مقالات

آخرین مقالات

30 آبان

پنج تغییر که برای بهبود میز تحریرتان لازم است( قسمت اول)

تحقیقات نشان می دهند که مولفه های غیر ارگونومیک در محل کار، ریسک مشکلات اسکلتی- ماهیچه ای را افزایش می دهد.
در حال حاضر پشت یک میز تحریر نشسته اید؟ حالت بدنتان را یادداشت کنید. (حرکت نکنید. ما داریم می بینیم که شما حالت بدنتان را عوض می کنید!)
قبل از اجرای اصلاحات، شرط می بندیم که شما قوز کرده اید، یا تمام وزنتان را روی یکی از بازو ها انداخته اید. یا یکی از پاهایتان زیر بدنتان است.
ممکن است احساس راحتی کنید. ولی حقیقت این است که بیشتر عادت های ما وقتی مربوط به پشت میز نشستن می شوند، می توانند در طولانی مدت پیامد هایی برای سلامتمان داشته باشند. (از اشاره به افت انرژی و کمر درد در حال حاضر چشم پوشی می کنیم.)

 

desk

 

ارگونومیک - یا علم طراحی محیط کار- طی چند سال اخیر به کلمه ای پرکاربرد و مشهور تبدیل شده است. همانطور که میز های ایستاده شدیدا مرسوم شده اند و همکارانتان صندلی های استاندارد را با توپ های پزشکی عوض می کنند.
به گفته وزارت کار ایالات متحده «ارگونومیک دانش طراحی شغل است برای اینکه با فرد شاغل سازگار باشد.نه اینکه فرد شاغل برای سازگاری با شغل به خودش فشار جسمی بیاورد.»
جاناتان پولیو، مدیر عامل Humanscale :«ریشه اصلی رشد شهرت وسایل ارگونومیک میان کارکنان دفتر ها، مشکلات اسکلتی- ماهیچه ای بودند که به خاطر کار طولانی مدت و طراحی ضعیف محیط کار به وجود می آمدند. کاربران کامپیوتر در واقع دارند به درد و سختی که هنگام کار تحمل می کنند، پاسخ می دهند. افزایش تمرکز روی بهبود محیط کار از نظر سلامت باعث جلب علاقه و توجه مردم به محیط کار ارگونومیک شده است.»
پولیو می گوید: « ولی درست در همان حال که این تمرکز می تواند همه گیر باشد، بیشتر مردم برخلاف آن عمل می کنند. آنها بدنشان را با محیط کار تطبیق می دهند و همین باعث خستگی می شود.»
شما حتی متوجه نمی شوید که به صورت ناخودآگاه تا چه حدی دارید بدنتان را با فضای اطرافتان تطبیق می دهید. شما بدنتان را برای گرفتن موس و کیبورد حرکت می دهید. ارتفاع صندلیتان را بالا می برید تا چشم هایتان با صفحه مانیتور در یک راستا قرار بگیرد و به سمت جلو مایل می شوید تا متون روی صفحه را بخوانید. ولی هر یک از این حرکات بدن شما را با ریسک مواجه می کند.

 

desk

 

ارگونومیک، علم طراحی فضای کاری برای سازگاری با فرد شاغل است. نه اینکه فرد بدن خود را با کار هماهنگ کند.
تحقیقات نشان می دهدکه محیط کار غیر ارگونومیک ریسک مشکلات و بیماری های اسکلتی- عضلانی را افزایش می دهد
پولیو می گوید:« بیماری های متعددی هستند که می توانند به خاطر فضاهای غیر ارگونومیک به وجود بیایند. نشستن طولانی مدت و وضعیت ثابت بدن می توانند باعث بیماری های قلبی عروقی و گردش خون، افزایش وزن و اختلال کمر درد شوند. مشکلات اسکلتی- عضلانی مربوط به اعصاب و تاندون مثل سندروم تونل کارپ و اپیکندیلیت می تواند به خاطر حالت نامناسب بدن و حرکات مکرر با استفاده از موس و کیبورد به وجود بیایند. حالت مانیتور می تواند باعث درد شانه و گردن شود. بدون توجه به منبع، ناراحتی و درد در محیط کار کارآیی فرد و رضایت شغلی او را کاهش می دهد.»

 

desk

 

اینکه بدانید شما 8 ساعت در روز را پشت میز تحریرتان می گذرانید، حقیقت ترسناکی است.
خوشبختانه این ها تغییرات بسیار ساده ای هستند که شما می توانید همین الان انجامشان بدهید و زندگی پشت میزیتان به شدت ایمن شود. و یا حتی بر میزان بازده شما بیافزاید.

صندلی

تحقیقات نشان داده که نوع مشخصی از نشستن می تواند ریسک اختلالات و مشکلات اسکلتی- عضلانی را کاهش دهد. پس دقیقا چگونه باید بنشینیم؟
پولیو می گوید:« میز تحریر استاندارد تا آرنج یک فرد با قد 190 سانتی متر تقریبا 16 سانتی متر، ارتفاع دارد. همین باعث شرایطی می شود که فرد ارتفاع صندلی اش را بالا ببرد تا به کیبورد و موس دسترسی داشته باشد و این باعث افزایش احتمال بیماری های مختلف می شود.»
او اضافه کرد:« این چالش ابتدایی با صندلی های اداری فعلی این است که کاربرانش نمی توانند به راحتی آن را به گونه ای تنظیم کنند که به سودشان باشد. نتیجه ی تحقیق اخیر دانشگاه کرنل در مورد نشستن روی صندلی، نشان می دهد که کمتر از 5 درصد افراد دستگیره ی کنترل را به خوبی می شناختند. حتی میان افرادی که آن را می شناختند، کمتر از 50% گزارش دادند که از آن استفاده کرده اند.»
او اضافه کرد:« این چالش ابتدایی با صندلی های اداری فعلی این است که کاربرانش نمی توانند به راحتی آن را به گونه ای تنظیم کنند که به سودشان باشد. نتیجه ی تحقیق اخیر دانشگاه کرنل در مورد نشستن روی صندلی، نشان می دهد که کمتر از 5 درصد افراد دستگیره ی کنترل را به خوبی می شناختند. حتی میان افرادی که آن را می شناختند، کمتر از 50% گزارش دادند که از آن استفاده کرده اند.»

 

desk

 

از فرصت استفاده کنید و یاد بگیرید که چگونه صندلیتان را تنظیم کنید. پولیو پیشنهاد می کند که ارتفاع صندلیتان را تا حدی بالا یا پایین ببرید که وقتی کف پاهایتان را کامل روی زمین قرار می دهید، ران هایتان با زمین موازی باشند. دسته ی صندلی نباید از ارتفاع شانه بالاتر باشد.
پولیو همچنین اضافه کرد که بیشتر مردم پشتی صندلیشان را قفل میکنند که یک اشتباه اساسی است. "پشتی صندلی نباید قفل شده باشد و باید به گونه ای قرار بگیرد که اجازه ی حرکات آزادانه را به بدن فرد بدهد. برخی صندلی های به خصوص به صورت خودکار با وزن بدن فرد سازگاری پیدا می کنند و دیگر نیازی به نگرانی شما نیست."
مطمئن شوید که می توانید به صندلیتان راحت تکیه بدهید، در حالی که کمرتان، به پشتی صندلی تکیه داده شده است و به پشتی اجازه می دهد که از نیم تنه ی بالاییتان محافظت کند.
برای دیدن ادامه مقاله اینجا را کلیک کنید
منبع:https://www.nbcnews.com/better/health/5-adjustments-you-need-make-your-desk-right-now-ncna813726
  • Rating
  • 109 دفعات بازدید