مقالات

آخرین مقالات

27 مرداد

میز اداری شما تا چه حد تمیز است؟

واقعیتی ناخواسته در مورد بهداشت میز اداری
حتما برای شما به عنوان یک کارمند، پیش آمده است که
در محل کار خود، همه ی افراد برای شما یکسان نیستند و برای این که در کنار برخی کارمندان بنشینید، تمایل بیشتری دارید. البته در اینجا، نوع شخصیت افراد مد نظر ما نیست، بلکه موضوع دیگری که می تواند در این امر دخیل باشد، این است که آنها تا چه حد به بهداشت میز اداری خود اهمیت می دهند.
در حالت عادی، یک میز اداری 400 برابر یک صندلی توالت میکرب دارد و همین امر باعث شده است تا کارمندان زیادی به خاطر عدم بهداشت میز اداری خود در ریسک ابتلا به بیماری قرار بگیرند.
بر طبق تحقیقات دانشگاه آریزونا، بیشترین منبع میکرب، انسان ها هستند و مردان نسبت به زنان، حدود سه تا چهار برابر، روی میز اداری ، تلفن، کامپیوتر، کیبورد، کشو و وسایل شخصی آنها میکرب وجود دارد. احتمالا علت این امر این است که از آنجا که مردان معمولا میز اداری بزرگ تر و در نتیجه سطح بیشتری در دسترس دارند، چیزهای بیشتری را روی میز اداری خود دپو می کنند و از طرف دیگر نسبت به زنان استاندارد بهداشت فردی پایین تری دارند.

 

office furniture

 

به عنوان یک میکروبیولوژیست باید بگویم، محل کار که با مبلمان اداری و میز اداری تجهیز شده است، به عنوان یک محیط ساخته شده ی دست انسان در نظر گرفته می شود و معمولا میکروارگانیسم ها اعم از باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و میکروب های دیگری که کشف شده اند در یک محیط ساخته ی دست بشر، تنوع بسیار کمتری نسبت به دنیای بیرون دارند.
این موضوع همچنین به شدت تحت تأثیر جغرافی پیرامون منطقه ی مورد مطالعه می باشد. برای مثال، میکروب های موجود بر روی میز اداری در سان فرانسیسکو و نیویورک یکسان نیست. باکتری های موجود در محیط کار و بر روی میز اداری در توسان واقع در آریزونا به دلیل دمای بالا و شرایط بیابانی محیطی که در پیرامون آن قرار دارد، کاملا متفاوت است. موضوع بدیهی دیگر این است که میکروب های موجود بر روی میز اداری دو شرکت واقع در شهرهای متفاوت، شباهت بیشتری به هم دارند تا میکروب های موجود درآشپزخانه و محیط اداری در یک ساختمان.
بهداشت گوشی هم مثل میز اداری حائز اهمیت است
افراد انسانی اصلی ترین عاملی هستند که باعث تجمع میکروارگانیسم ها بر روی میز اداری می شوند، در واقع بیشتر باکتری های موجود بر روی میز اداری و در محیط کار از وجود انسان ها نشأت می گیرد. کیبورد، ماوس و میز اداری ، بخش مشترک زندگی اداری خیلی از کارمندان است. تعجبی ندارد که با هر ضربه به کلیدهای کیبورد، میکروارگانیسم های زیادی برداشته و یا گذاشته می شوند. طبق مطالعات بر روی کیبورد در خارج از محیط کار باکتری های متفاوتی نشان داده شده است. در بیمارستان، باکتری های پاتوژنیک وجود دارد و در دانشگاه ها و مراکزی که چند کاربر از یک سیستم و میز اداری استفاده می کنند، دامنه ی وسیع تری از باکتری های مختلف از جمله باکتری های موجود در روده و سیستم گوارشی وجود دارد.

 

mdf desk

 

میکروب های موجود بر روی گوشی های موبایل هم موشکافانه بررسی شده اند. اهمیت این موضوع شاید به این خاطر است که ما گوشی های خود را در کنار گوش و دهان قرار می دهیم که نقاطی آسیب پذیر هستند. بر طبق مطالعات انجام شده در دانشگاه آریزونا، گوشی تلفن ده برابر صندلی توالت میکروب دارد.
اما مطالعات انجام شده در یک دانشگاه آلمانی نشان داده است که گوشی های لمسی، باکتری های کمتری دارند که عمدتا شامل میکروب های پوست، بینی و برخی از گونه های گوارشی می باشد.
به جز میز اداری ، مراقب کاغذ ها و فنجان ها هم باشید
کاغذها، فنجان ها و حتی مدادهایی که مشترک استفاده می شود نیز خطر انتقال میکرب ها از فردی به فرد دیگر را دارد. اگر چه امروزه بیشتر کارها دیجیتال انجام می شود و کمتر از کاغذ استفاده می شود، اما به هر حال در مواردی مثل یادداشت کردن مطلبی بر روی یک تکه کاغذ بر روی میز اداری همکارتان و یا یادداشت برداری در جلسه و پشت میز کنفرانس ، با کاغذ سر و کار داریم.
البته در این موارد هم مثل میز اداری می توان بهداشت را رعایت کرد. در واقع هیچ کدام از موارد ذکر شده برای این به وجود نیامده اند که محلی برای رشد میکروب ها باشند. ما با استفاده از میز اداری شخصی و همه ی چیزهای مربوط به خود اعم از کیبورد، فنجان قهوه و یا حتی کفشی که پا می کنیم، در واقع محیط خود را شخصی ساخته و به این صورت خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش می دهیم.
نوشته شده در12 مرداد 1397 توسط مایکل لفلین
منبع:https://theconversation.com
  • Rating
  • 134 دفعات بازدید