بازدید